Patrik Paulínyi06. august 2020

Cestujem doma: Prosiecka a Kvačianska dolina

Okruh Prosiecka a Kvačianska dolina je skvelým adeptom na celodenný výlet vhodný aj pre rodiny s deťmi, kde budete obdivovať množstvo prírodných krás a zaujímavostí.

Liptov patrí medzi najkrajšie regióny na Slovensku. Ponúka krásne hory, historické pamiatky, obrovské množstvo športových aktivít a ešte väčšie množstvo ďalších zaujímavostí.

Medzi zaujímavé a stále menej známe liptovské obce môžem zaradiť Prosiek a Kvačany. Práve tu nájdeme jedny z najkrajších dolín na Slovensku. Dolina

Nenáročné stúpanie

Naprieč oboma dolinami si môžete spraviť výlet, nenáročným okruhom, dlhým približne 16km. Hoci sa to zdá ako poriadna vzdialenosť, nenachádzajú sa na ňom žiadne výraznejšie stúpania a preto je vhodným kandidátom na výlet i pre rodiny s deťmi.

Moja trasa

Ja vyrážam na okruh z Prosieckej doliny, kde sa okamžite po niekoľkých krokoch dostávam k skalnému kaňonu, zvaný Vráta. Rieka Prosečianka ho po tisícky rokov vyrezávala medzi skalné bralá a tak sa v úvode doliny budete cítiť akoby ste boli v roklinách Slovenského Raja.

Náučný chodník

Celý okruh je zároveň náučným chodníkom, ktorý vašu prechádzku obohatí o množstvo zaujímavostí zo života rastlín a živočíchov žijúcich v tejto oblasti. Jednou z nich je to, že teplota v rokline je o niekoľko stupňov chladnejšia ako v jej okolí a žijú tu preto rastliny typické pre alpské pásmo.

Dolina 2 Dolina 3

Rázcestie dolín

Ani si nevšimnete a rieka Prosečianka sa zrazu stratí pod kamene a dostanete sa na rázcestie Dolín Červené piesky a Nižný a Vyšný Straz. V doline Červené piesky sa nachádza najvyšší vodopád na okruhu o výške až 15m, no ten svoju silu ukazuje hlavne na jar pri topení snehu. Pokračujem teda klasickým okruhom, kde sa nachádzajú tri rebríky, po ktorých sa musíte vyšplhať. Po prekonaní posledného sa pred vami otvorí trávnatá plošina Svorad.

Dolina 4

Plošina Svorad

tvorili lesy, no tie boli odlesnené aby tu pastieri mohli chovať ovce. Celý okruh je tak veľmi pestrý a ani chvíľu sa nebudete nudiť. Za Svoradom sa nachádza obec Veľké Borové, ktorá sa pýši správou o páde meteoritu a na jej konci už vstupujem do Kvačianskej doliny.

Kvačianska dolina

Tá je podľa môjho názoru ešte zaujímavejšia. Hneď v jej úvode sa nachádzajú vodopády a skalnaté bralá rôznych tvarov a veľkostí s nemenej zaujímavými názvami ako Medveď, Sova, Ťava či Jánošíková hlava.

Mlyny Oblazy

Rozhodne najvýznamnejšou atrakciou sú Mlyny Oblazy. Sú to dva vodné mlyny vystavané na rieke Kvačianka, pričom jeden z nich bol neskôr premenený na pílu. Dnes sa o mlyny starajú dobrovoľníci, ktorí vás veľmi vďačne mlynmi prevedú.

Dolina 6

Možnosti pokračovať

Pred parkoviskom, odkiaľ sa môžete autobusom vrátiť do Liptovského Mikuláša alebo pokračovať ešte 6km popod horu do Prosieka, sa nachádzajú ešte dve výhliadky, z ktorých môžete nazrieť do hlbokých kaňonov Kvačianskej doliny.

Okruh Prosiecka a Kvačianska dolina je skvelým adeptom na celodenný výlet vhodný aj pre rodiny s deťmi, kde budete obdivovať množstvo prírodných krás a zaujímavostí.

dolina 7

Autor: Patrik Paulínyi

Cestovné poistenie na Slovensku

 

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.