Monika Teknösová07. november 2019

Taliansko: čo sa oplatí vidieť, ak navštívite Rím

Mojou zastávkou je tentokrát miesto, ktoré dýcha neuveriteľnou históriou, kde človek okamžite precíti až do najhlbšej špičky svojho tela ruch mesta a vône typických dobrôt. Toto miesto sa nachádza na juho-západe Európy a aké iné miesto by to mohlo byť, ak nie krásny Rím.

Rím bol prvou zastávkou v Taliansku

Prvú cestu v Taliansku začínam v hlavnom meste, v Ríme. Do Ríma prichádzam aj s mojimi dvomi kamarátkami a máme šťastie. Októbrové jesenné slnko nás príjemne hreje a nie sme jediné, kto si to vychutnáva. Snáď tu neexistuje taký deň v roku, kedy sa toto mesto nehemží turistami z celého sveta. Ale musím povedať, že čaro mesta sa dá užiť aj napriek tomu.

Najznámejšia rímska pamiatka: symbol moci, nespravodlivosti a prestíže

Keďže máme prílet ráno, tak hneď prvý deň sa púšťame do objavovania Ríma a jeho historických pamiatok. Ako prvé sme navštívili najznámejšiu rímsku pamiatku. Čo iné by to mohlo byť ako najtypickejšia antická stavba hlavného mesta, ktorú pozná snáď celý svet ako známe Koloseum.

 

Rím: najtypickejšia antická stavba hlavného mesta

Koloseum slúžilo kedysi ako kameňolom

Koloseum je i symbolom klasického Ríma a veľkou zaujímavosťou je, že stavba bola zvolená za jeden zo siedmych divov sveta a taktiež bola najväčšou budovou v Rímskej ríši. Cisár Vespasianus v 72 pred n. l. zahájil stavbu a jeho syn Titus ju dokončil o 8 rokov neskôr. Mnoho z nás vie, že Koloseum slúžilo na gladiátorské zápasy, dokým v roku 404 po Kr. boli gladiátorské zápasy zakázané. Málokto však vie, že od 15. storočia slúžila táto stavba ako kameňolom: kamene z Kolosea sa použili na výstavbu Palazzo Venezia, Baziliky sv. Petra a Vatikánu. Pápež Benedikt XIV. v 18. storočí ťažbu kameňa ukončil tak, že stavbu zasvätil kresťanským mučeníkom.

 

Rím: Koloseum slúžilo na gladiátorské zápasy, dokým v roku 404 po Kr. boli gladiátorské zápasy zakázané.                Pamiatky, zdobiace Rím.

Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím.

K budove sa viaže slávne proroctvo, ktoré vyslovil Beda Venerabilis: “ Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím. Keď padne Koloseum, padne Rím. A keď padne Rím, padne aj celý svet.“

 

Tip pre vás:  vstupenky do Kolosea a Forum Romanum/Palatino stoja 16-14 €. Avšak ak máte do 25 rokov a ste obyvateľom EÚ, tak vám ľudkovia neodporúčam si kupovať vstupenky vopred, pretože v ponuke je možnosť si zakúpiť vstupenku namieste za 2 €.

Monumentálna stavba Altare della Patria

 

Obrovská stavba, skrášľujúca Rím, sa nachádza hneď z známym Forum Romanum.      Pamiatky, ktoré uvidíte, ak sa rozhodnete navštíviť Rím.

 

Táto obrovská stavba sa nachádza hneď z známym Forum Romanum. Vrelo odporúčam si ho pozrieť, lebo je to pamätník Viktora Emanula II., ktorý bol postavený z bieleho vápenca a to v roku 1911. Altare della Patria stojí u rímskeho kapitolu na námestí Piazza Venezia a na schodoch tohto pamätníka vždy stojí čestná stráž. Táto pamiatka má symbolizovať zjednotenie Talianska.

 

Pamätník Viktora Emanula II., ktorý bol postavený z bieleho vápenca a to v roku 1911.

 

Zaujímavosťou je, že táto pamiatka patrí medzi najväčšie pamätníky v Taliansku. Zaberá plochu 17 000 m², pamätník je 135 m dlhý, 130 m široký a 70 m vysoký.

Rím ako na dlani

Tip pre vás:  z druhej strany pamätníka sa nachádza výťah, ktorý vás vyvezie na samý vrch a budete mať Rím ako na dlani. Vstup do výťahu bežne stojí 10 €, ale znovu ak máte do 25 rokov a ste obyvateľom EÚ, tak vstup stojí 2 €.

 

Preslávené miesto stretávania: Španielske schody 

Medzi najznámejšie pamiatky určite môžeme zaradiť aj slávne “ Španielske schody“, ktoré boli postavené v rokoch 1721 až 1725. Nápad vzniku Španielskych schodov sa zrodil v hlave francúzskeho veľvyslanca Étienna Gueffiera. Myšlienka výstavby schodov vznikla z dôvodu, aby sa spojilo Španielske námestie – Piazza di Spagna a trojičným kostolom Trinità dei Monti, ktorý patril pod francúzsky panovnícky rod. Teda približne 170 schodov má symbolizovať mier medzi Francúzskom a Talianskom. Uprostred námestia, rovno pred schodmi sa nachádza Fontana della Barcaccia, ktorá je v tvare lode. Tento motív nie je náhoda, totižto legenda hovorí, že rozvodnený Tiber v roku 1598 priplavil starú rybársku bárku presne do stredu námestia.

 

Približne 170 schodov má symbolizovať mier medzi Francúzskom a Talianskom

Ak prídete ráno, vyhnete sa davu turistov

Tip pre vás: keďže toto miesto patrí medzi najfotografickejšie a turisti ho majú rovnako v obľube, odporúčam vám si radšej privstať a Španielske schody navštíviť skoro ráno. Takto sa vyhnete veľkému davu turistov a celé námestie bude prakticky len vaše. V blízkosti tejto pamiatky sa nachádza i metro takže s dopravou nebude žiadny problém.

Fontána di Trevi: vrátim sa alebo sa nevrátim? 

Snáď najznámejšia fontána v celom Ríme a našťastie je blízko španielskych schodov. Pápež Klement XII. v roku 1732 poveril sochára Niccola Salvu, aby na priečelí paláca Poli postavil fontánu podľa Berniniho návrhov. Obrovská baroková fontána je vysoká 26,3 m a široká 49,15 m. Uprostred fontány vystupuje socha Neptúna. Fontána je ozdobená ešte ďalšími sochami. Jedna z nich predstavuje plodnosť/ lásku a druhá zdravie. Nad nimi sa nachádzajú štyri ročné obdobia prinášajúce dary. Pri tejto fontáne, resp. i vo fontáne samotnej sa odohral film La Dolce Vita – „Sladký život“.

 

Rím a známa Fontána di Trevi.  Rím a známa Fontána di Trevi. Rím a známa Fontána di Trevi.

 

V reálnom živote sa nič podobné nemôže udiať tak ako vo filme! Akýkoľvek pokus čo i len sadnutie si na okraj fontány bude zrušený zvukom píšťalky polície :D. Človek tu však zažije žiadostí o ruku viac než dosť. Rovnako i mladomanželov ako pózujú pred fontánou. Pre fontánu di Trevi sú typické mince, a to veľa mincí. Tak ako legenda káže, kto si cez ľavé plece hodí mincu do fontány, tak sa do Ríma určite ešte vráti. Keďže sa fontána od kovových prianí turistov čistí každý týždeň, vyzbierané peniaze sa potom používajú buď na jej údržbu alebo sa peniažky darujú charitatívnej organizácií.

Pantheon: náznak ozajstnej Rímskej ríše

Valec prikrytý kupolou, aj takto sa dá definovať geniálny a úžasne zachovalý chrám na námestí Piazza della Rotonda. Tento obrovský a dych vyrážajú chrám bol postavený ešte v roku 27 pred Kr. cisárom Agustom Marcusom Agrippa. Zaujímavosťou Pantheonu sú vysoké stĺpy, ktoré vidieť už z diaľky, mramorová ligotajúca podlaha a najmä samotná kupola. Kupola patrí medzi najväčšiu  nevytuženú betónovú stavbu na celom svete. Jej výška a priemer zároveň dosahuje 43,3 m, jej hmotnosť 5.000 ton. V strede chrámu i kupoly sa nachádza otvor Oculus zvané „Veľké oko“, ktorého priemer dosahuje 9 metrov. Hlavný zmysel otvoru je ten, aby slúžil ako zdroj svetla, tiež aj ako vetrací. Zároveň však plní funkciu slnečných hodín. Cez Oculus sa do chrámu Pantheon dostáva aj dážď, ktorý je však odvedený drenážnym systémom v podlahe.

 

Rím: chrám na námestí Piazza della Rotonda.    Rím: chrám na námestí Piazza della Rotonda.

 

Tip pre vás: ak už budete v Ríme, Pantheon rozhodne nevynechajte. Vstup je totižto zadarmo, tak neváhajte a obdivujte túto úchvatnú stavbu.

Monika Teknösová
Autor článku
Monika Teknösová
Cestuj! Peniaze dokážeš získať späť, ale čas nie.