Patrik Paulínyi21. marec 2018

Island: V krajine elfov, sopiek a panenskej prírody

hora Kirkjufell

Táto mesačná krajina, vzdialená len na pár hodín letu, je skutočnou exotikou. Island je plný ľadovcov, vybuchujúcich gejzírov, čiernych sopečných pláží. Nájdete tu veľa lávových polí, z ktorých sprudka vyrastajú stŕme končiare. Po ich zdolaní si môžete odpočinúť v termálnych prameňoch s výhľadom na dychberúce vodopády. Zážitky, ktoré si z tejto krajiny prinesiete, vo vás ostanú po celý život.

Na Island idem plný očkávaní

Nikdy som sa nikde netešil viac ako na Island. Dlhé roky som prehľadával internet a obdivoval krásy islandskej krajiny. Mal som pocit, že všetky tie miesta už dávno poznám, no atmosféra tejto prírody a miest z fotografií ma doslova ohúrila.

Island: horúce pramene

Reykjavík

Pristávam na letisku v hlavnom meste Islandu, Reykjavík, kde trávim celý deň. Prechádzku po starom centre plnom farebných domčekov a street art-u završujem prehliadkou kostolu Hallgrímskirkja, najvyššej budovy mesta.

Island: Hallgrímskirkja, najvyššia budova mesta
Island prepája prírodu s architektúrou

Živly prírody majú na obyvateľov Islandu veľký vplyv a určite si všimnete úžasné spojenie prírody a umenia, ktoré cítiť napríklad v hudbe i architektúre. Prvky z prírody sú častokrát prenášané do architektúry. Je tomu tak aj v prípade tohto kostola, ktorého stĺpy zobrazujú čadičové stĺpy lávy, ktoré možno pozorovať na vodopáde Svartifoss, alebo na pláži vo Víku.

Island: vodopád

Cesta do stredu zeme

Na Islande sa pekného počasia nedočkáte veľmi často. A keďže podľa predpovede by dnešná noc mala byť jasná, dokonca i predpoveď polárnej žiary je priaznivá, presúvame sa takmer 300 kilometrov na jedno z mojich obľúbených miest na ostrove, k hore Kirkjufell. Kirkjufell sa nachádza na poloostrove Snaefellsnes, ktorý sa taktiež prezýva malý Island. Nachádza sa tu totiž všetko, čo Island ponúka, ale na omnoho menšej ploche. Dokonca aj Jules Verne vo svojej knihe Cesta do stredu zeme popisuje toto miesto ako vstup do zemského vnútra.

Island a polárna čiara

Už po ceste niekoľkokrát zastavujeme, a dôvod je viac než príjemný! Na oblohe tancuje polárna žiara, chvíľami dokonca pretína celú oblohu. Ak chcete vidieť polárnu žiaru, Island je ideálnym miestom. Sezóna na pozorovanie začína v septembri a trvá do konca marca. Ak budete mať šťastie a cez noc nad vami bude jasná obloha, šanca polárnej žiary je veľmi vysoká! Stačí sa držať mimo mesta, kde váš výhľad obmedzuje svetelný smog a držať hlavu upretú na oblohu 🙂

Island: polárna čiara

Divadlo prírody

Na Kirkjufell prichádzame až niekedy pred polnocou a napriek nízkym teplotám a nepríjemnému vetru, sme hore takmer celú noc. Príroda nám ponúka neskutočné divadlo, počas ktorého by bol hriech spať. Samozrejme máme aj malú výhodu a tou je zimné severné slnko vychádzajúce až o 10-tej ráno, takže sa dobre vyspím napriek prebdenej noci a rannému foteniu východu slnka. To napokon veľmi pomaly naberalo na výške a na horu zasvietilo až niekedy okolo obeda.

hora Kirkjufell

Termálne hotspoty všade navôkol

Jednou z mojich obľúbených atrakcií na Islande sú samozrejme termálne hotspoty. Island ich má desiatky. Sú to malé jazierka, alebo kade uprostred nádhernej prírody. Čo môže byť krajšie, ako vyhrievať sa v teplej vode a pritom sa kochať okolitou prírodou? Jeden z mojich obľúbených hotspotov sa nachádza práve neďaleko hory Kirkjufell, kde trávim niekoľko hodín. Slnko celé poobedie kopíruje horizont a atmosféra zapadajúceho slnka vytvára tú najkrajšiu scenériu.

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.