Ivana Mišíková02. október 2019

Yogyakarta: ideálne mesto na štúdium umenia v Indonézii

Yogyakarta, vyslovuj Džodžakarta, je mesto v strede ostrova Jáva a pre turistov je známa, lebo sa neďaleko nej nachádza chrám Borobudur.

Yogyakarta je hlavne študentské mesto

Yogyakarta má 4 štátne univerzity a 16 súkromných. Toto mesto je centrom kultúry a umenia na ostrove Jáva. Konajú sa tu rôzne kultúrne akcie a sústreďujú sa tu umelci z Jávy či z celej Indonézie. Ja som získala štipendium na Indonézskom inštitúte umení, kde som študovala etnomuzikológiu, teda hudbu etnických kmeňov. ISI Yogyakarta sa dokonca umiestnila na 17. mieste v rebríčku najlepších univerzít v oblasti múzických umení v roku 2018.

 

ISI Yogyakarta je 17. mieste v rebríčku najlepších univerzít v oblasti múzických umení za rok 2018.

Prísne zákony „sharia“

Indonézia je krajina, kde je dominantným náboženstvom islam. Keď som sa prihlasovala o štipendium Darmasiswa myslela som si, že to pre mňa nebude taký problém. Až keď som prišla do tejto krajiny, uvedomila som si, aký dopad to bude na mňa mať . Našťastie, Yogyakarta je menej predpojatá ako iné časti, napr. Aceh, kde aplikovali zákony „sharia“. Podľa nich vás môžu na ulici bičovať za homosexualitu, takže môjho života sa náboženské pravidlá týkali len v oblasti obliekania.

 

Dresscode na univerzite ISI Yogyakarta

Na univerzite sme si vždy museli zahaliť ramená a kolená a nemohli sme nosiť žabky, pretože sa to považuje za neslušné. Prvé dva mesiace som sa s tým samozrejme nevedela vyrovnať. V krajine, kde je neustále vlhko a horúco a neustále sa potíte, sa vám chce nosiť šortky a tielka. Nuž, mohlo to byť aj horšie. Po čase som sa s tým samozrejme zmierila.

 

Nápomocní ľudia, hoci nerozumejú ani slovo

Na univerzite sme mali samozrejme hodiny indonézskeho jazyka, ale ak prídete do krajiny a nehovoríte ich jazykom, spoliehate sa na angličtinu. Našťastie, Yogyakarta nebola v tomto taká zlá a vedeli sme sa s ľuďmi dohovoriť aspoň v základných veciach. Samozrejme, s babkami na trhu sa nemôžete rozprávať po anglicky.  V obchodoch či na úradoch sa vždy našiel niekto, kto vedel aspoň trocha po anglicky. Nebuďte však príliš nadšení. Často sa mi stalo, že mi niekto povedal, že vie po anglicky a po chvíli vysvetľovania sa objavil na jeho tvári ten zmätený výraz, ktorý mi hovoril, že ten človek nemá ani poňatia, čo mu vlastne hovorím. Ľudia sú však veľmi milí a chcú vám pomôcť, preto vám nepovedia nie. 

 

Yogyakarta a jedlo: buď štipľavé alebo sladké. Alebo obidve možnosti spolu.

Čo sa týka jedla, Yogyakarta má veľmi špecifickú kuchyňu, vraj väčšina jedál je sladká a štipľavá, ale podľa domácich nie až taká štipľavá, ako v iných častiach Indonézie. Opakujem podľa domácich, pretože my Európania nie sme zvyknutí na pikantnú kuchyňu a ak vám domáci povie, že niečo nie je štipľavé, buďte s jedlom aj tak opatrní. Preto som sa hneď na začiatku pobytu naučila frázu „tidak pedas“, čo znamená neštipľavé, pretože čokoľvek, čo jete, vám môžu pripraviť veľmi pikantné.

 

Rozmanitá a cenovo dostupná strava

Yogyakarta je veľmi lacným mestom, čo sa týka pouličného jedla, a preto ako študent, ktorý má istý rozpočet, sa nemusíte obávať, že budete hladovať. Ja som bývala blízko turistickej, alebo ako ju domáci nazývali, bule časti, plnej rôznych reštaurácií, takže ak som mala raz za čas chuť na svetovú kuchyňu, nemala som s tým problém, tak ako možno študenti v odľahlejších častiach Indonézie. Typické jedlo pre Yogyakartu je gudeg či pecel. Ja odporúčam určite vyskúšať v Indonézii tempe či nasi goreng, čo je v podstate pražená ryža so zeleninou a kuracím mäsom.

 

Tempe či nasi goreng je v podstate pražená ryža so zeleninou a kuracím mäsom. Ide o typické jedlo v Indonézii.

Rafting, návšteva chrámu, či jazdenie na vodnom byvolovi

Čo sa týka našej univerzity, nemohli sme si priať viac, pretože prvé tri mesiace pre nás koordinátor a naši buddíci organizovali rôzne akcie zadarmo. Vďaka nim sme sa mohli my, zahraniční študenti, lepšie spoznať navzájom a taktiež spoznať indonézsku kultúru a zažiť a vidieť niečo nové. Vyskúšali sme si rafting, pobyt v tradičnej dedinke, kde sme mohli zasadiť ryžu, či zajazdiť na vodnom byvolovi. Prvý mesiac sme tiež navštívili chrám Ratu Boko. Tam sme sa zúčastnili tradičného tanečného vystúpenia. Na iných univerzitách koordinátori žiadne akcie neorganizovali.

 

Yogyakarta a chrám Ratu Boko s prebiehajúcim tradičným vystúpením

Pozvania na rôzne akcie zadarmo

Yogyakarta má viacero univerzít, ktoré ponúkajú štipendiá a štúdium zahraničným študentom, takže sme mali možnosť spoznať viacero ľudí zo zahraničia. Byť belochom v Indonézii taktiež znamená, že ste pre domácich niečo ako celebrita. Verím, že je to zapríčinené kolonializmom v minulosti, či neustálym pretlačovaním bielej krásy v médiách. V Indonézii môžete nájsť kopec bieliacich produktov v obchodoch, respektíve musíte hľadať produkty s nebieliacimi účinkami. Taktiež nám to umožnilo zúčastniť sa rôznych eventov zadarmo, pretože organizátori chceli domácim ukázať, že tento event je dostatočne cool, ak sa ho zúčastnili belosi.

 

Domáci v Yogyakarte vás často pozvú na rôzne akcie zadarmo, aby ukázali dôležitosť akcie pretože sa jej zúčastnil biely cudzinec.

Taxi na motorke

Čo sa týka dopravy, v Yogyakarte nefunguje MHD tak, ako v Jakarte alebo bežne v Európe, preto potrebujete skúter. Samozrejme Gojek alebo Grab je taktiež možnosť. Ide o niečo ako uber, ale môžete si objednať jazdu aj na motorke. Skúter bol však celkovo lacnejší a praktickejší, a preto som si kúpila jeden z druhej ruky a naučila sa na ňom šoférovať a do školy jazdila výlučne na skútri.

 

Yogyakarta plná skrytých pláží

Po čase som si uvedomila, že to bolo skvelé rozhodnutie, lebo skúter mi dal voľnosť a mohla som chodiť na výlety po okolí Yogyakarty, kde bolo neustále čo vidieť. Najbližšia pláž bola vzdialená 50 minút od nášho domu a po prvýkrát v živote som videla oceán. Väčšina pekných pláží však bola vzdialená asi hodinu a pol od mesta, ale po čase nám to nevadilo a so spolubývajúcimi sme objavovali ďalšie a ďalšie skryté pláže.

 

Yogyakarta plná skrytých pláží

Štipendium Darmasiswa či mesto Yogyakarta, odporúčam obe

Ak by ste zvažovali prihlásenie sa na štipendium Darmasiswa, mesto Yogyakarta vám môžem iba odporučiť. Je plné mladých ľudí, takže je menej prísne, ako v mnohých iných častiach Indonézie, ale na druhej strane Yogakarta si zachovala svoju kultúru na rozdiel od Bali, ktoré je plné turistov a zažiť pravú Indonézsku kultúru bude pre vás náročnejšie.

Stručné zhrnutie na záver

  • V okolí Yogyakarta je toho veľmi veľa čo vidieť, takže sa počas voľna určite nebudete nudiť.
  • Neskrachujete tam, pretože Yogyakarta nie je drahá, ide o jedno z najlacnejších miest, čo sa týka pouličného jedla.
  • Je rozvinutá tak, ako Jakarta či Bali, ale zachovala si svoju pôvodnú kultúru, takže nezažijete kultúrny šok, ale na druhej strany vyskúšate si indonézsky spôsob života.
  • Ľudia sú tam veľmi milí a belochov si vážia, na rozdiel od Bali, kde vás budú považovať iba za chodiace peniaze. Samozrejme, nemyslím Borobudur či Malioboro a iné turistické časti, ale v meste či v jeho okolí sú ľudia veľmi milí a pomôžu vám bez pýtania protislužby.
  • Žije tam veľa zaujímavých umelcov zo všetkých kútov Indonézie, takže sa vám môže stať, že v jeden deň sa budete rozprávať s taxikárom a na ďalší ho uvidíte spievať v reštike. Neustále sa tam konajú koncerty, exhibície, trance dance či wayang kulit (tieňové bábkové divadlo).

 

Yogyakarta je sídlom umelcov v Indonézii

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.