Patrik Paulínyi19. august 2020

Cestujem doma: Baranec

Túru na Baranec by som označil ako stredne náročnú, bez akýchkoľvek prechodov cez skaly a bez reťazí. Preto ju zvládnu aj malé deti alebo menej zdatní turisti.

Baranec je jeden z mojich najobľúbenejších vrchov na Slovensku. Nájdete ho v Západných Tatrách pričom s výškou 2185 m.n.m. je tretím najvyšším vrchom tohto pohoria. Práve výstupom sem každoročne zahajujem turistickú sezónu.

Dve možnosti výstupu na Baranec

Ak navštívite Liptovský Mikuláš bude to práve Baranec, ktorý vás upúta najviac. Je najdominantnejším vrcholom panorámy tohto mesta, prečo sa tiež zvykne nazývať štít Liptova. Dostanete sa naňho zo Žiarskej doliny a možností na výstup máte rovno dve:

  • Z ústia Žiarskej doliny po žltej turistickej značke cez Holý vrch na Baranec (spolu 6,1km)
  • Z ústia Žiarskej doliny po modrej turistickej značke do Žiarskeho sedla a následne po žltej turistickej značke na Baranec (spolu 10,2km)

Cesta na baranec po žltej

Ja som sa vybral po žltej z parkoviska smerom Holý vrch. To najťažšie má čaká na samom spodku. Celú polovicu trasy, teda 3 kilometre budete prechádzať strmým lesom, kde vám čas bude bežať veľmi pomaly. Až keď sa dostanete na Holý vrch, otvoria sa pred vami prvé výhľady a ani sa nenazdáte a budete sa nachádzať na samotnom vrchole Baranca. Z vrcholu sa pred vami otvorí výhľad na Vysoké Tatry, a na množstvo vrcholov Západných Tatier. Pred vami uvidíte vrchy ako Ostrý Roháč, Plačlivô, Tri Kopy, Hrubá Kopa, Baníkov, Sivý vrch, Ostrú či dokonca Veľký Choč.

Zostup

Na zostup si opäť môžete vybrať tri cesty. Ja volím cestu cez Žiarske sedlo a Žiarsku chatu, kde sa môžete občerstviť a taktiež je to trasa najmenej strmá

Autor: Patrik Paulínyi

Cestovné poistenie na Slovensku

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.