Patrik Paulínyi02. september 2019

Angkor Wat v Kambodži: najväčší náboženský komplex na svete

Jeden z chrámov v Angkor Wat - Bayon

Kambodža ako následník štátu bývalej Kmerskej ríše, kde sa stretáva starobylý svet s tým moderným, nám pripravil tie najkrajšie zážitky. Ukázal nám nádherné pláže, skvelé jedlo i svoj neprekonateľný, dychberúci, najväčší chrámový komplex v juhovýchodnej Ázii, Angkor Wat.

Dnes nie je najmenší problém dostať sa do Kambodže. Víza viete vybaviť online a zaplatíte za ne 30 dolárov. Letisko Siem Riep sa nachádza hneď pri najznámejšej turistickej pamiatke Angkor Wat. A to, že je to najnaštevovanejšie miesto, pocítite okamžite. Viac ako 50 % turistov navštívi Kambodžu práve kvôli tomuto chrámu.

 

Povinná návšteva chrámu Angkor Wat

Miestni sú na tento veľkolepý monument patrične hrdí a od roku 1850 sa Angkor nachádza na vlajke Kambodže (len dve krajiny sveta majú na vlajke vyobrazený nejaký monument). Angkor Wat bol pôvodne vybudovaný ako hinduistický chrám, no neskôr v 13.storočí sa niekoľkokrát menil z hinduistického na budhistický a opačne. Budhisti dodnes využívajú niektoré chrámy pre svoje bohoslužby.

Chrám počas východu slnka

Ráno vstávam už o 04:30, aby som si stihol pred východom slnka kúpiť lístky. Keď kráčam do komplexu, prebehne okolo mňa pár ľudí a nechápem, kam sa tak ponáhľajú. Dostávam sa k jazierku pred najznámejšou časťou Angkor Watu. Je to tu totálne upchaté, každý chce fotku s východom slnka a už teraz viem, že to nebolo práve šťastné rozhodnutie sem ísť. Keby som tušil, koľko tu bude ľudí, vybral by som si iné miesto a východ slnka si užil osamote. Našťastie sa po tomto nebeskom divadle ľudia rozpŕchli a v chrámoch už nebola taka tlačenica.

Angkor Wat pri východe slnka

Ako vo filme Tomb Raider

Prešiel som niekoľko chrámov vrátane chrámu Ta Prohm, ktorému dnes už nik nepovie inak ako Tomb Raider. Práve tu sa natáčala scéna tohto známeho filmu a musím povedať, že bol neuveriteľný. Všetky budovy v chrámeobrastené obrovskými stromami a je až neuveriteľné, ako málo stačí týmto stromom pre život. Rastú na strechách a objímajú všetky budovy, ktoré sa tu nachádzaju, čo toto miesto robí neskutočne fotogenickým a atmosférickým. Ako jeden z mála chrámov ho objavili až v 20.storočí, a to takmer v nepoškodenom stave.

Chrám Ta Prohm v Angkor Wat

Oči sôch, ktoré vás v Angkor Wat neustále sledujú

Najviac ma ale zaujal Bayon. Chrám postavený na prelome 12. a 13. storočia zdobí 216 dokonalých tvárí, ktoré sa pozerajú rozličnými smermi, a tak budete mať neustále pocit, že vás sledujú. O desiatej je už také teplo, že ukončujem dnešnú prehliadku a vraciam sa opäť podvečer na západ slnka.

Chrám Bayon v Angkor Wat

Celý komplex sa rozkladá na 400 kilometroch štvorcových! Preto je lepšie si návštevu rozložiť na viac dní. Na výber máte 1-dňový (37 dolárov), 3-dňový (62 dolárov), alebo 7-dňový (72 dolárov).  Pri týchto cenách je smutné to, že od roku 1990 si komplex prenajíma zahraničná firma a len 28 % z ceny lístkov idú na obnovu chrámov. Zvyšné peniaze na obnovu prichádzajú zo zahraničnej pomoci.

 

Na Old Market s 1 dolárom

Na večeru vyrážam na Old Market. Ten je preplnený barmi a reštauráciami so svetovou kuchyňou – grécka, mexická, kmérska, talianska. Ak ste si teda mysleli, že budete jesť počas výletu v Kambodži iba ryžu, nemusíte mať obavy, služby sú tu na ozaj vysokej úrovni.

Špecialita miestnej kuchyne - krokodílie mäso

Smažený hmyz

Old Market

Čo sa mi páči najviac, sú stánky, ktoré vám ponúkajú svoje služby za jeden dolár, tzv. jednodolárové aktivity. Za dolár si viete pochutiť na smaženom hmyze i grilovanom kurati, džúsoch, zmrzline, palacinkách, nechať si nohy obhrýzať rybkami. Ceny masáží tu začínajúcich už na dvoch dolároch. Nechať si vymasírovať nohy po celom dni chodenia za dva doláre je určite skvelý nápad!

Patrik Paulínyi
Autor článku
Patrik Paulínyi
Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.