Patrik Paulínyi25. október 2019

Laos: krajina plná adrenalínu

Laos

Najjednoduchší, najrýchlejší, dokonca aj najlacnejší spôsob dopravy po Laose sú mikrobusy. Cesta do Vang Vieng trvala asi 4 hodiny a nebola to len atmosféra podobná tej v meste Luang Prabang. Aj tu sú poloprázdne ulice, málo áut a neskutočný pokoj.

Modrá lagúna

Na nasledujúce dni sa veľmi teším. Hoci je Vang Vieng malé mestečko, aktivít je tu neúrekom. Bez motorky sa tu fungovať nedá a prenájom stojí 7 eur. Hneď, ako nasadnem, dávam si tour de Blue lagoon.  Sú to prírodné kade, kde sa dá kúpať v krásnej čistej azúrovej vode, no na vrchole daždivej sezóny to už celkom neplatí. Ale na jej počiatku je voda stále veľmi čistá a priezračná.

Laos - Prírodné jazierko

Lagúny sa nazývajú jednoducho číslicami 1-4. Začínam teda na jednotke, tej najpopulárnejšej. Už z parkoviska počujem hluk a na jazierku to vyzerá, ako na letnom kúpalisku na Slovensku. Krik a pár opitých jedincov skáčucich do vody.

Blue lagoon číslo dva sa nachádza len niekoľko kilometrov ďalej. Dostanete sa k nej po zväčša štrkovej ceste. Je tu možno 5 ľudí, podobne je tomu aj na na Blue lagoon 3.

Laos - Blue lagoon

Mne sa najviac páčilo na Lagúne 4. Neviem, či je to tým, že som tam bol doobeda, alebo tým, že musíte prejsť 1 km peši, čo väčšinu dnešných pohodlných ľudí odradí, ale bol som tam sám. Teda, aby som tam bol presný, bol som tam ja a traja zamestnanci.

Blue lagoon 3

Laos a cesty bez asfaltu

Nie sú to len tieto lagúny, čo Vang Vieng ponúka. Vodopád Kaeng Nyui leží na polceste z Lagúny 4 do mesta. Lenže, nie je to hlavná cesta, ale vedľajšia.

Vodopád Kaeng Nyui

Na vedľajších cestách v Laose nenájdete asfalt. Takže kamene, prach, štrk a obrovské kaluže, prípadne obrovské bazény plné blata. Mosty sú staré drevené, kde si musíte dávať pozor na rozbité dosky. Pomedzi to všetko sa musíte takmer neustále vyhýbať hydine a dobytku. Aj tu sa však nachádzalo minimum ľudí a stretol som len dvoch turistov, ktorí sa vracali od vodopádu. To z neho robí skvelú osviežujúcu masážnu sprchu. Veď kto by odolal takému kúpeľu, keď tam nie je nik okrem vás?

Nádherná príroda Laosu

Laos - cesty bez asfaltu

Splavovanie rieky na dušiach

Vraciam sa do mesta a neskutočne sa teším na tú najznámejšiu miestnu atrakciu, splavovanie rieky na dušiach z pneumatík. Áno, znie to šialene a nie najbezpečnejšie, ale práve táto aktivita je tá, ktorú nesmiete vynechať.

Na výber máte tri rieky a teda žltú, bielu a červenú dráhu. Ja si vyberám tu žltú. Je najdlhšia a na rieke budem splavovať približne 6 km. Celá táto atrakcia funguje tak, že popri rieke sú bary, kde sa môžete osviežiť, no a záleží od toho, v akom čaše idete rieku splavovať. Ak chcete kľud, choďte pred obedom, najneskôr na obed. Ak chcete v baroch zažiť párty a piť alkohol, vyrazte poobede. Ja som vyrážal na obed a bary boli ešte prázdne, na rieke par ľudí, väčšinou japonskí turisti na kajakoch, na ktorých môžete tiež splavovať.

Splavovanie rieky na dušiach z pneumatík

Sedieť na pneumatike, nechať sa unášať prúdom a kochať sa nádhernou okolitou prírodou bol dokonalý relax. Miestami je prúd silnejší a vtedy je to poriadna zábava, týchto miest však nebolo veľa. I keď to tak nevyzerá, je to bezpečné a na vode vám nič nehrozí.

 

Laos – hlavné mesto Vientane

Na záver môjho výletu navštevujem hlavné mesto Laosu ležiace na hraniciach s Thajskom, mesto Vientane. Tu sa síce nenachádza veľa atrakcií, no leží tu pre miestnych najdôležitejší chrám Pha That LuangIt. Je národným symbolom a podobizeň chrámu sa dostala až na bankovky.

Chrám Pha That LuangIt

V meste nájdete množstvo kvalitných reštaurácií. Medzi najtradičnejšie jedlá v Laose patrí noodle soup, polievka veľmi podobná vietnamskému Pho Bo. Tiež k nej dostanete bylinky, klíčky, čili, či dokonca smažené šišky a je to veľmi chutné a lacné jedlo. Ďalšou špecialitou a chutným dezertom je sticky rice. Ryža varená v kokosovom mlieku podávajúca sa väčšinou s ovocím.

Laoská polievka Noodle soup

Približne 30 km od centra sa nachádza Budha park. Prechádzam sa tu pomedzi viac ako 200 hinduistických a budhistických sôch rôznych rozmerov. K dispozícii je tiež audio sprievodca a ku každej z nich je možnosť vypočuť si pútavý príbeh.

Budha park

Musím povedať, že Laos si ma neskutočne získal. Som veľmi prekvapený, aký pokoj v tejto krajine panuje a mám pocit, že som sa preniesol pár rokov do minulosti. Ideálne je spojiť túto krajinu s Vietnamom a stráviť tu aspoň jeden týždeň.

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.