Patrik Paulínyi25. október 2019

Vietnam: ako draci stvorili známy Halong Bay

Vietnam - Halong Bay

Vietnam som chcel navštíviť už poriadne dlho a veľmi sa teším, že sa mi to konečne podarilo. Krajina s krásnou prírodou, skvelým jedlom, rušnými mestami či bohom zabudnutými dedinkami, v ktorých stále žijú horské kmene. Vietnam ponúka naozaj všetko a neviem sa dočkať až ho konečne uvidím.

Vietnam a známa polievka Pho

Vietnam je krajina výborného jedla. Prilietam do Ho Chi Minhovho mesta a po ubytovaní sa hneď smerujem na hovädziu polievku Pho Bo. Skutočne je to jedna z vecí, na ktoré som sa tešil najviac, pretože túto polievku zbožňujem. Jej cena sa pohybuje od 1 eura, k tomu dostanete obrovskú kopu klíčkov a byliniek. Najviac mi chutila v tradičných “vývarovniach”, kde je jedlo najlacnejšie, ale i najchutnejšie a nájdete ich podľa množstva domácich. Akurát tieto sú otvorené len doobeda, pretože Vietnamci zvyknú jesť polievku na raňajky.

Najnovšia štvrť Vietnamu

Mesto Ho Chi Minh

Púšťanie drakov – zábava pre deti aj dospelých

Čo ma na Saigone, ako sa tiež toto mesto zvykne nazývať,  prekvapilo najpríjemnejšie bol park, kde sa každý večer púšťajú stovky šarkanov. Toto miesto som našiel úplne náhodne, kedy som na motorke smeroval k rieke a zrazu som zbadal oblohu posiatu šarkanmi. Bol to obrovský zážitok pozorovať, ako boli domáci pre to  zanietení. Neboli to len deti, kto si púšťal draky, ale hlavne starší ľudia.

Vietnam - Púšťanie šarkanov

Zotrvávam tu až do tmy, kedy z oblohy  stiahnu posledných šarkanov a presúvam sa na ulicu Bui Vien. Je to akási párty ulica plná barov, reštaurácií a prirovnal by som to k akémusi cirkusu. Pomedzi davy ľudí chodia umelci chŕliaci oheň, alebo stánky so street food-om. Nemám rád rušné miesta, ale sadnúť si na vietnamské ministoličky na drink a celé to dianie pozorovať bolo nesmierne zaujímavé a zábavné.

Saigon - najväčšie vietnamské mesto

Ležadlá namiesto sedadiel

Po aklimatizovaní sa v hlavnom meste násadám na autobus. Na dlhých trasách sa najradšej presúvam nočnými autobusmi alebo vlakmi. Vo Vietname majú všetky diaľkové autobusy v podobe “sleeper” a miesto sedadiel máte ležadlá. Po 14 hodinách ma konečne vypustili z autobusu. Na moje prekvapenie nebola tá cesta taká hrozná, akoby som očakával. Tá poloha v polosede a poloľahu mi asi vyhovuje.

 

Mesto lampiónov a rôznorodej architektúry

Nachádzam sa v Hoi An. V meste, ktoré veľa cestopisov označuje za najkrajšie mesto Vietnamu. V meste, ktoré ako jedno z mála, nebolo počas vietnamskej vojny zničené a jeho uličky preto dýchajú históriou. V minulosti bolo mesto jedným z najvýznamnejších prístavov juhovýchodnej Ázie, čo sa podpísalo pod architektúru. Tá bola ovplyvnená rôznymi svetmi a nájdete tu domy čínske, japonské i holandské. Hlavne japonský most je jednou z najväčších atrakcii.

Hoi An - japonský most

Skvelé je to, že nielen centrum je v tomto meste hodné návštevy. Nachádza sa tu pláž či kanály, kde sa môžete člnkovať v ich tradičných misko-člnoch z kokosových paliem.

 

Hoi An sa tiež zvykne nazývať ako mesto lampiónov a ak sem prídete po západe slnka, budete mať z neho krásny zážitok. Mesto je podvečer také pekné, že som bol presvedčený, že uvidím nejedny zásnuby. Nad hlavami nám totižto svietia tisícky lampiónov.

Lampióny v meste Hoi An

Vietnam – krajina jaskýň

Už sa ale neviem dočkať prírody. Sedím v autobuse a delí ma od nej len 10 hodín. Phong Nha a jeho národný park je údajné jedným z najkrajších miest v krajine. A čo viac, nachádza sa tu najväčšia jaskyňa na celom svete. Dostať sa tam ale vôbec nie je jednoduché a nie je to ani lacná záležitosť. Svoj vstup si budete musieť zarezervovať dva roky dopredu a zaplatiť zaň 3000 eur. Nemusíte zúfať, jaskýň sa tu nachádza samozrejme viac.

Dedinka v Phong Nha

Ja navštevujem Paradise Cave. Je to jedna z mála jaskýň, ktorú viete obehať bez sprievodcu, teda jej prvý kilometer. Ak chcete ísť ďalej, musíte mať zaplateného sprievodcu. V útrobách jaskyne sa dá plávať, kajakovať a neviem čo všetko. Rovnaká možnosť je dostať sa do mnoho ďalších jaskýň.  Príroda v celom národnom parku je nádherná, tvorí ju džungľa, z ktorej prudko vyrastajú strmé kopce.

Paradise cave v národnom panku Phong Nha

K prírodným atrakciám taktiež patrí Botanical Garden, čo je skôr turistický okruh ako záhrada. Môžete tu absolvovať túru cez džungľu a najpríjemnejšie z celej túry sú jazierka, kde sa môžete ochladiť v príjemne studenej vode potoka.

Národný park Phong Nha

Vietnam na motorke

Celé okolie je nádherné a len samotná jazda motorkou bude obrovským zážitkom. Avšak, ak môžem poradiť, dajte si pozor na dostatok benzínu v nádrži. Čerpacích staníc tu nie je veľa, na čo som doplatil i ja a motorku som musel tlačiť 3 km, kým som stretol nejaké auto, ktoré ma zobralo na pumpu. O tom, že cesty sú totálne opustené a naspäť som musel kráčať, kvôli svojej hlúposti, v neskutočnom teple a vlhkosti 8 km, radšej pomlčím… Nebolo to až také zlé, ale keď začalo hrmieť a blýskať sa, nebolo mi všetko jedno. Našťastie som k motorke stihol prísť pred búrkou.

Národný park Phong Nha

Legenda o Halong Bay

Snáď ku každému krásnemu miestu sa viaže nejaká legenda a inak to nie je ani pri Halong Bay. Ešte v počiatkoch Vietnamu, miestnych rybárov napadli bojovníci zo severu. Keď to videli bohovia, poslali na zem matku drakov s jej drakmi, ktorí vytvorili ostrovy ako ochrannú stenu a vyhnali všetkých nájazdníkov. Stena sa postupne rozpadla a okolie zaplavila voda. Tak vznikli tieto neskutočné prírodné útvary, ktoré sú navyše plné jaskýň.

Halong Bay

Jednu z nich som navštívil, pričom bola objavená len v roku 1993 miestnymi rybármi. Rybárov však z tejto lokality úplne vytlačil turizmus. Ak chcete zažiť, ako to v týchto zátokách fungovalo pred desiatkami rokov, máte možnosť zvoliť si až trojdňové plavby loďou, ktoré vás vezmú aj do menej navštevovaných miest. Kotviť medzi týmito ostrovmi a vychutnávať si z lode západ slnka tiež nemusí byť zlý nápad. Ja som však absolvoval krátku 6-hodinovú plavbu po najkratšom okruhu, ceny sa pohybujú od 15 eur, viacdňové plavby sa môžu vyšplhať aj na 300 eur.

 

Oficálne uzavretá, neoficiálne prístupná skala

Oveľa viac som sa tešil na túru na skalu nad mestom Ha Long. Oficiálne uzavretá, neoficiálne stále prístupná. Vchádzam do tenkej tmavej uličky vedľa autoservisu a o chvíľu leziem na skalu a prepchávam sa cez dieru v plote. Výstražné smrtky na tabuli mi nepridávajú na sebavedomí. Po cca polhodine som hore. Stúpať strmými schodmi v tejto vlhkosti nie je žiadna sranda. Avšak, ako každá túra, aj tento pohľad stál za ten výstup.

Vietnam - Halong Bay

Je to niečo úplne iné, ako keď sa vyvážate loďou pomedzi ostrovy. Nevyrovná sa to tomu pocitu, že ten výhľad ste si odmakali a zaslúžili. Obrovská výhoda je tiež to, že bežný turista sem z dôvodu neoficiálnej trasy nepôjde, čo len utuží váš krásny zážitok, keďže sa na vrchole nebudete musiet tlačiť s desiatkami ľudí.

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.