Patrik Paulínyi21. marec 2018

Island: Tisícročné kusy ľadu v ľadovcových lagúnach

Ďalšie dni stále prevláda sychravé počasie. V južnej časti ostrova navštevujem vrak havarovaného amerického lietadla, ktorý je vizuálne veľmi zaujímavý vďaka jeho striebornému oplechovaniu a čiernemu sopečnému piesku, na ktorom sa nachádza.

Pred tromi rokmi sa autom dalo dostať priamo ku vraku lietadla. Zaujímavé je to, že dnes je tam omnoho viac ľudí, aj keď k nemu už musíte ísť 5 kilometrov pešou chôdzou. Parkovisko hneď vedľa hlavnej cesty stiahne turistov aj keď nevedia, čo tam je. Preto sa niektorí ľudia po polhodine kráčania pýtajú, kam sa vlastne ide…Pred tým lietadlo nebolo jednoduché nájsť. Pamätám sa, ako sme ho niekoľko rokov dozadu hľadali podľa GPS súradníc z hlavnej cesty ďalekohľadom. Napokon nám ho odhalilo až zapadajúce slnko odrážajúce sa na jeho povrchu. Neexistovala žiadna odbočka ani označenie. Dnes je tu hneď pri hlavnej ceste parkovisko, kde máte problém zaparkovať.

Keď vás počasie skúša

Parkujem a vyrážam na hodinovú prechádzku, v diaľke pozorujem padajúce stĺpce vody. Verím, že ma to obíde. Neobišlo… Zasiahlo ma to dokopy trikrát, s tým, že spolu s dažďom padali krúpy a silný vietor mi ich šľahal priamo do tváre. Takáto smršť sa cez nás prehnala dokopy trikrát, no na záver mi to už bolo jedno, bol som premočený do poslednej nitky. Počas cesty späť premýšľam len o tom, ako budeme sušiť veci. Napokon sa Islandské počasie postaralo aj o to. Silný vietor mi veci presušil a k autu prichádzam vysmiaty a úplne suchý.
Takto vyzerá priemerné počasie na Islande. Vďaka Golfskému prúdu tu nie je až taká zima ako by sa mohlo zdať, no prináša množstvo výdatných a častých zrážok.
Ak sa vám nepáči počasie, počkajte 5 minút – je známa veta domácich. Po pár dňoch si na počasie aj tak zvyknete a verte, že vás už navždy zocelí.

Hora pre fotografov

Ďalším mojím obľúbeným miestom je hora Vestrahorn. Nachádza sa len 20 kilometrov od hlavnej cesty, no aj to stačí na to, aby sem väčšina turistov neodbočovala. A tak na tomto mieste nájdete prevažne len fotografov. Najväčší nápor ľudí tu očakávajte skoro ráno a počas západu slnka.


Po ceste sem na južnom pobreží ostrova budete prechádzať cez množstvo nádherných miest nachádzajúcich sa hneď pri ceste číslo 1. Prechádzať budete cez poloostrov Dyrholaey, odkiaľ sa vám naskytne pohľad na krásne útesy. V lete tu dokonca hniezdia kŕdle puffinov, čo je akýsi papagáj severu.

Skalné zuby

Už odtiaľto možno v diaľke pozorovať skalné „zuby“ v neďalekej drobnej dedinke Vík. Práve toto miesto je turistami veľmi obľúbené a stretnete ich tu nespočetné množstvo. Čo si tu tiež všimnete sú bezpečnostné tabule, pretože práve tu sa stalo niekoľko nešťastí. Turisti sú pri fotení často nepozorní, či zachádzajú do skalných okien. Silný morský príboj ich odtiaľ veľmi jednoducho stiahne do mora, kde sa už niekoľko ľudí nešťastne utopilo. Preto v žiadnom prípade neradno podceňovať silu severskej prírody.

Ľadovcová lagúna

Neďaleko sa nachádza ľadovcová lagúna Jokullsarlón. Je to jedna z lagún ľadovca Vatnajokull, druhého najväčšieho ľadovca v Európe. Niekoľko tisíc rokov staré kusy ľadu sa tu plavia do najkratšej Islandskej rieky, a končia na čiernej sopečnej pláži, kde čakajú až kým sa roztopia. Je to akési pohrebisko obrovských kusov ľadu a jeden z najväčších symbolov Islandu. Lagún je tu omnoho viac, a tak odporúčam navštíviť aj iné a vyhnúť sa tak davom turistov.


Navštevujem Fjallrasarlon a moje úplne najviac obľúbené miesto na Islande Svinafellsjokull. Opäť je to len 10 kilometrov od hlavnej cesty, no turisti to vynechajú a radšej sa ponáhľajú na Jokullsarlón. Som tu totálne sám a v zátoke panuje neskutočné ticho a pokoj. Dolinou sa ozývajú len praskajúce kusy ľadu, skaly padajúce z okolitých kopcov a spolu vytvárajú tu najkrajšiu prírodnú symfóniu, akú som kedy počul.


Je skvelé, že na Islande ešte aj dnes nájdete nádherné opustené miesta, kde si môžete dokonale vychutnať neuveriteľnú prírodu tohto magického ostrova!

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.