Patrik Paulínyi27. august 2019

Fuerteventura: európsky Karibik na Kanárskych ostrovoch

Lagúna Sotavento

Neďaleko Afrického pobrežia leží v Atlantickom oceáne skupina ostrovov, ktoré sú ideálne na zahriatie sa na plážach alebo trávenie dovolenky aktívnym spôsobom. Každý ostrov vám ponúkne inú flóru, inú krajinu a úplne odlišné zážitky.

Napriek tomu, že Kanárske ostrovy sa nachádzajú bližšie k Afrike, patria k Španielsku. Najbližšie k africkým brehom sa nachádza ostrov Fuerteventura, ktorý sa tiež zvykne prezývať Silný vietor.

 

Pre športových nadšencov aj plážových milovníkov

A práve Fuerteventura je prvým miestom, ktoré navštívim. Počasie je tu príjemne teplé počas celého roka. Priemerné teploty sa v zime pohybujú okolo 20ºC, v lete cca 30ºC. V najteplejších letných mesiacoch presiahnu hranicu 30ºC. Neustále vanúci vietor poskytuje ochranu pred neznesiteľnými horúčavami.  Aj preto je ostrov populárny medzi milovníkmi vodných športov, ako je surfing, kitesurfing a kiteboarding. Ak nie ste práve športový nadšenec, nevadí, Fuerteventura má najkrajšie pláže zo všetkých Kanárskych ostrovov. Dlhokánske pobrežie ponúka zakútia, kde nájdete aj krásne pláže v totálnej samote.

 

Na všetky ostrovy sa dostanete počas celého roka pomerne lacno priamo z Viedne. Tie najlacnejšie letenky sa pohybujú mimo sezóny už od 30 eur, čo je totálne šialená cena! Medzi ostrovmi sa môžete presúvať trajektom alebo letecky.

Pláž na Kanárskom ostrove

 

Záhadná vila Winter na ostrove Fuerteventura

Let je pomerne dlhý a po 5 hodinách som rád, že vychádzam z lietadla a presúvam sa do prenajatého auta. Na ostrove mám vyhliadnutých niekoľko miest a okamžite upaľujem na samotný juh ostrova. Schádzam z asfaltky a niekoľko kilometrovou štrkovou cestou sa vyvážam na krásnu vyhliadku nad pláž Coffete. Fúka poriadne silný vietor, ktorý je tu na dennom poriadku.

Schádzam ďalšími serpentínami na pláž a v diaľke pozorujem obrovskú vilu. Vila Winter je dnes opradená konšpiračnými teóriami, že bývala skrýšou nacistov počas druhej svetovej vojny. O pravosti tejto teórie majú svedčiť operačné miestnosti, kde údajne podstupovali plastické operácie pre zmenu identity. Rozpráva sa tiež, že pod vilou bola dokonca základňa ponoriek.

Villa Winter

Karibik v Európe

Lagúna Sotavento je nádherným miestom, kde pri odlive vzniká rozprávková lagúna s teplou vodou. Na jej okraji leží malá piesková duna a všadeprítomné priateľské, ale o to pahltnejšie veveričky, ktoré vo mne evokujú akýchsi maskotov Fuerteventury. Piesok z piesočnej duny sa sem dostal z neďalekého Maroka, kedy ho vietor dvíha zo Sahary a vanie až na Kanárske ostrovy.

Lagúna Sotavento

Najväčšia piesková duna a miesto, kde som sa tešil najviac, sa nachádza na severe v prírodnom parku Corralejo. Tyrkysová farba oceánu a zlaté piesočné duny pôsobia ako Karibik. Je to krásny pocit vyzuť sa a nechať si nohy zabárať do teplého jemného piesku počas prechádzky týmito dunami.

Pieskové duny Corralejo

Fuerteventura je raj pre surferov

Ak sa opýtate domácich na najkrajšie miesto, určite vám odporučia mesto El Cotillo. Práve toto miesto je mekkou surfingu, kde sa môžete vďaka množstvu surfových škôl naučiť surfovať, užiť si krásnu architektúru, alebo si pochutiť na skvelých jedlách.

Čo ma ale pri cestovaní najviac zarazilo, bol moment, keď som šiel tankovať benzín. Je neskutočné lacný a za liter zaplatíte necelé euro.  Po takomto ostrove je radosť jazdiť!

Vnútrozemie ostrova Fuerteventura

Z ostrova Fuerteventura sa po troch dňoch presúvam ďalej, na Tenerife. Je to najhornatejší ostrov Kanárskych ostrovov.  Môžete tu navštíviť nádherné národné parky, chodiť na túry, alebo chytať bronz na pláži.

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.