Silvia Eldesová27. september 2019

Thajsko: cestovanie s neznámym chalanom zo zoznamky

Prvýkrát sme sa stretli na hodinu. Druhýkrát sme sa stretli až na letisku v Prahe, dve hodiny pred odletom do Bangkoku. Ideme spoznávať Thajsko.

Thajsko, výlet plný zážitkov.

Ako sme nešli na Srí Lanku

Môj pôvodný plán bolo navštíviť Srí Lanku. Už počas plánovania mi kolega v práci spomenul Thajsko ako jednu z najkrajších krajín, ktorú kedy navštívil. Odvtedy mi táto krajina neustále vŕtala v hlave. Snažila som sa ukecať dvoch známych, s ktorými som mala ísť na Srí Lanku, či by sme to nezmenili na Thajsko, neúspešne. Neviem čo v tom bolo, ale nakoniec sa celý plán na Srí Lanku zrušil. Kamaráta nepustili z práce. Zhodou náhod mu pri poslednej návšteve Česka zrušili let a tým pádom si musel predĺžiť dovolenku, čo malo za následok zrušenie výletu.

 

Sklamaná, som začala vážnejšie uvažovať o Thajsku

Ako obvykle, v mojom okolí nebol nik, kto by mal peniaze a dostatok času. Presne ako v prípade, keď som chcela navštíviť Isle of Skye (môžete si prečítať na eldaexplorer.com). Po pár dňoch sa mi však priplietla ďalšia náhoda a dňa 12.11.2016 stránka Letenky za babku spustila nové fórum –  Hľadám parťáka na cesty. Neváhala som a bez veľkých očakávaní (že sa skutočne niekto nájde), som 13.11.2016 uverejnila príspevok, kde som hľadala parťáka na cestu do Thajska – február/marec 2017.

 

Ako som zistila, s kým budem cestovať

Musím povedať, že odozva skutočne bola a ozvalo sa mi niekoľko ľudí. Niektorým nevyhovoval dátum, alebo im časom niečo zmenilo plány a museli to zrušiť. Jeden človek sa predsa len našiel. Akurát som sa v tom čase nachádzala doma a nastala posledná možnosť na stretko pred mojím odletom zo Slovenska. Na poslednú chvíľu sme sa predsa len stretli aj keď iba na jednu hodinu (aby sme vedeli, či si budeme rozumieť, či nie sme nejakí vagabundi a pod. haha).

 

Letenky sú najlacnejšie na poslednú chvíľu

Letenky z Prahy do Bangkoku s prestupom v Dubaji a cestu naspäť sme zohnali za 500 eur. To znamená, že jednosmerná letenka bola za 250 eur (to bola najdrahšia položka celého tripu). Musím sa priznať, že dva týždne pred odletom mi vyskočila ponuka na letenky tam aj späť za 300 eur. Bohužiaľ nemám až tak flexibilnú prácu, aby som im oznámila, že odchádzam na mesiac a oznámim to dva týždne pred odletom. Avšak, ak vy takú prácu máte, rozhodne sa oplatí počkať do posledného dňa a možno aj vám vyskočí takáto skvelá ponuka a môžete ušetriť napríklad 200 eur. My sme 24.2. odleteli z Prahy a prílet späť do Prahy bol 13.3.

 

Prvá zastávka: BANGKOK

 

Silvia Eldesová a Bangkok

 

Ubytovanie: (24.2-27.2), ROYAL VIEW RESORT, (Superior double room)

Cena: 4900 THB – (129 eur pre dve osoby) na osobu 64,5 eur.

 

Moment, ktorý si zapamätáte

Prvá vec, na ktorú nezabudnete po prílete do Bangkoku je ten moment, keď sa otvoria dvere z letiska a vy sa ocitnete na území Thajska. Áno krása, až pokiaľ nedostanete doslova facku do tváre od teplého a dusného vzduchu (časom to úplne odignorujete a zvyknete si). Ešte dnes si pamätám ten pocit, ako nás obarilo, škoda, že nás nikto nenatáčal. Museli sme vyzerať vtipne.

 

Vyjednávať sa tu oplatí

Nastúpili sme do taxíka a samozrejme taxikár sa tváril, že má rozbitý taxameter. Pre prvú jazdu sme to nechali tak a odviezol nás do hotela tuším za 250 THB. Inak, ja som si strašne obľúbila TUK- TUKY a vyjednávanie so šoférmi. Občas som dala cenu dole aj o 300 THB. Nebudem vám tu písať, aký je Bangkok, čo všetko sme videli, zažili a pod. Bolo by to na niekoľko strán, časť z neho môžete vidieť vo videu, ktoré je na konci tohto článku.

 

Tipy na miesta, ktoré sa oplatí vidieť, ak sa rozhodnete pre Thajsko:

  1. Grand Palace & Wat Prakeaw
  2. Wat Arun (The Temple of Dawn)
  3. Wat Pho
  4. Khao San Road
  5. Mesto (prechádzať sa pomedzi mrakodrapy, blúdiť po uličkách)
  6. Lumpini Park

 

Druhá zastávka: KRABI

Do Krabi sme sa presunuli letecky z Bangkoku, za letenku sme dali 30 eur. Tu sme zažili aj pravý tropický lejak a pršalo nám hneď prvý deň.

 

Druhá zastávka na výlete: KRABI

 

Ubytovanie: (27.2 – 3.3), AONANG GUEST HOME

Cena: 4800 THB – (127 eur) na osobu 63,5 eur

 

Opäť pár tipov na výlet:

  1. Tiger Cave Temple (Wat Tham Suea)
  2. Railay Beach,Railay Beach Viewpoint
  3. Tab Kak Hang Nak Hill Nature Trail

 

Tretia zastávka: PHI PHI 

Na tento ostrov sme sa presunuli loďou  za 200 THB – 5,50 eur.

 

tretia zastávka na výlete: phi phi

 

Ubytovnie: PHI PHI VILLA RESORT (bungalow deluxe 3.3. – 6.3.) s raňajkami, bazénom a priamym výhľadom z pláže na Maya Beach (každé ráno od 9 h-12 h som bola na pláži skoro úplne sama, neuveriteľná krása, plus z pláže je vidieť aj západ slnka, tento rezort naozaj odporúčam).

Cena: 9405 THB – (248 eur) pre dve osoby, na osobu 124 eur.

 

Opäť pár tipov na výlet:

  1. Phi Phi viewpoint
  2. Celodenný výlet (šnorchlovanie, Bamboo island, Maya Bay, západ slnka na loďke, nočné kúpanie s planktónom…). Jeho cena okolo 600-900 THB (15-23 eur). Záleží, ako šikovne viete zjednávať ceny s miestnymi.

 

Štvrtá zastávka:  KOH YAO YAI

Sem sme sa presunuli so speedboatom za 200 THB.

 

 

Ubytovanie: (6.3. – 9.3.), YAO YAI BEACH RESORT, (bungalow classic) s raňajkami, 10 metrov od pláže, priamy výhľad z izby – terasy na západ slnka, celý deň prázdna pláž (takto som si predstavovala raj)

Cena: 7200 THB – (190 eur pre dve osoby), na osobu 95 eur

 

Thajsko a spoznávanie nových ľudí

Tu sme spoznali skvelý pár z Estónska a trávili sme s nimi večery pri domácom rume. Sranda bola, že ich priezvisko bolo Rumm. Taktiež sme boli pozvaní do Estónska, takže ďalší blog bude možno z tejto destinácie. Môj parťák s nimi išiel na snehobielu pláž, kde sa nachádza niekoľko osamelých pálm a môžete ju zahliadnuť aj vo videu, prípadne hneď, keď pôjdete loďou z Phi Phi.

 

 

Čas na oddych i na dobrodružstvo

Ja som si tento ostrov vyhradila čisto na pokoj a ničnerobenie. Chodila som na skvelé večere k domácim a flákala sa na pláži s knihou v ruke. V ponuke však mali výlety na blízke ostrovčeky. No podľa mňa stačilo požičať skúter a prebrázdiť prázdne cesty ostrova, prípadne zapadnúť do piesku, ako môj parťák. Ak hľadáte spomalený čas, domácich ľudí, ktorí nevedia veľmi po anglicky a miesto, kde nie je veľa turistov – toto je to pravé miesto pre vás.

 

Piata zastávka: CHIANG MAI 

Sem sme sa presunuli z ostrova Koh Yao Yai loďou na Phuket, odtiaľ sme zobrali taxík na letisko a leteli na sever Thajska do Chiang Mai (cena za loď – 200 THB a letenky okolo 30 eur na osobu).

 

 

Ubytovanie: (9.3 – 12.3), RUEN COME IN s raňajkami a bazénom

Cena: 6072 THB (160 eur pre dve osoby) na osobu 80 eur

 

Opäť pár tipov na výlet:

  1. Wat Chedi Luang Varavihara
  2. Wat Phra Singh
  3. Thanin Market
  4. wat Doi Suthep (tu som nebola, nabudúce určite!)
  5. Wat Phra That Doi Suthep
  6. Wat Lok Moli
  7. Chiang Mai Zipline

 

Thajsko a jeho rozmanitosť

Chiang Mai je skutočne bohatý na pamiatky a markety, záleží len na vás, ktoré zahrniete do svojho programu. Mimo tých, ktoré som tu spomenula, ich je oveľa viac a rozhodne sa na sever Thajska oplatí zájsť, pretože Thajsko to nie sú iba krásne pláže, ale aj krásna kultúra a pamiatky. Taktiež môžete zájsť aj ku slonom – Chiang Mai Elephant Care. Na záver sme ešte počas prestupu v Dubaji navštívili aj najvyššiu budovu sveta.

 

Najvyššia budova sveta v Dubaji.

 

Užitočné informácie

  1. Papierik, ktorý budete vypisovať v lietadle cestou do Bangkoku (víza) si uchovajte, keď pôjdete späť, budú ho od vás na letisku v Bangkoku vyžadovať.
  2. Očkovanie nepotrebujete, treba si však dávať pozor na komáre, preto je lepšie, ak si dáte večer ľahké dlhé gate, prípadne košeľu.
  3. Ak budete v ubytovaní platiť kartou, môže sa stať, že vám za to strhnú 3 % z ceny.
  4. Vhodne sa oblečte pri návšteve akejkoľvek pamiatky. Ženy musia byť zahalené minimálne pod kolená a nesmú mať odhalené ramená. Muži by mali mať dlhé nohavice a krátke tričko. Ja som si kúpila dvoje ľahké bavlnené nohavice na štýl- harem/joga a v nich mi vôbec nebolo teplo.

 

Súhrn nákladov

Cena za letenky plus ubytovanie – 927 eur ako základný budget (pre mňa zlatá stredná cesta, ubytovanie nájdete však aj za polovicu). Nepočítam presuny lietadlami v Thajsku, či loďky alebo výlety. Záleží na vás, kam sa rozhodnete ísť a čo budete chcieť vidieť. Inak sa všade najete za 5 eur a ceny  sú nízke.

 

Thajsko a fotogenetické pláže.

 

Dúfam, že som vám pomohla so základnými informáciami, ktoré potrebujete vedieť a ktoré som mala možnosť získať na tomto výlete.

Ak by vás zaujímalo viac, vlog z nášho cestovania Thajskom nájdete TU.

Silvia Eldesová
Autor článku
Silvia Eldesová
Vdýchni zážitok - Vydýchni príbeh