Patrik Paulínyi24. február 2020

Lofoty: nórsky poklad za polárnym kruhom

Lofoty

Lofoty sú súostrovie spolu s osemdesiatimi ostrovmi nachádzajúcimi sa na severe Nórska, ďaleko za polárnym kruhom. Hoci by človek povedal, že to tu bude poriadne divoké, možno aj neobývané, opak je pravdou.

Ostrovy sú civilizované a žije tu približne 24 000 obyvateľov. Lofoty nie sú tak divoké ako napríklad Faerské ostrovy, no svojou krásou rozhodne nezaostávajú. Podľa môjho názoru práve tu nájdete najväčšie krasy v Nórsku.

Lofoty a počasie v Nórsku

Keď vás zima prekvapí

Tou ideálnou vstupnou bránou je letisko Harstad – Narvik, kde si po prílete prenajímam auto. Čo ma však prekvapuje, je teplota. Je síce november, ale pred odchodom predpoveď ukazovala – 5 stupňov. Padla mi sánka, keď pilot po pristatí zahlásil že je – 15. Nevadí, zimu mám rád a priam sa na to teším. Po nastúpení do auta teplomer ukazuje však už – 21 stupňov a viem, že najbližšie dni bude veselo.

Lofoty: scenéria

Celý čas je tu “zlatá hodinka”

Momentálne slnko vychádza o deviatej a zapadá už o pol druhej. Na prvý pohľad by sa to mohlo javiť ako nevýhoda. Slnko však vystúpi len tesne nad obzor a preto sú podmienky na fotenie počas celého dna ideálne. Nevýhoda je akurát to, že cez deň toho veľa nestíham a presúvať sa plánujem preto po tme. Tak je tomu i teraz a vyrážam na 300 km dlhú cestu na sever na ostrov Senja. Cesta je ľadová no v autách, ktoré tu majú klincové zimné gumy to ani necítiť. Presuny trvajú pomerne dlho, pretože najvyššia rýchlosť je 80 km/h, len na pár úsekoch 90 km/h.

Lofoty: mikroostrovček Sakrísoy

Lofoty môžu znamenať i – 24 a sneh až po kolená

Ráno sa budím celý natešený, pretože hneď na úvod vyrážam na miesto, kde sa teším úplne najviac. I keď je – 24 vyrážam na túru, ktorá by nemala byt veľmi náročná. Hneď pri nástupe zisťujem, že až také jednoduché to však nebude. Za posledné dni padlo 30 – 40 cm snehu a bez snežníc sa zabáram až po kolená. Trvalo to však len niečo viac ako hodinu, kedy sa dostávam do sedla odkiaľ je nádherný výhľad. Na obe strany sa nachádzajú fjordy, predo mnou sa hrdo zo snehu týči obrovská hora Segla. Toto miesto je skutočne neuveriteľné. Pohľadom na horu sa kochám celé dve hodiny, kým čakám na vychádzajúce slnko. Ťažko sa mi odtiaľto odchádza, no mráz ma donútil pobrať sa dole.

Hora Segla

Konečne som videl losa!

Sadám do auta a presúvam sa 400 km južnejšie, na súostrovie Lofót. Pri ceste míňam značky na varovanie pred zvieratami a v kútiku duše si prajem aby sa mi zjavil los, ktorého uvidieť je môj ďalší sen. A napokon sa to podarilo a hneď dokonca trikrát! Losy sú fakt, že obrovské a majú akúsi smiešnu chôdzu, dokonca sa mi podobali na akéhosi pavúka. Príjemné stretnutie!

Lofoty sú plné ľudí túžiacich po adrenalíne

Ráno sa už prebúdzam v meste Svolvaer. Kým väčšina turistov, ktorí zavítajú do Nórska sú dôchodcovia, pre Lofoty to už neplatí. Tieto ostrovy sú plné fotografov a ľudí túžiacich po adrenalíne, keďže tu nájdete ideálne podmienky na lezenie po skalách a v zime na skialpinizmus.

Lofoty: skialpinizmus

A práve tu, po prvýkrát skúšam splitboarding. Je to akási snowboardová obdoba skialpových lyží a musím povedať, že si ma to totálne získalo. Veď kto by nepodľahol športovaniu v neuveriteľných scenériách a následnému spusteniu sa až k všade sa nachádzajúcim fjordom. Práve lokalita v okolí mesta Svolvaer ponúka najviac možností pre skialpy.

Lofoty: splitboarding

Kajakovanie na fjordoch

Pre mňa jedným z najväčších zážitkov v severnom Nórsku bolo kajakovanie na fjordoch. Neskutočné ticho prerušované len krikom vtákov je pre mňa nezameniteľná atmosféra, ktorá sa mi vždy bude spájať s touto oblasťou.

Lofoty: kajakovanie na fjordoch

 

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.