Patrik Paulínyi21. november 2019

Thajsko: skúste začať na severe krajiny v meste Chiang Rai

Železné obruče na krku ženy z rodu Kayan

Nádherné rozprávkové pláže, slnko, kokosové orechy a teplo. Thajsko je dnes snáď najobľúbenejšia dovolenková destinácia Slovákov. Ja svoj výlet začínam trochu netradične na severe, a to v meste Chiang Rai.

Thajsko a Biely chrám s kúskami skla

Prvé miesto, ktoré navštevujem, je architektonicky veľmi pôsobivé miesto, chrám Wat Rong Khun, ktorý možno budete poznať pod názvom White Temple. Je taktiež najpopulárnejšou a najviac navštevovanou atrakciou v Chiang Rai. Samotný chrám vyniká svojou bielou farbou a maličkými kúskami skla vloženými do stavby tak, aby odrážali svetlo. Biela farba symbolizuje čistotu a nevinnosť Budhu, odrážajúce sa svetlo na skle zas múdrosť a učenie Budhu. Chrám bol navrhnutý známym architektom Chalermchai Kositpipat a dodnes ešte nie je dostavaný. Finálnu podobu má tvoriť omnoho viac budov. Navyše, chrám bol počas silného zemetrasenia v roku 2014 takmer zničený, no napokon sa ho podarilo zachrániť.

Thajsko - Wat Wong Khun

Dračí kmeň so železnými obručami na krku

Asi 20 kilometrov za mestom Chiang Rai sa nachádza dedinka, kde žijú ľudia z rodu Kayan. Pre tento kmeň sú typické ženy nosiace na krku železné obruče vážiace niekoľko kíl. Tie krky opticky predlžujú, a tak sa kmeň nazýva aj ako dračí. V skutočnosti však tieto obruče krk nepredlžujú, ale tlačia kľúčne kosti smerom nadol a taktiež vytáčajú rebrá do 45 uhlového stupňa. Preto krk pôsobí dlhšie.

Dedinka na severe Thajska

Ženy z rodu Kayan

Dodnes sa presne nevie, prečo ženy tieto obruče nosia. Legenda hovorí, že slúžili ako ochrana proti tigrom, keďže tie svoje obete zabíjajú prehryznutím krčnej tepny, no tiež, že muži tak chceli ochrániť svoje ženy pred ostatnými kmeňmi. Obruče a dlhé krky im totižto mali prísť nepríťažlivé. Každopádne kmeň pôvodne pochádza z Myanmarska, no v minulosti odtiaľ ušiel pred vojnou a neustálymi nepokojmi do Thajska, kde dodnes žije.

Dračí kmeň - obruče na krku

Falošné záchranné stanice pre slony

Problémom nielen Thajska, ale celej Ázie, sú slonie sirotince a záchranné stanice. Teda tie, ktoré sa tak tvária. Takéto zariadenia extrémne spopularizoval instagram a sociálne média a povedzme si úprimne, kto by nechcel krásnu fotku so slonom niekde v džungli? Situácia je však taká, že slony vozia turistov a sú držané počas celého života na reťaziach, aj keď sa zvonku tvária, že je všetko v poriadku a zvieratám pomáhajú.

 

Našťastie, nájdete aj skutočné miesta a skutočne dobrých ľudí, ktoré sa snažia slonom pomôcť. Jedným z nich je agentúra Ellephant Walley nachádzajúca sa v Chiang Rai. Nebudete sa môcť na slonoch voziť, dokonca ich ani hladkať, pretože slony, ktoré tu majú, pochádzajú z cirkusu a z nelegálnych chovných staníc a podľa dlhodobého plánu by mali byť pustené do prírody.

Nádherná príroda na severe Thajska

Najťažším prípadom, ktorý tu majú, je 22-ročný samec menom Toi In, ktorý bol po celý život v cirkuse žijúci na krátkej reťazi, z čoho má psychické problémy. Keď prišiel sem, nedokázal sa voľne hýbať, nevedel sa sám nakŕmiť trávou, nevedel, že keď mu je teplo, môže ísť do vody. Tiež mu na nohu museli z počiatku dávať reťaz, ktorú mu postupne zväčšovali lebo bez nej nevedel fungovať. Dodnes má tento slon agresívne sklony, lebo nevie vychádzať s ostatnými slonmi, keďže po celý svoj život bol držaný v klietke osamote. Ani ostatné slony, ktoré sa tu nachádzajú, sa nevedeli samé pásť, ukryť pred búrkou, vojsť do vody… V tejto “škôlke” ich to všetko učia a keď slony budú pripravené, pôjdu späť do voľnej prírody.

Thajsko a slonie sirotince

Som rád, že možno nájsť aj takéto organizácie, kde skutočne ľuďom záleží na ochrane týchto fascinujúcich zvierat. Je len na vás či podporíte takéto organizácie, alebo radšej tie, ktoré zarábajú na celodennom vození turistov na chrbte slonov.

 

Thajsko je aj o sexturizme a smaženom hmyze

Následne sa letecky presúvam do hlavného mesta Thajska, Bangkoku. Toto miesto je známe svojim bujarým párty životom a sexturizmom. A naozaj, dievčatám sa budete mať problém vyhnúť, nech by ste sa akokoľvek snažili. Najznámejšie miesto, kde ich môžete vidieť, je Nana plaza, kde sa za vami a vašimi peniazmi pôjdu doslova potrhať.

Výhľad na Bangkok

Príjemnejšia ulica je ale Khao San. Keď sa zotmie, ulicu zaplnia stánky so streetfoodom a vôňa tiahnuca sa do celého okolia pomaly priťahuje viac a viac ľudí. Okrem nich sa tu nachádza niekoľko barov, ale tiež väčších reštaurácií, kde vám jedenie budú spríjemňovať hudobníci. Pre thajskú kuchyňu je typické jedlo Pad thai. Je to niekoľko druhov opražených rezancov s vajíčkom, zeleninou, tofu a najčastejšie s krevetami. Kúsok chilli a dokonalé jedlo je na svete. Ďalším obľúbeným jedlom sú rotti, akási opekaná palacinka plnená ovocím. Samozrejme, pre turistov sú tu aj také špeciality ako smažené cvrčky, škorpióny, šváby a hmyz všetkého druhu. Ja som sa odvážil na larvu a chuťovo mala najbližšie asi ku šampiónu.

Chrám Wat Pho v Bangkoku

Trh na vlakovej trati

Miesto, ktoré ma však veľmi zaujalo sa nachádza necelé dve hodinky cesty mikrobusom z Bangkoku. Je to malá dedina Maeklong, ktorou prechádza železnica. Na tom by nebolo nič výnimočné, ale na tejto vlakovej trati leží trh. Vlak tadiaľto prechádza len 4 krát do dňa a keď nadíde čas je to šialený cirkus. Zrazu sa na poslednú chvíľu začnú zasúvať zásuvky, sťahovať markízy, prekladať bedničky. Domáci to už majú tak vypočítané, že ich tovar delí od vlaku častokrát maximálne jeden centimeter.

Železničná trať pretínajúca dedinu Maeklong

Thajsko - Trh ležiaci na vlakovej trati

Zažil som tiež podobnú ulicu v Hanoji, kde sa však pri trati nachádzajú kaviarne. Tento trh to však posunul na úplne iný level a rozhodne odporúčam toto miesto navštíviť. Je to skvelý zážitok.

 

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.