Patrik Paulínyi21. marec 2018

Island: Divoké vnútrozemie bez turistov

To, čo robí Island špecifickým, je neustále aktívna vulkanická činnosť. Ostrov sa nachádza na rozhraní Euroázijskej a Severoamerickej litosferickej dosky, ktoré sa každým rokom posúvajú o dva centimetre. Z tohto dôvodu je spomedzi 200 sopiek na ostrove aktívnych stále 30 a akákoľvek z nich predstavuje potenciálnu hrozbu. Sopky na Islande vybuchujú v priemere každé 4 roky. Podľa tejto štatistiky by sa najbližší výbuch mal uskutočniť na budúci rok.

Litosferické dosky na ostrove Island, sú dokonca na niekoľkých miestach viditeľné. Máte možnosť sa pomedzi ne prechádzať, tí odvážnejší sa môžu medzi nimi dokonca potápať. Najznámejšie miesto, kde môžete litosferické dosky pozorovať, sa nazýva Pingvellir.

Island: Pingvellir

Turistický zlatý trojuholník

Práve do tohto národného parku sa presúvame cez takzvaný turistický zlatý trojuholník. Sú to miesta, ktoré sa nachádzajú neďaleko hlavného mesta Reykjavik a dajú sa stihnúť navštíviť za jeden deň. Prechádzame cez gejzír Strokkur, vybuchujúci pravidelne každých 5 minút až do výšky 20 m, vodopád Gullfoss a spomínaný Pingvellir. Sídlil tu vôbec prvý parlament v Európe, napriek tomu, že Island je jedna z naposledy osídlených krajín. Tieto miesta sú však najviac preplnené turistami. Presúvam sa na juh ostrova a do vnútrozemných oblasti.

Island: gejzír Strokkur

Vplyv Ameriky na Island

Popri šoférovaní si okamžite všimnete, že napriek tomu, akí sú Islanďania hrdý národ. V histórií bol Island silne ovplyvnený Amerikou. V 20. storočí, po skončení druhej svetovej vojny, tu pôsobilo viac ako 50 000 amerických vojakov, ktorí značne ovplyvnili život na Islande. Okrem toho, že dnes po nich ostalo množstvo slobodných matiek, na každej benzínovej pumpe nájdete hamburger, hotdogy a sladkosti od výmyslu sveta, ktoré Islanďania milujú. Práve hotdogy sú ich národným jedlom a nájdete ich úplne všade. Dokonca v spotrebe Coca-Coly na obyvateľa sa radia na prvé miesto na svete.

Ak chcete spoznať Island, bez auta to jednoducho nejde

Drvivá väčšina turistov cestuje len po okružnej ceste číslo 1, nazývanej Ringroad, no tie pohľady na Island sú taktiež neuveriteľné. Prostredie sa mení každých 30 kilometrov a uvidíte všetky najznámejšie miesta ostrova. Pozorovať budete tulene uprostred ľadovcovej zátoky, prejdete sa poza padajúci vodopád, tiež sa vykúpete v termálnych prameňoch.

Pohľady na Island sú taktiež neuveriteľné
Tieto miesta sú dnes už značne preplnené turistami, a to hlavne počas letnej sezóny, ktorá trvá od mája do začiatku októbra. Stačí prejsť len niekoľko kilometrov z hlavnej cesty a zrazu dorazíte na totálne opustené miesta, ktoré ponúka turistom Island.

Island: opustené miesta
Túlam sa po cestách, ktoré zdanlivo nikde nevedú a dostávame sa hlbšie a hlbšie do vnútrozemia. Cesty sú prerazené pomedzi lávové polia a krajina hýri farbami. Nemám žiadny cieľ, okolitá nádhera ma núti nezastavovať a pokračovať v jazde. Dokonca nachádzam termálne jazierko, v ktorom si môžem dopustiť horúcu vodu a zvoliť si teplotu vody, aká mi najviac vyhovuje. Samozrejme, všetko s najkrajším výhľadom na okolitú prírodu, na Island, celkom sám. Dokonalé!

Island a príroda

Island, krajina termálnych prameňov

Na Islande sa dnes nachádza najväčší počet termálnych prameňov na planéte, ktoré Islanďania využívajú už odpradávna. Používali ich na pranie bielizne, na kúpanie, na vykurovanie. Island bol dokonca do roku 2007 najväčší producent banánov v Európe.

Po horúcom kúpeli je aj miestne počasie osviežujúce. Nasadám do auta a pokračujem ďalej. Tieto cesty vo vnútrozemí sú väčšinou označené písmenom F a je na ne zákaz vstupu bez vozidla 4×4. Dokonca sa na ne nevzťahuje ani poistka z autopožičovní. Čakajú vás tu mnohé nástrahy, ako napríklad brodenie riek. Je tomu tak aj v údolí boha hromu Thora – Thorsmork. Pred prvou riekou zastavujem a postupujem presne podľa návodu na prekonávanie miestnych riek. Hádžem skalu do vody podľa čoho určujem hĺbku rieky. Ďalej sa v návodoch písalo, že ak si nie som istý, lepšie je počkať na druhé auto. Čakám teda celých 20 minút, no žiadne iné auto sa neukázalo. Štartujem a dúfam v to najlepšie. Napokon rieku bez problémov prechádzam, bol to len prvý nesmelý kontakt s brodením. No po 30 kilometroch a nespočetných brodoch mám pocit, že som ukončil vysokú školu šoférovania.

Island a príroda

Dostávam sa do údolia, kde je príroda naďalej nedotknutá a cítim jej pravú chladnú atmosféru. Neviem si vybrať, na ktorú horu vystúpiť, pod ktorý vodopád sa pôjdem prejsť. Nie sú tu žiadne obchody ani ploty a chodníky, ktoré by obmedzovali môj pohyb. Hmla a neustále mrholenie tomuto miestu dodávajú neskutočnú melancholickú náladu. Dôsledkom hmly, ktorá sa prevaľovala cez vrcholky hôr, na mňa všetko pôsobilo omnoho väčším dojmom ako kdekoľvek inde na ostrove.


Vo vnútrozemí je takzvaná mesačná krajina, ktorá slúžila k cvičeniu astronautov pre pristátie na Mesiaci. Aj keď sa dnes domáci už pomaly snažia zalesňovať krajinu, kedysi radi na túto tému vtipkovali – Čo treba urobiť, keď sa stratíte v islandskom lese? Postaviť sa.

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.