Patrik Paulínyi04. september 2020

Cestujem doma: Ferraty na Skalke pri Kremnici

Skalka pri Kremnici je pre väčšinu turistov zaujímavá hlavne počas zimnej sezóny. Aby sem turisti zavítali i cez letnú sezónu, niekoľko rokov dozadu tu vyrástol ferratový areál, kde postupne pribúdajú ďalšie a ďalšie atrakcie, čo zo Skalky robí momentálne najpestrejší ferratový areál na Slovensku.

Ferraty

Pre tých, ktorý neviete čo ferraty sú, dajú sa opísať ako zaistené turistické cesty po skalách. Budete teda samozrejme potrebovať ferratovú výstroj (prilbu, sedák, tlmič pádov, prípadne rukavice), ktorú si môžete zapožičať aj priamo na Skalke. Ak vás nebaví tradičná turistika, chceli by ste si skúsiť lezenie, nebojíte sa výšok a máte aspoň trocha skúsenosti s pohybom po skalnatom teréne, ferraty sú určené práve pre vás.

Obtiažnosť trás

Ferratové cesty sa stavajú rôznej náročnosti a tá je značená písmenami abecedy vzostupne. A znamená najľahšia ferrata, C je už ťažká cesta, E je extrémne náročná cesta.

Lanový most

Ak ste používateľom Instagramu, určite už na vás vyskočili fotky lanového mostu. Práve ten je pravdepodobne najväčšou atrakciou na Skalke. Je dlhý 78 metrov a prechádzať sa ce neho budete vo výške 45 metrov.  Ten však nie je jedinou atrakciou a zaliezť si môžete taktiež po lanovej sieti, ktorá je vysoká 37 metrov.

Pestrosť ciest

Ďalšiu časť tvoria cesty Komín (C), Trubačova veža (B) a Výzva (E). Tá je na dĺžke 70 metre previsnutá až o 4 metre čo z nej robilo dlho jedinú ferratu náročnosti E na Slovensku a teda aj najťažšiu cestu na Slovensku. Od 15.augusta 2020 to už ale neplatí. V areáli vznikla celá nová časť s množstvom nových ciest. Práve tieto mi prídu ešte pestrejšie, zaujímavejšie a musím povedať, že stavitelia sa tu doslova vybláznili.

Nové cesty

Popri množstve traverzov, “vtáčích hniezd”, mostov sa vybudovala aj ďalšia cesta náročnosti E s názvom Malá Výzva. Tá sa mne osobne páči viac ako staršia výzva, nakoľko sa v ceste nachádza menej železných kramlí a tak leziete viac po skale. No a štatút najťažšej ferraty na Slovensku momentálne preberá cesta náročnosti F s názvom F-úha. Je dôležité spomenúť, že liezť tu budete dole hlavou a cesta je lezeckej náročnosti 7+ UIAA zaistená ferratovým lanom.

Nepreceňujte svoje sily

Na záver by som vás chcel poprosiť nepreceňujte svoje sily a ferraty si vyskúšajte od tých najľahších. Ferratové cesty E sú ozaj veľmi náročné a nie sú určené každému, taktiež nezabudnite na poistenie.

Autor: Patrik Paulínyi 

Cestovné poistenie

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.