Patrik Paulínyi22. február 2018

Srí Lanka: Raj pre milovníkov pláží a čaju

Ella je jednou z tých menších dediniek ostrova Srí Lanka, no rozhodne tu budete mať čo robiť i niekoľko dní. Nachádza sa tu niekoľko pekných túr, napríklad Little Adams Peak alebo Ella rock. Po nich sa môžete schladiť kúpaním v miestnych vodopádoch, ako napríklad vo vodopáde Ravana.


Navštevujeme čajové a koreninové plantáže a nevieme sa nabažiť skvelých chutí miestneho jedla, ktoré Srí Lanka ponúka. Práve tu sa nachádza veľa príjemných reštaurácií, z ktorých si nebudete vedieť vybrať.

Tradičná kuchyňa

Miestna kuchyňa je veľmi chutná a pestrá. Tradičným jedlom je kari s ryžou a každá reštaurácia ho pripravuje inak. Ale rozhodne to najchutnejšie sme jedli u domácich, kde sme boli jeden večer pozvaní na večeru. Doteraz sa snažím doma napodobniť jeho chuť, no zatiaľ sa mi to nepodarilo.


Obľúbené sú tiež miestne obdoby palaciniek Rotti, ktoré sa pripravujú buď nasladko s čokoládou a banánmi, alebo na slano. Moje najobľúbenejšie boli práve fantastické avokádovo – syrové. Kottu Rotti je ďalším tradičným jedlom, kedy sa palacinka naseká nadrobno, pridá sa zelenina, mäsko a všetko sa to opraží na panvici. Práve pri príprave tohto jedla sa dedinami rozlieha zvuk sekania ingrediencií. Je to poznávacie znamenie, že sa nachádzate v blízkosti reštaurácie.

Poriadna divočina

Medzi Ellou a dedinkou Demodara sa nachádza jedna z najznámejších stavieb celej Srí Lanky a moje obľúbené miesto – most Nine Arches Bridge. Nápadne sa podobá na most z Harryho Pottera. Zaujímavá je tiež príhoda o tom, ako údajne vznikol. V čase jeho začínajúcej výstavby vypukla v Európe vojna a železo, ktoré bolo určené na stavbu tohto mosta, sa nakoniec využilo na britské projekty určené pre front. Skončilo to tak, že domáci most postavili, ale namiesto železa použili iba tehly a cement. Priamo nad mostom sa je malá kaviarnička so skvelým personálom a ešte krajším výhľadom. Práve tu si pri prechádzaní vlaku vychutnáte svoju šálku čierneho čaju najviac!

Srí Lanka 1
Juh krajiny je veľmi pestrý a bohatý na krásnu prírodu. Nájdete tu prírodné parky, nádherné pláže, i rezorty pre oddychu. Dokonca aj kokosové orechy sú tu o niečo sladšie.

Srí Lanka 2
Ak si chcete užiť divočinu, navštívte park Yala na juhovýchodnom pobreží, kde sa budete na džípoch premávať pomedzi divými zvieratami. Žije tu viac ako 300 slonov, ale tiež medvede, krokodíly, opice, jelene a nespočetné množstvo vtákov. Čo môže byť krajšie, ako pozorovanie divokých zvierat v ich prirodzenom prostredí? Pri troche šťastia si to k vám nasmerujú, aby zapózovali pre váš objektív …

Srí Lanka 3
Na juhu Srí Lanky objavujeme nekončiace pláže lemované palmami s jemným zlatým pieskom. Niektoré sú plné barov, iné kotviacich rybárskych lodí, ktoré sa dvakrát za deň plavia na more po čerstvé zásoby chutných rýb. Ak si prenajmete skúter, dokážete nájsť pláže, ktoré budú totálne opustené. V samote sa započúvate do šumu mora či palmových listov, pričom sa môžete osviežiť čerstvým kokosovým mliekom.

Srí Lanka 4

Srí Lanka 5

Nezabudnuteľné cestovanie autobusom

Keď som naposledy spomínal zaujímavé cestovanie vlakom, rozhodne najväčším zážitkom bude cestovanie autobusom. Autobusy sú tiež beznádejné plné a budete potrebovať aj trochu šťastia, aby sa vám ušlo miesto na sedenie. Nám sa podarilo chytiť miesto pri dverách hneď vedľa šoféra, a tak sme všetko “dianie” sledovali z prvého radu. Doposiaľ som nevidel krajinu, v ktorej by bol autobus najrýchlejším vozidlom. Na Srí Lanke je to tak.

Autobus dokonca na zastávkach úplne nezastaví, ale len pribrzdí. Ľudia postupne vyskakujú za jazdy cez predné dvere, na naskakovanie dnu zas slúžia zadné dvere. Tieto dopravné prostriedky neustále predbiehajú iné vozidlá a budete sa cítiť ako na šialených pretekoch. Čo autobus, to šialenejší klaksón. Pri šoférovaní motorky sa mi neraz stalo, že som sa začal smiať potom, ako na mňa autobus zatrúbil. Bavil sa tiež jeho šofér i domáci cestujúci. Najviac ma však zaujala výzdoba autobusov a akčná hudba, ktorú si šoféri púšťajú. Jazda autobusom sa rozhodne radí medzi najväčšie zážitky z celej Srí Lanky! Opäť je to veľmi lacné a 100 kilometrová cesta vás bude stáť menej ako 1 euro.

Tradičné rybárstvo a populárne surfovanie

Jednou z vecí, ktorú som chcel vidieť najviac, boli miestni tradiční rybári, ktorých nájdete v oblasti neďaleko Mirissa beach. V minulosti ich preslávil jeden z mojich obľubených fotografov Steve McCurry. Dnes je tento tradičný spôsob rybolovu hlavnou atrakciou. Ľudia na paliciach už väčšinou nie sú rybári, ale len herci, ktorí vám ochotne zapózujú za pár eur. Dve rána som zúfalo chodil na pláže čakať na „rybárov“, aby som ich odfotil. Nakoniec som si uvedomil, že načo by tam chodili tak skoro ráno, keď turisti ešte spia. Ich „showtime“ sa začína, až keď turisti vyrazia do ulíc. Predsa len som si však privstal ešte jedno ráno a konečne som mal štastie! Našiel som tam loviť jedného rybára, ktorý odo mňa nepýtal žiadne peniaze a dokonca si ma ani nevšímal.

Srí Lanka 6
Práve v týchto oblastiach sú skvelé podmienky aj na surfovanie. Dva dni sme strávili pokusom o surfovanie v dedinke Weliggama. Nachádzajú sa tu rôzne spoty pre začiatočníkov aj pokročilých. Je to môj druhý deň na surfe v živote. Po pár pokusoch nemám problém postaviť sa na dosku a voziť sa na pene a menších vlnách. Následne sa celý deň pokúšam chytiť väčšie vlny, no je to nesmierne náročné a každý môj pokus končí vodnou gymnastikou hlboko pod morskou hladinou.


Nachádza sa tu množstvo nádherných ubytovacích miest, či u domácich, ktorí vám radi odporučia krásne miesta v okolí nazývajúce sa homestay, alebo nejaké chatky priamo na plážach. Ležiac na pláži a vychutnávajúc si horúce slnko a teplú vodu sa mi len veľmi ťažko premýšľa nad tým, že náš výlet sa pomaly končí a pôjdeme domov.


Srí Lanka ma skutočne očarila. Je to miesto, kde si dokonale odýchnete, a do ktorého sa v momente zamilujete. Nie som fanúšikom pláží a exotických lokalít, ale táto krajina bola pre mňa zatiaľ jednou z najlepších, ktoré som doposiaľ mal možnosť zažiť. Už teraz sa neviem dočkať mojej ďalšej návštevy.

Video na YT nájdete tu.

 

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.