Ivana Mišíková21. október 2019

Yogyakarta a okolie: must visit miesta

Daerah Istimewa Yogyakarta, v preklade špeciálny región Yogyakarta je ako jediný región v Indonézii uznaný ako samostatná monarchia pod Indonézskou vládou, a Yogyakarta bola na krátke obdobie aj hlavným mestom Indonézie.

Sultánov palác Kraton

Tým, že je Yogyakarta sultanát, v strede mesta sa nachádza aj sultánov palác Kraton, kde sultán a jeho rodina sídli dodnes. Palác Kraton slúži aj ako múzeum, kde sa každý deň konajú rôzne akcie pre turistov a kde si dokonca môžete popozerať tradičnú bábkovú šou s gamelanom, teda indonézskym orchestrom v pozadí. Môžete si v paláci pozrieť taktiež tradičný tanec a vypočuť macapat, jávsku poéziu a piesne. Tento palác je podľa mňa najdôležitejšou atrakciou v Yogyakarte.

 

Tým, že je Yogyakarta sultanát v strede mesta sa nachádza aj sultánov palác Kraton, kde sultán a jeho rodina sídli dodnes.

Vodný palác Tamansari, ktorý slúžil ako kúpele.

Neďaleko paláca Kraton sa nachádza vodný palác Tamansari, ktorý slúžil ako kúpele či záhrada pre sultána a jeho rodinu. Napriek tomu, že sa volá vodný palác, veľa vody v ňom nehľadajte. Tamansari mal niekoľko funkcií. Malo to byť miesto pre oddych či ochranu sultána a jeho rodiny. Dnes sa v tomto komplexe nachádzajú obydlia domácich, mešita, či trh s jedlom.

 

Neďaleko paláca Kraton sa nachádza vodný palác Tamansari, ktorý slúžil ako kúpele či záhrada pre sultána a jeho rodinu.

 

Batik na ulici Malioboro

Ak budete v Yogyakarte, určite sa nevyhnete rušnej ulici Malioboro, kde si môžete zakúpiť veľa suvenírov ale hlavne indonézsky tradičný batik. Batik je spôsob tvorby látok pomocou vosku a farieb a je dokonca súčasťou garderóby sultánov. Pre Indonéziu je batik niečo ako národné dedičstvo a hlavnými mestami kde sa vyrába je Surakarta a práve Yogyakarta, takže ak tam budete určite si batik zakúpte, pretože tento typ batiku nenájdete nikde inde na svete.

Vodopády, vodopády, vodopády

Počas obdobia dažďov, ktoré je približne od októbra do marca sa v okolí Yogykarty nachádza mnoho krásnych vodopádov. Určite sa na ne nechoďte pozrieť mimo obdobia dažďov, lebo to bude strata času a peňazí za benzín. Ja som sa šla pozrieť na jeden vodopád v máji, teda v období sucha a namiesto vodopádu tam bol úzky potôčik vody. V niektorých vodopádoch sa počas obdobia dažďov môžete dokonca aj okúpať a väčšinou nemusíte platiť vstup, možno parkovné, čo je 5000 rupií okolo 0,30€.

 

Počas obdobia dažďov, ktoré je približne od októbra do marca sa v okolí Yogykarty nachádza mnoho krásnych vodopádov.

 

Stupňovitý vodopád Kedung Kandang ukrytý v ryžových poliach.

Odporúčam určite navštíviť vodopád Kedung Kandang, ktorý sa nachádza asi hodinu a pol cesty na motorke od Yogyakarty uprostred ryžových polí. Je celkom skrytý, takže sa naň pýtajte domácich. Budete prechádzať ryžovými poliami asi 10-15 minút, kým tento nádherný vodopád objavíte ale scenéria je tam dokonalá. Keď som sa na tento vodopád šla pozrieť ja, bolo tam iba pár domácich, ktorí na týchto ryžových poliach pracovali.

 

Vodopád Kedung Kandang, ktorý sa nachádza asi hodinu a pol cesty na motorke od Yogyakarty uprostred ryžových polí.

 

Najkrajší vodopád v Yogyakarte Curug Pulosari

Môj obľúbený vodopád Curug Pulosari sa nachádza v časti Bantul priamo v Yogyakarte. Od môjho domu bol vzdialený asi 20 minút na motorke a dalo sa v ňom plávať, takže sme sa naň radi vracali. Vodopád nie je turistický, takže sme tam boli párkrát sami. Cesta je však trochu náročná, takže ho navštívte iba ak máte viac skúseností so šoférovaním a odvahy na horší terén.

 

Vodopád Curug Pulosari sa nachádza v časti Bantul priamo v Yogyakarte.

 

Tie najlepšie pláže sú vzdialené minimálne hodinu a pol od Yogyakarty na motorke.

Yogyakarta sa nachádza neďaleko pobrežia, takže najbližšia pláž Parangtritis leží asi 50 minút od mesta. Túto pláž však neodporúčam. Vlny sú príliš veľké, pretože ich nemá čo zachytiť, a je plná turistov, pretože je známa medzi domácimi. Na tejto pláži určite nechcete byť jediný beloch v plavkách, pretože sa stanete objektom fotografovania každého Indonézana, ktorý si vás všimne. Nepreháňam. Plavky Indonézanov pozostávajú z trička a nohavíc a ženy majú na sebe samozrejme aj hidžáb.

 

 

Je rozdiel ísť počas odlivu a prílivu.

Tie krajšie pláže ležia asi hodinu a pol až dve od Yogyakarty a je možné, že na nich stretnete domácich, ktorí si vás budú chcieť fotiť, ale nebude ich plná pláž tak ako na Parangtritis. Taktiež je tam biely piesok a nie čierny. Choďte však v čase prílivu, pretože počas odlivu môže byť pláž plná odpadkov. Áno, bohužiaľ Indonézania hádžu odpadky do oceánu a taktiež „dostávajú zásielku“ odpadkov od rozvinutých krajín, kde ide o nerecyklovateľný odpad.

 

Gunungkidul so serpentínami

Pláž Sandranan sa nachádza v časti Gunungkidul, v ktorej je toho veľmi veľa čo vidieť. Okrem tejto pláže sa v tejto časti nachádzajú aj krásne pláže Drini či Pok Tunggal. Cesta trvá asi hodinu a pol až dve na motorke a keď budete vchádzať do časti Gunungkidul, pôjde o cestu do kopca so serpentínami. Radšej sa na túto cestu odvážte, iba ak máte viac skúseností so šoférovaním motorky. Táto časť je úsekom častých dopravných nehôd. Výhľady v Gunungkidul však stoja za to a tieto pláže sú skutočne nádherné.

 

Pláž Sandranan sa nachádza v časti Gunungkidul, v ktorej je toho veľmi veľa čo vidieť.

 

Pacitan na východnej Jáve s bezkonkurenčnými plážami

V časti Pacitan, ktorá sa nachádza už vo východnej Jáve a je vzdialená asi tri hodiny od Yogyakarty, ležia rozhodne tie najkrajšie pláže. Na pláž Banyu Tibo sa schádza po rebríku a nachádza sa na na nej aj vodopád. Slnko tam však nebudete mať už okolo piatej pol šiestej nakoľko sa pláž nachádza vo výbežku.

 

V časti Pacitan, ktorá sa nachádza už vo východnej Jáve a je vzdialená asi tri hodiny od Yogyakarty ležia rozhodne tie najkrajšie pláže. Na pláž Banyu Tibo sa schádza po rebríku a nachádza sa na na nej aj vodopád.

 

Ďalšie pláže v tejto časti, ktoré stoja za to sú Klayar či Sedahan, ktoré sa nachádzajú medzi dvomi skalami, ktoré rozbíjajú obrovské vlny. Na pláž Sedahan však budete kráčať asi 20 minút od parkoviska, pretože je veľmi skrytá. Domáci tam radi v noci kempujú.

 

Ďalšie pláže v tejto časti, ktoré stoja za to sú Klayar či Sedahan, ktoré sa nachádzajú medzi dvomi skalami, ktoré rozbíjajú obrovské vlny.

 

Yogyakarta je plná budhistických a hinduistických chrámov.

V Yogyakarte sa nachádza okrem najznámejších chrámov Borobudur a Prambanan aj nespočet ďalších menších chrámov. Môj najobľúbenejší je Candi Plaosan, ktorý sa nachádza neďaleko Prambananu a vstup počas víkendu je 3000rp teda 0,18€ a cez týždeň je úplne zadarmo. Tento chrám bol dokonca poškodený zemetrasením v roku 2006, takže pri ňom uvidíte veľa zničených kusov stavby.

 

V Yogyakarte sa nachádza okrem najznámejších chrámov Borobudur a Prambanan aj nespočet ďalších menších chrámov.

 

Candi Sambisari, perfektné prostredie na meditáciu, či čítanie knižky.

Ďalší chrám, ktorý stojí za to navštíviť, je určite Candi Sambisari. Prostredie v jeho okolí je veľmi mierumilovné, takže tam ostanete dokonale sami s vašimi myšlienkami. Mimochodom, Candi Sambisari je hinduistický chrám, ktorý bol pokrytý popolom z najbližšej sopky Merapi a bol objavený farmárom, ktorý pracoval na poli.

 

Candi Sambisari je hinduistický chrám, ktorý bol pokrytý popolom z najbližšej sopky Merapi a bol objavený farmárom, ktorý pracoval na poli.

 

Múzeum Jávskej kultúry, ktoré leží hneď pod aktívnou sopkou Merapi

Múzeum Ullen Sentalu sa nachádza asi hodinu jazdy motorkou od Yogyakarty. Nachádza sa v dedinke Kaliurang a obsahuje pamiatky a artefakty zo sultanátu z Yogyakarty a zo sultanátu zo Surakarty. V tomto múzeu majú teda vystavené fotografie a predmety sultánov a ich rodín a taktiež významný batik.

 

Múzeum Ullen Sentalu sa nachádza asi hodinu jazdy motorkou od Yogyakarty.

 

Merapi je činná sopka, ktorá už ale dlho nevybuchla.

Nakoľko sa Ullen Sentalu nachádza hneď pod sopkou Merapi, sledujte správy, či nie je náhodou činná v tomto období, pretože Merapi zvykla vybuchovať v istých intervaloch a už dlho nevybuchla, takže nasledujúci výbuch môže byť zničujúcejší, než predchádzajúce. Popol zo sopky zvykne pokryť aj mesto Yogyakarta, takže o erupcii Merapi budete určite vedieť.

Bez skútra ani na krok.

Moje najdôležitejšie odporúčanie na záver: Ak budete v Yogyakarte, určite si požičajte skúter a precestujte mesto a jeho okolie. Na Gojek-u či Grab-e vás určite nevezmú mimo mesta a organizované výlety cez cestovky sú poväčšine na Borobudur, Prambanan či Merapi, ale na skryté vodopády či pláže sa týmto spôsobom nedostanete.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.