Lucia Hrdá07. január 2020

Spojené štáty americké: roadtrip po americkom juhozápade

Spojené štáty americké nie sú nevyhnutne iba synonymom pre miliónové metropoly, fast-food a všadeprítomný konzum. Obrovská krajina s rozlohou takmer 10 miliónov kilometrov štvorcových ukrýva nespočetné množstvo krásnych miest, ktoré rozhodne stoja za navštívenie.

Rozhodli sme sa vo dvojici počas 3 týždňov preskúmať Spojené štáty americké, konkrétne západné pobrežie, a to nijak inak než typicky americky – autom. Trasa dlhá niečo cez 3 000 míľ pretkávala 4 štáty: Kaliforniu, Nevadu, Arizonu a Utah. Prečítajte si prvú časť nášho cestovateľského dobrodružstva. 

Povinná administratíva

Než sa vôbec vyberiete navštíviť Spojené štáty americké, myslite na víza. Povolenie na vstup do krajiny – ESTA (angl. Electronic System for Travel Authorization) vybavíte elektronicky rýchlo a jednoducho. Zaplatíte 14 USD na osobu a čakáte na schválenie, ktoré príde e-mailom. To si pre istotu vytlačte a uložte aj v telefóne, budete ho potrebovať hneď na letisku.

Starostlivé plánovanie

V našom prípade však príprava zahŕňala viac ako len povinnú administratívu. Aby sme videli čo najviac, no nestrávili celý deň v aute, vytvorila som itinerár obsahujúci mestá, kde budeme ubytovaní aj s názvami hotelov. Pridala som aj vzdialenosťami k miestam, ktoré chceme vidieť. Rovnako aj odhad, koľko času tam strávime, koľko je cca. vstupné a aké túry, atrakcie či reštaurácie nevynechať. Vrcholné dielo mojich plánovacích schopností. Poslúžil mi na to tento nástroj od Sygicu.

Požičanie auta

Požičanie auta sme vybavili online. Ceny sú prijateľné a stredne veľké SUV nás vyšlo na menej ako 30 eur na deň. Po prílete sme počkali na nástupišti spoločnosti, od ktorej sme si auto požičali a zviezli sa na neďalekú pobočku. Hlavný vodič (ďalší vodiči sú často za príplatok), ktorý auto požičiava, musí mať kreditnú kartu na svoje meno. Pozor aj na najazdené kilometre, uistite sa, že máte v podmienkach neobmedzené kilometre a či auto musíte vrátiť natankované. Neriešili sme mýto alebo diaľničné „známky“, ktoré sú vo väčšine štátov na západnom pobreží elektronické alebo sú diaľnice zdarma. Podľa skúseností iných vás v najhoršom prípade zúčtuje priamo požičovňa. Nám neprišla žiadna pokuta ani nám nič navyše z karty nestiahli. Radšej sa však informujte v požičovni. Mýto sme v hotovosti platili iba raz, a to v San Franciscu pri vjazde do mesta.

Pristátie v meste anjelov

Kto sa rozhodne navštíviť západ USA, môže priletieť z Európy do viacerých miest. Ponúka sa San Francisco, Las Vegas alebo Los Angeles. Posledné menované bolo práve naším východiskovým bodom pre začiatok 20-dňového road-tripu.

Spojené štáty americké: Los AngelesSplnené detské sny

Ihneď po prílete sme si to namierili na juhovýchodne do mesta Anaheim, ktoré je vzdialené asi 60 km od L.A.. Ak sa rozhodnete pre Spojené štáty americké, jednoducho musíte navštíviť niektorý zo zábavných parkov. My sme si skvele užili Disney Adventure Park, kde na vás čakajú krkolomné horské dráhy, parádne prepracované 4D atrakcie, ale aj možnosť vyskúšať si voľný pád. Každý detail je prepracovaný, skutočne sa ocitnete v rozprávke. Celodenné vstupné začína na 104 USD na osobu v závislosti od dňa, kedy sa park rozhodnete navštíviť. Ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu na atrakcie, navštívte park mimo hlavnej prázdninovej sezóny alebo si kúpte tzv. fast-track, vďaka ktorému nečakáte v rade.

Joshua Trees: stromy ako z iného sveta

Čo robí Spojené štáty americké jedinečnými, je možnosť striedať návštevy mestských s prírodnými atrakciami. My sme sa vybrali z Anaheimu viac do vnútrozemia, smerom na východ do neďalekého kalifornské národného parku Joshua Tree.

Spojené štáty americké: kaktus v parku Joshua Tree

Za cca. 30 USD získate povolenie na týždňový vstup pre celú posádku auta a turistickú mapu. Počas návštevy parku, ktorý sa zaberá cez 3 tisíc km2, sa môžete vybrať na rôzne dlhé vychádzky. My sme sa vybrali vyšliapať Ryan Mountain Trail a ušli sa nám výhľady na krajinu akoby z iného sveta. Turistický chodník lemovali kaktusy a stromy, aké sme inde nevideli.

Spojené štáty americké: výhľad z Ryan Mountain Trail v parku Joshua Tree

Spojené štáty americké: výhľad z Ryan Mountain Trail v parku Joshua TreeJuka krátkolistá (anglicky Joshua Tree) je obdivuhodný strom, ktorý dokáže prežiť aj v nehostinných podmienkach púšte Mojave. Názov pochádza z čias prvých mormonských kolonialistov Kalifornie, ktorí prechádzali Mohavskou púšťou v polovici 19. storočia. Pokrivené vetvy stromu im pripomínali príbeh židovského proroka Jozue vztyčujúceho ruky k nebesám, a tak odvodili názov pre tento neobyčajný strom.

Spojené štáty americké: roadtripGrand Canyon: geologický unikát

Presunuli sme sa do Arizony, kde jednou z povinných zastávok bol aj Veľký kaňon (anglicky Grand Canyon). Ku kaňonu sa dostanete zo severu alebo z juhu. Južný vstup (South Rim) je otvorený celoročne. Až pohľad na rozľahlý kaňon vám ukáže, akú obrovskú silu môže mať voda. Dielo rieky Colorado je neskutočným výsledkom usporiadanej a milióny rokov trvajúcej geologickej aktivity. Kaňon dlhý 446 km, široký 29 km, a hlboký 1,6 km vás dostane do nemého úžasu.

Spojené štáty americké: Grand Canyon

Konská podkova rieky Colorado

Cestou k ďalšej zastávke sme sa rozhodli pre krátku pauzu pri výhľade na ohyb rieky Colorado, ktorý má anglický názov Horseshoe Bend. Výhľad naň je parádny: zemitá paleta skál sa mieša s modrými odtieňmi rieky a zeleňou na jej brehu. Najkrajší pohľad je naň zavčas ráno alebo pri západe slnka.

Spojené štáty americké: Horseshoe Bend

Zavádzajúci Antelope Canyon

Ďalšou zastávkou pri objavovaní amerického juhozápadu bol Antelope Canyon. Na rozdiel od národných parkov, nie je pod správou štátu. Patrí indiánskemu kmeňu Navajo a vstup do jeho hornej alebo spondej časti je možný iba za sprievodu. Za hodinu trvajúcu prehliadku kaňonu zaplatíte okolo 60 USD na osobu. Vstupenky si zabezpečte aj týždeň vopred alebo príďte na niektorú z naozaj skorých ranných prehliadok.

Antelope CanyonKaňon vznikol eróziou pieskovca sýto oranžovej farby, ktorá vytvorila podmienky pre prenádhernú hru svetla. Kaňon dosahuje v niektorých miestach šírku 3 a hĺbku až 50 metrov.

Antelope CanyonZaujímavosťou je názov kaňou, ktorý síce evokuje spojitosť s antilopami, tie však v oblasti nežijú a nikdy ani nežili, keďže jedinou lokalitou ich výskytu je Afrika. S názvom prišli tí, ktorí nedokázali vysloviť pôvodné pomenovanie používané indiánskym kmeňom Navajo: Tsé bighánílíní. V preklade to znamená „miesto, kadiaľ voda preteká cez skaly“.

Lucia Hrdá
Autor článku
Lucia Hrdá