Patrik Paulínyi22. február 2018

Srí Lanka: Na návšteve v tropickom kráľovstve

Nádherné zelené pralesy obkľúčené majestátnymi vrcholmi hôr vo vnútrozemí. Opustené romantické pieskové pláže na pobreží. Históriou dýchajúce budhistické chrámy a čaj, ktorý krajinu preslávil po celom svete. Taká je Srí Lanka, a to sa musím priznať, že ma nikdy nelákalo túto krajinu navštíviť. Mal som obavu z množstva turistov a zarábania chtivých domácich. Po mojej návšteve som ostal prekvapený a s radosťou musím povedať, že som sa mýlil.


Ľudia sú tu vysmiati, milí a ochotní pomôcť. Pláže sú takmer prázdne a ak nám vadili aj tí dvaja ľudia, zobrali sme motorku a našli pláž, kde sme boli totálne sami. Takáto je Srí Lanka.


Srí Lanka leží v Indickom oceáne, južne od Indie, od ktorej ju oddeľuje pás koralových útesov, takzvaný Adamov most. V minulosti sa po ňom dalo dokonca prejsť. Nie je tomu tak dávno, čo Srí Lanku pokrývala hustá džungľa. Potom ale prišli Briti a divočinu pretvorili na čajové plantáže. Až do roku 1972 sa ostrov nazýval Cejlón.

Všetko je o správnom naplánovaní

To najdôležitejšie pre návštevu Srí Lanky je výber správneho termínu, keďže ostrov je silne ovplyvnený monzúnmi. A určite nechcete váš pobyt stráviť v daždi.
Väčšina turisticky zaujímavých lokalít sa nachádza v centrálnej časti, na juhu a na západe ostrova. V týchto lokalitách je hlavná sezóna december až marec. V severnej a východnej časti ostrova je hlavná sezóna zas apríl až september.
Počas hlavnej sezóny však nájdete ostrov preplnený turistami, ceny budú vyššie a možno i ti milí domáci napokon nebudú takí milí. Preto je lepšie vyhnúť sa tomuto obdobiu. A práve mesiace apríl, október a november sú mesiacmi, kedy je počasie pomerne stále, bez dažďov a na ostrove nenájdete toľko turistov. My sme sa na ostrov vybrali v druhej polovici októbra a nemohli sme spraviť lepšie. Pláže boli totálne opustené, hotely poloprázdne, preto aj ceny boli nižšie.

Colombo

Prilietame do najväčšieho mesta Colombo. Panuje tu čulý ruch veľkomesta, na jeho okraji sa nachádzajú slumy. Vlakom budete prechádzať miestnym obyvateľom priamo cez “obývačku”.
Ak ste niekedy videli fotky vlakov, kde Indovia sedia na streche, tak nič také som doteraz v Indii nevidel. Zažil som to až tu. Miestenky nie je možné zakúpiť. Ľudia sú tak hlavne v okolí Colomba, kde sú vlaky neskutočné preplnené, nastúpení na stanici ešte pred príchodom vlaku. Miesta si obsadzujú hádzaním svojich osobných vecí cez okno dnu ešte predtým, ako vlak na stanici úplné zastaví. My sa na seba len prekvapene pozrieme, nakoľko do vlaku už nie je možné nastúpiť. Vlak je natoľko plný, že niekoľko desiatok ľudí doslova visí z dverí. Naše šance nájsť miesto, navyše s veľkými batohmi na chrbtoch, veľmi rýchlo klesli. Vtom sme dostali nápad! Strčili sme sa rušňovodičovi priamo do kabíny, s čím nemal najmenší problém. A tak cestujeme najbližšie dve hodiny priamo v jeho kabíne. Vždy ma zaujímalo, ako to vo vlaku funguje, takže celý čas mu zvedavo nakukujem ponad plece. Rušňovodič reaguje len veľkým úsmevom a smiechom.

Srí Lanka 6

Kandy a slony

Po pár hodinách jazdy prichádzame do druhého najväčšieho mesta Srí Lanky, Kandy. Nachádza sa tu niekoľko budhistických chrámov. Najznámejším je Chrám Budhovho zubu, ktorého história siaha až do roku 1600, keď bol vo vnútri údajné uložený Budhov zub. Povesti hovoria, že to bol zub zakladateľa Budhizmu, ktorý sa uchoval po jeho upálení v severnej Indii.
Čo je ale pre Srí Lanku najviac typické, sú slony. Srí Lanka ma dokonca vlastný druh slona – Slon srílanský. Práve tu je najväčší výskyt slonov spomedzi všetkých krajín Ázie. Neďaleko Kandy sa nachádza najznámejší sloní sirotinec Millennium Elephant Foundation. Starajú sa tu o viac ako 80 osirelých slonov. Máme v pláne prenajať si skúter, no po radách domáceho si nakoniec prenajímame šoféra s tuk-tukom. Po polhodine jazdy mu síce pomáhame opraviť defekt, no on sa nám za to odvďačil ukázaním ďalších krásnych miest – koreninových plantáží a malej rodinnej fabriky na čaj. Všetci sú k nám veľmi milí a za prehliadky nechcú žiadne peniaze.

Srí Lanka 5

Srí Lanka 4
Po približne hodine a pol prichádzame do slonieho sirotinca v Pinnewale. Najväčším zážitkom je kúpanie sa v rieke, ktoré sa koná dvakrát za deň. Stáť na brehu rieky a vidieť pokope 80 slonov, ktoré prechádzajú okolo vás a následne sa hrajú vo vode, je niečo neopísateľné. Samozrejme, nad riekou si môžete dať typický čierny čaj v kaviarni a v kľude si vychutnať túto niekoľkohodinovú atrakciu.

Srí Lanka 3

Srí Lanka 2

Zážitkové cestovanie vlakom do Elly

Nasledujúce ráno odchádzame vlakom z Kandy do Elly. Máme pred sebou 8 hodinovú cestu vlakom, kedy prejdeme len 250 kilometrov. Táto trasa je však v mnohých rebríčkoch označovaná ako jedna z najscénickejších vlakových tratí na svete. Na prvý pohľad dlhá a vyčerpávajúca cesta nám ale pri výhľade na krásnu prírodu navôkol veľmi rýchlo zbehla. Na konci cesty sa nám ani nechcelo vystupovať.

Srí Lanka 1
Vlak sa ženie naprieč krajinou, ponad farmy, dedinky a samozrejme pomedzi čajové plantáže. Každú chvíľu sa výhľad obmieňa. Trať tiež prechádza cez niekoľko tunelov, kedy domáce deti zvyknú kričať. Zistíte tak, že aj jazda tunelom vie byť silný audiovizuálny zážitok. V nižšej tretej triede cestujeme spolu s vysmiatymi lokálnymi obyvateľmi, ktorí nás po ceste ponúkajú miestnymi dobrotami. Ak vyhladnete, môžete si dopriať domáce “šišky” alebo osviežujúce mango, ktoré neustále roznášajú po vlaku.
Na stanicu však odporúčam prísť vopred. Lístky sa nedajú kúpiť skôr ako hodinu pred odchodom vlaku a miestenky neexistujú. Ak sa vám ale miesto neujde, vôbec nezúfajte, sedieť sa dá aj vo dverách, kde budete mať ešte o niečo väčší zážitok! Lístky sú veľmi lacné a za 8 hodinovú jazdu sme zaplatili 1,5 eura!


Na polceste trasy Kandy – Ella sa nachádza najsvätejšia hora, Adams peak, kde údajné Adam odtlačil svoje chodidlo a dnes tam chodí veľmi veľa turistov a veriacich. Každý Srílančan by sem mal aspoň raz za život vystúpiť. Preto ak pôjdete na túto túru, je lepšie ísť veľmi skoro ráno. Vrchol býva totiž taký preplnený, že sa tam jednoducho nevmestíte. Z tohto dôvodu sme napokon tento výstup vypustili a čas radšej strávili v dedinke Ella, kde sme absolvovali viacero menších túr.

Videa na YT nájdete tu.

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.