Marek Tkačik28. apríl 2022

Tenerife, alebo „ostrov večnej jari“ – strastiplná cesta na sopku Teide, opaľovanie sa na sopečných plážach, dychberúce záhrady a (ne)typické varené zemiaky.

  Sedíme za počítačom pri šálke poobednej kávy a hľadáme letenky niekam na letnú dovolenku. V hre je rozprávkové grécke Santorini, či historické Atény, alebo nie menej zaujímavé Taliansko. Avšak zaujímavá cena leteniek rozhodla o mieste, kde strávime tohtoročnú letnú dovolenku – Kanárske ostrovy, ostrov Tenerife. O Tenerife sme počuli samé chvály, no čo nevyskúšaš […]

 

Sedíme za počítačom pri šálke poobednej kávy a hľadáme letenky niekam na letnú dovolenku. V hre je rozprávkové grécke Santorini, či historické Atény, alebo nie menej zaujímavé Taliansko. Avšak zaujímavá cena leteniek rozhodla o mieste, kde strávime tohtoročnú letnú dovolenku – Kanárske ostrovy, ostrov Tenerife. O Tenerife sme počuli samé chvály, no čo nevyskúšaš na vlastnej koži, ako by si nezažil. A tak sa plní očakávania vyberáme na najväčší zo siedmych Kanárskych ostrovov.

 

Vyrážame, prichádzame, opäť vyrážame.

Odlietame z Viedne v ranných hodinách s príletom na letisko Tenerife South (Aeropuerto sur), jedno z dvoch letísk na Tenerife. Let trvá dlhých 5 hodín. Letisko je pomerne malé, jednoducho sa na ňom dá orientovať. Hneď po východe z letiskovej haly je cesta a autobusové zastávky tiahnúce sa pozdĺž cesty. Namiesto taxi volíme možnosť prepravy autobusmi sýtozelenej farby spoločnosti TITSA, ktorá premáva rôznymi spojmi, povedal by som, po celom ostrove. Jednoducho si ešte pred príchodom stiahnite appku „TITSA“, kde jednoducho nájdete rozpis liniek, najbližšie odchody z danej zastávky, ceny lístkov a pod. Kupujeme si z kiosku kartičku (stačí jedna na viacero osôb) a hneď na ňu dobíjame kredit. Cena lístkov závisí od dĺžky trasy, nikdy sme však neplatili viac ako 5 eur na osobu pri trase ktorá trvala vyše hodinu a pol. No nič, autobus č. 111 idúci z letiska do hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife prichádza a my natešení nastupujeme. Santa Cruz, vidíme sa!

 

Hlavné mesto ostrova Tenerife.

Cesta trvá okolo trištvrte hodiny po diaľnici. Cesty sú tu parádne, bez jediného výmoľu. Po krajoch cesty nevidíte nič iné iba skaly, na nich rastúce kaktusy a iné sukulenty. Ihneď po príchode do mesta nás ohúrili záhony stromov práve typické pre Tenerife. Ide o strom s názvom Delonix kráľovská, alebo Ohňový strom, v angličtine Flame Trees – Royal Poinciana. Krásne kvety si jednoducho zamilujete.

 

Tenerife je známe stromami s krásnymi červenými kvetmi – Delonix kráľovská

 

Z hlavnej stanice mesta – Intercambiador ideme pešo na hotel vzdialený do 20 minút, aby sme už cestou čo to videli. Prechádzame cez typický mestský trh Nuestra Señora de África, kde nájdete obchodníkov s čerstvou zeleninou a ovocím, mäsom a rybami. Ďalej sa pred nami objavuje povedal by som že jeden z najkrajších parkov, aké sme kedy videli – Park García Sanabria. Nie veľký park si jednoducho zamilujete a vždy budete chcieť cez neho prechádzať. Ako keby v strede mesta vyrástla džungľa. Posúďte sami.

 

V parkoch sú typické tropické rastliny, palmy a paprade. Nádhera.

 

Park, akých sú na Tenerife desiatky.

 

V meste ostávame dve noci, avšak iba jeden plný deň, čo bolo podľa mňa akurát. Ubytovanie v Santa Cruz je trochu drahšie v porovnaní s inými mestami na ostrove, predsa len ide o hlavné mesto. Hotel si môžete vybrať v podstate hocikde v širšom centre, všade to budete mať do 20 minút pešo. Veľká časť hotelov má na streche bazén alebo aspoň výrivku. My sme boli ubytovaní v Hoteli Taburiente, ktorý ponúkal obidve z týchto výhod. Umiestnený bol na vyvýšenej časti mesta, a tak sa nám z výrivky či bazénu naskytal krásny výhľad.

Cez park prechádzame spleťami uličiek s rôznymi reštauráciami a podnikmi smerom k pobrežiu. Dostávame sa k námestiu Plaza de España, kde sa nachádzajú ruiny hradu Castillo de san Cristobal a krásne umelé jazero. Svoje čaro to má obzvlášť večer, kedy atmosféru dokorenia svetlá budov a pouličného osvetlenia. V blízkosti nájdete veľký nápis S A N T A  ♥  C R U Z , odkiaľ nemôžete odísť bez fotky 😀

 

 Príjemné spestrenie prechádzky mestom smerom k pobrežiu, ideálny čas a miesto na fotku.

 

Kúsok južnejšie nájdete trhovisko, kde cez deň miestni predávajú rôzne oblečenie, doplnky, šperky, suveníry a podobné drobnosti. To si len obzeráme a prechádzame k umeleckému komplexu – posluchárni s lokálnym názvom Auditorio de Tenerife Adán Martín. Komplex sa nápadito podobá na operu v Sydney, kto vie, či to bol zámer, alebo je to len náhoda. Hneď vedľa posluchárne sa nachádza zaujímavý hrad Castle of St John the Baptist. Za hradom sa objavuje obrovský aquapark Parque Marítimo César Manrique s bazénmi so slanou vodou. Vyzerá to naozaj nádherne, no obdivujeme ho len spoza plotu, predsa sme neprišli na Tenerife kúpať sa v aquaparku, no nie ?!

 

Auditorio zaujme svojím atypickým tvarom trochu pripomínajúcim operu v Sydney.

Najkrajšia pláž široko ďaleko ?

Za cenu lístka asi 80 centov a trvaním cesty cca 20 minút sa dostávame na asi najznámejšiu pláž na Tenerife – Playa de Las Teresitas. Zastávka autobusu je priamo na začiatku pláže. Piesok na túto pláž, ako aj na pár ďalších, bol dovezený z africkej Sahary. Je dlhá približne 1,5 kilometra a nájdete tu rôzne bary a určite aj niečo pod zub. Voda je trochu chladnejšia ako napríklad pri mori v Chorvátsku, no je veľmi osviežujúca v horúcich letných páľavách. Ponúka krásne výhľady na zakotvené výletné lode, ako aj na vysoký útes z ľavej časti pláže.

 

Pláž sa tiahne až kam oko dovidí. Ideálne je nájsť si tienisté miesto pod palmou.

 

Hneď za plážou sa kocháme vysokými útesmi, na ktoré sa dá vystúpať a naopak užívať si pohľad na pláž a vzdialené mesto.

 

Je čas ísť ďalej.

Je tretí deň dovolenky a my sa po raňajkách presúvame do ďalšieho zaujímavého mesta na ostrove – Puerto de La Cruz. Toto zaujímavé mestečko na severnej časti ostrova ponúka naozaj zaujímavý gastronomický a kultúrny zážitok. Pouliční muzikanti vyhrávajú domácu muziku, množstvo kráčajúcich ľudí rozhodujúcich sa, kde si dajú večeru alebo pohár dobrého vínka… presne takto som si predstavoval atmosféru na španielskych ostrovoch. Pre toto mesto sú typické maličké pláže v blízkosti centra mesta s charakteristickým čiernym pieskom. Medzi najzaujímavejšie patria Playa del Castillo, playa Maria Jiménez alebo Playa de Martiánez.

 

Pláž s typickým čiernym pieskom. Na slnku je však ešte viac rozpálený ako ten klasický.

 

Ulička s farebnými domami ešte viac umocňuje pestrosť mesta Puerto de la Cruz

 

Takisto aj v Puerte nájdete obrovské kúpalisko podobne ako v Santa Cruz s názvom Lago Martiánez. Asi pol hodinku autobusom vzdialené mestečko La Orotava je ideálnym miestom na poobednú kávičku a prechádzku. Nájdete tu krásne záhrady, my sme navštívili Victoria Garden, z ktorej vrchu máte krásny výhľad na mesto. Zaujímavá je pamiatka Casa de los Balcones. Ide o múzeum postavené v roku 1632 v ktorom sa okrem iného nachádzajú obchody so suvenírmi a ľudové umenie. Z názvu vyplýva, že múzeum zaujme aj krásnymi balkónmi zdobenými kvetmi, hlavne muškátmi.

 

Atmosféra parkov dodáva už aj tak veľkej chuti do života nový rozmer.

 

V meste nechýbajú ani honosné zámky, ktoré si pritiahnu vaše pohľady.

 

Chcelo by to niečo pod zub.

Po kúpaní a pražení sa na ostrom slnku nám celkom vyhladlo, a tak sa poberáme do centra mesta už vo večernej atmosfére. Všade kopec ľudí, svietiacich svetiel, a desiatky reštaurácií takmer na každom kroku. Na výber máte rôzne jedlá z domácej španielskej kuchyne, ale aj talianskej, ázijskej a mexickej kuchyne. My sme zvolili domácu kuchyňu a keďže je všade dookola more, dostali sme chuť na morské plody s typickým kanárskym predjedlom – Papas arrugadas, v angličtine (spanish) wrinkled potatoes. Sú to menšie zemiaky uvarené v slanej vode a potom sa ešte zľahka opekajú. Podávajú sa zväčša s pikantnou omáčkou mojo rojo, ale aj s ďalšími inými podľa chuti a výberu. Pre nás Slovákov to nebude veľké chuťové prekvapenie, stavím sa že každý z nás už niekedy jedol varený zemiak 😀

 

Chobotnica, kalamáre a typické varené zemiaky Pappas arugadas.

 

Na Puerto vám s prehľadom postačí jeden, nanajvýš dva dni. My sme sa hneď na druhý deň vybrali do malej horskej dedinky s názvom Masca. Veľkosťou maličká, ale veľmi známa dedinka ležiaca v nadmorskej výške 650 metrov na severozápadnej časti ostrova, kde trvalý pobyt ma len menej ako sto obyvateľov ! Vyrážame z Puerta, prestupujeme v mestečku Buenavista del Norte, kde je pod mrakom a príjemne teplo, no čím vyššie sa dostávame, tým silnejšie slnko je. Sledujeme zaujímavú inverziu, kedy za sebou už nevidíme more a pláže, ale len súvislú vrstvu mrakov. Prechádzame kľukatými úzkymi cestičkami a výhľady, ktoré sa nám ponúkajú, sú ako z rozprávky. Hore v dedine je neuveriteľne horúco, ale tie výhľady za to určite stoja. Veď zvážte sami. Z dediny vedie kaňon, cez ktorý sa dostanete priamo až na pobrežie, na pláž Playa de Masca, ktorá patrí k top plážam na Tenerife.

 

Takýto výhľad sa vám naskytne po príchode do dediny Masca.

 

Miesto, kde more splýva s oblohou.

 

Modrá dokonale kontrastuje so zelenou obsypanou po okolí.

 

Z Masky sa vydávame na ešte viac západnú časť ostrova, do mesta Puerto de Santiago. V mestečku sa neplánujeme dlho zdržať, navštívime pláž Playa de Los Guios, z ktorej je krásny výhľad na skalnatý útvar s názvom Los Gigantes. Niektoré útesy dosahujú výšku aj 600 metrov a pocit kúpať sa priamo pod týmito útesmi je nezabudnuteľný zážitok. Priamo na pláži si môžete prenajať kajak alebo zajednať výlet loďou, čo ešte viac umocní tento zážitok. My sa týmito útesmi kocháme iba z pláže a po krátkom osviežení v mori sa poberáme smerom na juh, odkiaľ vyrazíme za najväčším dobrodružstvom tohto výletu.

 

V poobedňajších hodinách vytvárajú útesy veľmi príjemný tieň.

 

Národný park, stratovulkán a spanilá jazda.

Na poslednú chvíľu si prenajímame skúter. Najprv sme chceli auto, ale touto „last minute“ formou sme už nenašli žiadne a to sme navštívili a obvolali možno aj 10 požičovní áut. Preto odporúčam si zajednať auto ako aj skúter dostatočný čas vopred. Pôvodne sme nechceli riešiť prenájom, všetko sme chceli zvládnuť autobusom, ale na najväčšiu atrakciu ostrova neboli tie spoje autobusmi práve ideálne. Autobus tam ide iba 1x do dňa, a tak si za 35 euro na deň prenajímame skúter a vyrážame na 2 hodinovú cestu skrz Národný park Teide (Parque Nacional del Teide), až pod samotný vrch stále aktívnej sopky Teide. Cesta cez národný park je ako z iného sveta. Skúter vyťažujeme naplno, no stále ide dosť pomaly na to, aby sme sa mohli kochať naozaj krásnym okolím.

 

Jazda skútrom bola síce pomalá, ale za to sme si ju viac užili.

 

Po dvoch hodinách jazdy na skútri sa z nadmorskej výšky pár metrov nad morom dostávame do výšky 2356 m.n.m., čo je len o niečo málo, ako má najvyšší slovenský štít. Odporúčame si so sebou zobrať dostatok tekutín a nejaký snack, keďže počas cesty je len málo možností na kúpu občerstvenia. Takisto opaľovací krém, slnko je v tejto nadmorskej výške extrémne silné. Cesta vedie až priamo pod sopku, kde je veľké bezplatné parkovisko. Nachádza sa tu lanovka Teleférico del Teide, ktorá vás vyvezie až tesne pod najvyšší bod sopky, čo je 3718 metrov nad morom. Radí sa ako tretia najväčšia sopka na svete a je to najvyšší bod v celom Španielsku. To musí byť výhľad, čo ?!

 

Vrch sopky Teide, ktorá už z veľkej diaľky vzbudzuje rešpekt.

 

Treba si dopriať trocha oddychu, aj o tom je predsa dovolenka.

Spiatočná cesta z Teide za chrbtom má nie menšie čaro ako cesta k sopke, no už cítime, že náš výlet sa blíži ku koncu. Sme vyčerpaní, opálení vysokohorským slnkom a tak nie je zlý nápad trochu vyložiť si nohy a užívať si ostrov trochu lenivejším spôsobom. Koniec koncov, po náročných šiestich dňoch bádania po ostrove si to aj zaslúžime. Niektorí by si na západnej časti ostrova vybrali obrovský aquapark Siam Park, alebo by strávili slnečné poobedie na pláži Playa de las Américas v mestečku Los Cristianos. My už pláží máme dosť, aquapark nás neláka, a tak si vyberáme ubytovanie, ktoré je spojením dobrej kuchyne, vody a relaxu. Veď posúďte sami.

Nechcem tu robiť reklamu, ale určite stojí za zmienku. Penzión La Casa Nova ponúka až šokujúci pomer ceny a kvality. Najviac šokujúci je fakt, že ubytovanie na dve noci s polpenziou vyjde rovnako, ako dve večere pre dvoch neubytovaných hostí. Večera s pohárom osviežujúcej sangrie so živou hudbou pri západe slnka, presne to sme potrebovali po posledných náročných dňoch.

 

Ak zháňate tiché miesto mimo rušných miest a pláží, toto je pre vás ideálne riešenie.

 

Aj také sú večere v La Casa Nova. Čo viac si priať…

 

Užívame si posledné raňajky pri východe slnka,  balíme veci , skútrom sa presúvame k stanici mesta Los Christianos a odtiaľ naposledy kupujeme autobusový lístok smer letisko. Počas týchto ôsmych dní na ostrove sme naozaj veľa zažili, spoznali a veľa sa naučili. Každý kanársky ostrov je niečim špecifický, výnimočný, a výnimkou nie je aj Tenerife. Milí ľudia, krásne pláže, výborná kuchyňa, banánové plantáže, kontrast medzi krajmi ostrova na pobreží a jeho vysokohorským stredom je fascinujúci. Ak sa aj vy rozhodnete navštíviť tento zaujímavý ostrov, určite to neoľutujete. Pozrite si aj naše video z ostrova a dovidenia nabudúce, pri ďalšom, nie menej zaujímavom dobrodružstve niekde inde. Kde to bude, nevieme ani my sami. No to je jedno, pretože nie je dôležité kam, hlavné je, že niekam.

 

Svet je tak malý, Tenerife ešte menšie. No aj napriek tomu vie ponúknuť veľmi veľa.

 

Video z výletu si možete pozrieť tu:

 

Marek Tkačik
Autor článku
Marek Tkačik