Silvia Eldesová19. september 2019

Prečo cestovať?

S rodičmi a starými rodičmi som chodila na hríby tesne pred východom slnka do neďalekej hory. Neskôr som spoznala každý kopček v okolí môjho malého mesta a nakoniec Tatry.

Thajsko vtedy a teraz

Tento raj preslávil hlavne film a kniha Pláž (2000) v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom. Pre porovnanie prikladám fotky jedného z najznámejších Thajských ostrovov, ktorý som navštívila v roku 2017, meno ostrova je Koh Phi Phi.

Fotky z roku 1992 (Jon a Mark)

 

Ostrov Koh Phi Phi. Fotka z roku 1992 (Jon a Mark).

 

Fotka rok 2017 (25 rokov neskôr)

 

Ostrov Koh Phi Phi.

 

Ako ide čas …

Vždy, keď sa pozriem na fotku od Marka, prebudí sa vo mne ľútosť. Ja, moja generácia a všetky po nej nikdy neuvidíme Phi Phi (Thajsko) v tej skutočnej kráse. Priala by som si vidieť Thajsko a tento ostrov ako tropickú, neporušenú džunglu. Už je neskoro. Bohužiaľ, v roku 2004 zasiahla Tsunami 11 krajín, kde zahynulo viac než 225 000 ľudí. Prívalové vlny dosahovali výšku 30 m. Medzi najviac postihnuté krajiny patrila Indonézia, Srí Lanka, India a Thajsko. A predsa musím podotknúť, že z krajín, ktoré som doposiaľ navštívila, sa mi Thajsko páčilo najviac. Mark (chlapec z fotky) naposledy navštívil Phi Phi v roku 2008 a napísal – “That was the last time we visited and didn’t like it very much. Won’t be going back there anytime soon, that’s for sure!”. Už sem neplánuje návrat. Ja sa ešte vrátiť chcem.

 

Peniaze prídu a odídu – čas len odíde.

Ne­na­ro­dil som sa pre jedno miesto. Celý svet je moja rodná Zem.

Som po – zem – šťan.

 

Vycestovať aspoň raz za rok

Áno pochádzam zo Slovenska. A beriem ho ako moju štartovaciu čiaru, pevný bod, ktorého kultúra, spoločnosť a dejiny ovplyvnili moju osobnosť. Myslím si, že každý kto má príležitosť a aj tí, ktorí príležitosť nemajú, by sa mali posnažiť a vytvoriť si ju, aby mohli cestovať a tak spoznávať svoj domov. Kľudne len raz za rok.

 

Silvia Eldesova na cestách

 

Mňa osobne príliš nebaví spoznávanie metropol či veľkých miest. Od detstva som bola vedená k turistike a stanovačkám. S rodičmi a starými rodičmi som chodila na hríby tesne pred východom slnka do neďalekej hory. Neskôr som spoznala každý kopček v okolí môjho malého mesta a nakoniec Tatry.

 

Silvia Eldesova na cestách

 

Preferujem prírodu, rada obdivujem, čo príroda dokázala vytvoriť. Už niekoľkokrát mi dokázala vziať dych a slová. Človek len ostane, s prepáčením, čumieť a bezmyšlienkovo – prítomne hľadieť.

Podstata je jasná, iný domov než túto modrú planétu nemáme

Netreba tu rozoberať hranice, politické dianie vo svete, ktoré sa rozhodol vytvoriť človek. Naša zem je Gaia– mama mojej mamy a aj tej predchádzajúcej…dala ti všetko, preto rešpekt a vďačnosť by mali byť automatické.

 

Faerské ostrovy

 

Cestovať znamená nachádzať veci, ktoré by vás nikdy nenapadlo hľadať

Najlepšie scenáre nepíšu hollywoodski scenáristi, ale sám život. Náhody a prekvapenia vás stretnú častejšie na cestách, ako v každodennej rutine. Hľadali by ste niekedy sami od seba jaskyňu, v ktorej by ste sa mohli kúpať celý deň?

 

Silvia Eldesova na cestách

 

Hľadali by ste snake fruits – ovocie hada (pomenovanie kvôli jeho šupke, ktorá je ako hadia koža)? Najchutnejšie ovocie, aké som kedy jedla!

 

Snake fruits

 

Hľadali by ste ružovú pláž?

 

Ružová pláž

 

Myslím si, že cestovanie alebo cesta nás sprevádza celým životom. Nemusíme cestovať fyzicky. Život plynie a spolu s ním sa mení osoba, charakter, rastie – cestuje, je v pohybe, vyvíja sa.

 

Silvia Eldesova na cestách

 

Celá planéta je v neustálom pohybe, a tak teda slovo kľud, nemá moc veľký význam. Zaspite a život vám pretečie pomedzi prsty, hovoria.

 

Silvia Eldesova na cestách

 

Keby bolo cestovanie zadarmo, už nikdy by ste ma nevideli

Vesmír, energia, zem – keď sa spoja, vznikne život, niekde tam je náš domov odkiaľ sme prišli všetci a kam sa všetci vrátime. Užite si cestu, hovoria. Cesta je o skúsenostiach, zážitkoch, ľudoch, pocitoch, dojmoch a ja verím, že život na zemi je niečo viac, ako len ďalší hashtag typu #experiencePlanetEarth.

 

 

Silvia Eldesová
Autor článku
Silvia Eldesová
Vdýchni zážitok - Vydýchni príbeh