Patrik Paulínyi02. september 2019

Koh Rong v Kambodži: plávanie vo fosforeskujúcom planktóne

Relax v hojdacej sieti na ostrove Koh Rong

O ostrove Koh Rong som toho počul už mnoho, a tak moje ďalšie kroky smerovali práve sem. Na ostrov sa dostanete z mesta Sihanoukville lodnou dopravou. Na výber máte lacnejšiu slow boat, alebo rýchlejšiu speed boat v cene 22 dolárov za spiatočný lístok.

Ostrov Koh Rong ma už očakáva. V Sihanoukville som vystúpil z lietadla, no už v ňom som mal akési zvláštne pocity. Na palube bolo minimum domácich a celé lietadlo bolo plné Číňancov, nerozumel som prečo. Už o pár okamihov mi to bolo jasné. Pred pár rokmi práve Číňania ovládli toto mesto, keď bolo ešte malinkou dedinkou a v posledných rokoch tu prebieha neskutočná výstavba. Budujú sa mrakodrapy a hlavne herne. Dnes ich tu stojí 88, pričom posledných 14 bolo postavených za posledný rok. Číňania pomaly vytláčajú domácich, pre ktorých tu náklady na život začínajú byť neúnosné.

Phnom Penhv Kambodži

Doprava na ostrov Koh Rong

Tuktukom som sa presunul do prístavu, mimochodom šofér taktiež Číňan. Prichádzam k mólu, kde stojí obrovský rad ľudí smerujúci na väčší Koh Rong ostrov. Tento ostrov je určite lepšia voľba, ak máte radi nočný život a párty.

Ostrovy Koh Rong v Kambodži

Spolu s ďalšími tromi ľuďmi nasadáme na menšiu loď smerujúcu na Koh Rong Sanloem a po 3/4 hodine prichádzame na hlavnú pláž, kde sa nachádza niekoľko hotelov, ale tiež čln z môjho hotela, ktorý ma berie na pláž na juhu ostrova. Na tomto člne som už sám a po príchode do hotela zisťujem, že je tu ubytovaných asi 10 ľudí. Cena na jednu noc pre dve osoby je 60 dolárov s raňajkami a ubytovaný som v krásnych “tube”, ktoré vybudovali len minulý rok. Väčšina týchto ubytovaní na ostrove je veľmi vkusná a som presvedčený, že sa budete cítiť ako v bavlnke.

Ostrov Koh Rong

Kambodža

More tak  horúce, že až páli

Šnorchle a kajaky sú v hoteli k dispozícií zadarmo, podobne ako vo väčšine hotelov, a tak si hneď požičiavam kajak a preskúmavam okolie. Čo sa týka šnorchľovania, videl som už aj krajšie miesta, no musím povedať, že takéto horúce more som ešte nezažil. Pri odlive sa voda na brehu drží po kolená a nepreháňam, keď poviem, že až pálila.

Kajakovanie na Koh Rong

Ostrov Koh Rong Sanloem

Svetielkujúci planktón

Čo je na ostrove najväčšou atrakciou? Svetielkujúci planktón. Je to druh planktónu, ktorého obranným mechanizmom je fosforeskovanie. Keďže presne neviem, ako má vyzerať a kde ho nájdem, prvý večer vyrážam na organizovanú tour za 12 dolárov. Dozvedám sa, že planktón sa nachádza v celej Kambodži a najdôležitejšie je nájsť totálnu tmu – od toho záleží, koľko planktónu uvidíte. Aj malé svetlo hotela vzdialeného 200 m, odrážajúce sa na vodnej hladine, zamedzí jeho viditeľnosti, rovnako tak svit mesiaca. Preto je ideálny buď nov alebo aspoň čas, kedy sa mesiac na oblohe nenachádza. Plávanie s planktónom bol pre mňa nezabudnuteľný zážitok.

Nevedel som si ani len predstaviť, že je niečo také v našom svete vôbec možné. Nad hlavou hviezdy a pri každom pohybe vo vode nazeleno svetielkujúci planktón. Neuveriteľné prírodné divadlo…

Svetielkujúci planktón na Koh Rong

Ubytovanie v stane nad vodou

Ďalší deň sa presúvam na Sunset beach túrou cez džungľu, kde môžete pozorovať pavúky, hady i opice. Najväčší problém mi však robí vlhkosť a po polhodinovej túre prichádzam do cieľovej stanice mokrý, ako keby som práve vyšiel z vody. Tentokrát som sa ubytoval v hoteli Robinson bungalows, kde je možnosť výberu ubytovania v malom a veľkom stane a v bungalove. Ja  som s vybral veľký stan a zážitok bol teda ešte väčší, ako v predchádzajúcom ubytovaní. Stan priamo nad vodou, pred ním hamaka, kde som preležal hodiny pozorujúc vo vetre sa hojdajúce palmy a západ slnka.

Ubytovanie na pláži

Ubytovanie na ostrove Koh Rong Sanloem

Hlavné mesto Phnom Penh

Vraciam sa späť cez džungľu na hlavnú pláž prespať do mesta Sihanoukville, následne vyrážam na autobus. Po 6 hodinách cesty prichádzam do hlavného mesta Kambodže Phnom Penh a okamžite mierim rozhýbať kosti na miestny aerobik na nábreží. Každý večer sa tu pravidelne stretáva partia nadšencov a spolu si zacvičia, alebo lepšie povedané jemne zatancujú, a tak mi nedá nepridať sa. Takéto tanečné kroky zvládam i ja.

Nábrežie v Phnom Phene

Pri návšteve hlavného mesta rozhodne nevynechajte múzeum genocídy, alebo väzenia S-21.V týchto miestach väznili a mučili 14 000 Kambodžanov. Písal sa rok 1975 kedy sa stredná škola, miesto kde sa deti hrali, smiali, vzdelávali a zažívali krásne životné chvíle, zmenila na miesto plne bolesti, výkrikov, utrpenia a smútku. Školu premenili na väzenie s označením S-21, kde sa dokonca aj detské preliezky zmenili na nástroje pre mučenie. Väznica fungovala až do roku 1979 pričom prežiť sa podarilo len 12 ľuďom.

Múzeum genocídy

Väzenia S-21

Aj takéto miesta je dôležité počas cestovania navštíviť. Otvorí vám to oči a svoj život budete vnímať úplné inak. Každopádne, z Kambodže som bol veľmi príjemne prekvapený. Čakal som akúsi stratenú civilizáciu, no prišiel som do vyspelej krajiny, a tak ju môžem odporučiť ako horúceho kandidáta pre vašu dovolenku, ak máte radi vodu, slnko, skvelé jedlo a kultúru!

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.