Lofoty sú fotografickým rajom a všade nájdete krásne fotogenické dedinky či skalnaté útvary. Mnoho z nich nájdete práve v dedinke Reine.
Fotogenické dedinky, fjordy či hory
Na samom juhu súostrovia Lofót nájdete azda to najfotogenickejšie miesto. Je ním oblasť Reine. Na drobných ostrovoch pospájaných mostmi sa nachádzajú rybárske dedinky obklopené na všetkých stranách nádhernými horami.
Dedinka Hamnoy, ktorá vyzerá ako z rozprávky
Cesta sa neustále krúti okolo fjordov, až sa dostávam do 4 km dlhého tunelu. Po výjazde z neho mám pocit, ako keby som na týchto miestach už bol. Je tomu tak, pretože z tohto miesta som videl už snáď stovky fotiek. Cez prvú v poradí prechádzam cez dedinku Hamnoy. Zároveň najstaršiu rybársku dedinku v okolí. Hamnoy je jedna z najfotografovanejších lokalít vďaka výraznému kontrastu, ktorý tieto tradičné červené drevenice obklopené horami ponúkajú. Dokonca sa v týchto starých rybárskych domoch môžete dnes už aj ubytovať.
Mikroostrovček Sakrísoy s najlepším fishburgerom
Podobne tomu je aj v dreveniciach na skutočne miniatúrnom ostrove Sakrisoy, ktorý sa nachádza hneď v susedstve. Celý tento ostrov patrí jednej rodine a nenájdete na ňom drevenicu inej farby ako žltej. Na tomto ostrove rozhodne musíte navštíviť reštauráciu a vychutnať si tradičný fishburger, údajne najlepší v celom Nórsku.
Oblasť Reine patrí medzi známe turistické atrakcie
Na samotnom konci cesty sa nachádza dedinka s jednoduchým názvom Ä. Tou zaujímavejšou je ale pred ňou nachádzajúca sa dedinka Reine. Dedinka Reine bola obchodným centrom už od roku 1743. Dnes je výraznou turistickou atrakciou, ktorú navštívia tisícky ľudí. Práve fotky z tejto dedinky a hlavne z hory Reinebringen, týčiacou sa nad ňou zdobia titulky mnohých turistických brožúr a kníh. Túra na vrchol Reinebringen je pomerne strmá. V lete na nej vystavali schodisko, ktoré tento výstup v mnohom zjednodušilo. Avšak schody sa teraz nachádzajú hlboko pod snehom a ja dlho špekulujem či sa vydať na vrchol alebo nie. Horu obchádzam a pozorujem teleobjektívom koľko snehu je v strmom žľabe, ktorým sa stúpa k vrcholu. Problémom je to, že v noci nastal prudký odmäk. Z – 10 sa oteplilo na + 5 stupňov, celú noc pršalo a začal fúkať silný vietor. To sú presne ideálne podmienky na lavínu v tomto záverečnom žľabe a tak som sa rozhodol túru vynechať. O to však väčšia motivácia vrátiť sa sem nabudúce.
Po dlhom čakaní sa zjavila aj polárna žiara
Lofoty sú vďaka svojej polohe, vysoko nad polárnym kruhom ideálnym miestom pre pozorovanie polárnej žiary. Dlhé noci počas zimy zvyšujú šancu, že na týchto miestach uvidíte polárnu žiaru. I keď predpoveď na žiaru mi veľa optimizmu nedáva. Je najslabšia možná a do toho mesiac v splne, ktorý presvetlí celú oblohu. Sú to podmienky, kedy je vidieť polárnu žiaru o obrovskom šťastí no i tak to skúšam. 8 hodín sedím v aute a každých 10 minút cvakám skúšobnú fotku, či sa tam náhodou niečo nezjaví. O 23:00, po ôsmich hodinách čakania sa tam predsa niečo zazelenalo. Vychádzam von a vidím jeden pás polárnej žiary. Žiaľ bol tam asi len 20 sekúnd, no našťastie som stihol spraviť aspoň jednu fotku. V tejto hodine sa akurát vyplo verejné osvetlenie v dedine, no celé okolie bolo nádherne osvetlené mesiacom v splne, ktorý sa ešte aj odrážal na zvyškoch snehu. Stojím niekoľko minút von a kochám sa tou nádherou, Neuveriteľná atmosféra!
Lofoty a surfovanie na vlnách
Onedlho sa môj výlet končí a mám pred sebou posledné dve miesta. Prvou z nich je malá dedinka Unstad. Je známa vďaka surferom, respektíve vďaka ideálnym podmienkam na surfovanie. Áno, čítate dobre, na Lofotách sa surfuje a ak máte dosť odvahy, tak si tu môžete obliecť neoprén a pochytať nejaké vlny v severnom mori. Je to ďalším skvelým zážitkom, ktorý si z Nórska môžete priniesť. Netreba sa toho báť, pretože cez hrubý neoprén zimu cítiť nebudete.
Futbal s nádhernou scenériou všade navôkol
Jednou z najkrajších dediniek je tiež rybárska dedinka Henningsvær. Rozkladá sa na niekoľkých ostrovoch pospájaných mostmi a v centre nájdete krásne farebné dreveničky a prístav. Táto dedinka vás však nezaujme len svojimi farebnými drevenicami ale nájdete tu tiež pravdepodobne najkrajšie futbalové ihrisko na celom svete. Kto by nemal chuť zakopať do lopty na takomto mieste? 🙂
Tento rok som spolu s Unionom cestoval hlavne po Ázií, no na týchto miestach zisťujem, že najbližší k môjmu srdcu je divoký sever a jeho neuveriteľné prírodné scenérie. Či už v zime alebo v lete, Lofoty sú skvelou destináciou pre všetkých milovníkov krásnej prírody.