Patrik Paulínyi26. september 2019

Mjanmarsko: túlanie sa medzi tisíckami pagod

Celé okolie Pagod je neuveriteľné. Máte tu úplne slobodný pohyb a nik a nič vás nebude obmedzovať.

Ak navštívite Mjanmarsko, určite nesmiete vynechať jazero Ihne Lake. Mieste plávajúce dedinky sú neskutočne krásne. Držia sa nad vodou na tenkých drevených podperách. Pomedzi plávajúce záhrady sa premávajú miestni na svojich loďkách.

Mjanmarsko a jeho krásy

Ihne lake je druhým najväčším jazerom Mjanmarska. Plavajúce dedinky, sa držia nad vodou na tenkých drevených pníkoch a a plávajúce záhrady, pomedzi ktoré sa miestni premávajú na svojich ľoďkách. Paradajky sú tu natoľko obľúbené, že pre Mjanmarsko predstavujú až 90 % vypestovaných plodín. Okrem nich tu vedia vypestovať aj fazuľu, uhorku, kvety, lotusy a melóny.

Ihne lake je druhým najväčším jazerom Myanmarska. Neskutočné krásne sú mieste plavajúce dedinky, ktoré sa držia nad vodou na tenkých drevených pníkoch a a plávajúce záhrady, pomedzi ktoré sa miestni premávajú na svojich ľoďkách.

Rybárska svetová rarita

Ďalšou zaujímavosťou jazera Ihne Lake sú i lotusové záhrady. Zo stoniek vyrábajú látky, no jej výroba je nesmierne pracná a náročná. Na jednu šatku je potrebných 4 000 stoniek a celý proces výroby trvá 20 dní. Výsledný materiál sa ponáša na akúsi vrecovinu.

Zaujímavosťou jazera Ihne lake sú lotosové záhrady. Zo stoniek vyrábajú látky, no jej výroba je nesmierne pracná a náročná.

Rybári na jazere Ihne Lake sú vďaka štýlu lovu svetovou raritou. Aby mali pri love voľné ruky, pádlujú nohou. Žiaľ, turizmus má aj negatívny vplyv. Rybári zistili, že z turistov zarobia viac ako z rybárčenia, a tak sa vždy na západ slnka dokonale nahodia do tradičného oblečenia a idú pózovať turistom. Počas mojej návštevy je dokonca sviatok, preto rybári “nepracovali”.

Rybári na jazere Ihne lake sú vďaka štýlu lovu svetovou raritou. Aby mali pri love voľné ruky, pádlujú nohou.

Mjanmarsko a ženy so železnými obručami na krku

Ďalším príkladom toho, ako Mjanmarsko zasiahol turizmus, sú ženy z horského kmeňa Kayan nosiace na svojich krkoch železné obruče. Nájdete ich v obchodíkoch na jazere, ako vyrábajú látky. Ja som sa tu cítil ako v nejakej ľudskej zoo. Presedel som pri týchto ženách asi hodinu.

Ženy z horského kmeňa Kayan na svojich krkoch nosia železné obruče vážiace v priemere cca 5kg, ktoré majú nasadené po celý život.

Turisti, ktorí sa nevedia správať

Videl som, ako k nim väčšina ľudí pribehne bez pozdravu, bez opýtania si s nimi spraví selfie a bez poďakovania odídu. Bolo mi z tohto pohľadu smutno. Nie z toho, že by tam ženy boli ako atrakcia, nie sú tam držané nasilu, je to ich slobodná vôľa, že si zarábajú takýmto spôsobom. Určite je to jednoduchšie, ako predávať látky. Smutno mi však bolo zo správania sa ľudí a z toho, ako sa k ženám chovali, absolútne bez rešpektu. To je jedna z vecí, ktoré som sa pri cestovaní naučil, vážiť si všetkých ľudí a mať k nim patričný rešpekt.

Ženy z horského kmeňa Kayan na svojich krkoch nosia železné obruče vážiace v priemere cca 5kg, ktoré majú nasadené po celý život.

Tradícia, ktorá sa pomaly vytráca

Obruče žien vážia v priemere cca 5 kg a majú ich nasadené po celý život. Okrem nich majú obruče aj na kolenách a lakťoch. Dodnes nikto presne nevie, prečo to robia. Vekom sa obruče postupne pridávajú, čím sa kľúčne kosti a ramená tlačia nadol, preto sa zdá, že ženy majú dlhšie krky. Hovorí sa, že obruče začali dávať ženám v kmeni preto, aby neboli atraktívne pre mužov z iných kmeňov. Rovnako sa traduje, že je to len módny doplnok. Tradícia dlhokrkých žien z kmeňa Kalaw, charakteristická pre Mjanmarsko, sa pomaly, ale isto začína vytrácať. Dnes už len veľmi málo mladých dievčat je ochotných pokračovať v tejto tradícií.

Najdlhší tykový most na svete

Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec, a tak svoj výlet ukončujem v meste Bagan, kde sa už neskutočne teším. Predtým ale ešte rýchla návšteva mesta Mandalay a mostu U Bein. Je najdlhším mostom na svete vybudovaným z tykového dreva. Bol postavený už v roku 1850 a na dĺžke 1 200 metrov má 1 086 pilierov. V jeho okolí žijú pastieri kačiek, dobytka a zdá sa, ako keby ich turistický ruch absolútne nerušil.

U Bein Bridge je najdlhším mostom na svete vybudovaný z tykového dreva. Bol postavený už v roku 1850 a na dĺžle 1 200metrov 1086 pilierov.

Mjanmarská oblievačka

Dnes sa začína Water festival. Sú to miestne oslavy nového roku, ktoré trvajú niekoľko dní a zavŕšené sú veľkou párty a koncertami. Celé dni sa ľudia na uliciach oblievajú vodou, ktorá je symbolom očisty od hriechov. A musím povedať, že tento sviatok som s radosťou privítal. Z počiatku sa môže zdať, že obliatie kýbľom vody pri jazde na motorke každých 500 m bude nepríjemné. Ale v tej horúčave to bolo dokonca vecou, ktorú som aktívne vyhľadával. Jediný problém bol ten, že všetku foto techniku, som musel obmedziť natoľko, aby som ju bol schopný schovať do sedla motorky. A to bol problém hlavne v tak krásnom meste, ako je Bagan.

Hoci je most U Bein jednou z najväčších atrakcii v Mjanmarsku, stále na tomto mieste žijú rodiny, ktoré na lokalite chovajú zvieratá. Či sú to už pastieri dobytka alebo chovatelia kačiek.

Mjanmarsko skrášľuje pagodové mesto Bagan

Bagan, predtým nazývaný Pagan, bol hlavným mestom Mjanmarska v 9. – 13. storočí. Kedysi sa tu nachádzalo viac ako 10 000 pagod, no územie postihlo niekoľko ničivých zemetrasení a dnes ich tu je približne už len 2 000. Celé okolie pagod je totálne neuveriteľné. Máte tu úplne slobodný pohyb a nik a nič vás nebude obmedzovať. Preto je najlepší spôsob preskúmania pagod prenájom motorky. Do konca roku 2018 bolo možné liezť na väčšinu pagod, no po úmrtí turistky, ktorá robila na vrchole stojku, väčšinu z nich uzavreli a vyliezť sa dá už len na asi dve pagody.

Bagan, alebo ako sa predtým nazýval, Pagan bol hlavným mestom Myanmarska v 9. - 13. storočí. Kedysi sa tu nachádzalo viac ako 10 000 pagod, no územie postihlo niekoľko ničivých zemetrasení a dnes ich je tu už len približne 2000.

Najväčší chrám

Dhammayangyi pagoda je najväčším chrámom na území Baganu. Postavil ju kráľ Narathu, ktorý sa zmocnil trónu po tom, ako zavraždil svojho otca a brata, ktorý mal byť prvým následníkom trónu. Keďže mal obavy, že mu to karma vráti, na očistenie svojho mena dal vystavať túto obrovskú stavbu.

Dhammayangyi pagoda je najväčším chrámom na území Baganu.

Po niekoľkých dňoch sa Water festival končí obrovskou párty a spolu s ním sa blíži k záveru aj môj výlet po Mjanmarsku. Túto krajinu som mal v pláne navštíviť už veľmi dlho, a preto boli moje očakávania obrovské. Mjanmarsko ich jednoznačne predčilo a bol som absolútne nadšený!

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.