Ivana Mišíková28. október 2019

Notre Dame de la Salette: dobrovoľníčka na mesiac vo Francúzskych Alpách

Notre Dame de la Salette vo Francúzskych Alpách

Notre Dame de la Salette bolo postavené na mieste, kde sa údajne zjavila Panna Mária dvom deťom Maximinovi Giraud a Mélanie Calvat. Každoročne na toto miesto prichádzajú tisícky pútnikov.

Stačí vyplniť dva dotazníky ale potrebujete potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, kvôli nadmorskej výške.

Už počas štúdia na výške som plánovala ísť niekam ako dobrovoľník. Keď mi kamarátka povedala o tomto mieste, neváhala som a kontaktovala som manažéra ľudských zdrojov. Vybavovanie pobytu nie je náročné. Treba iba vyplniť dva dotazníky a to je všetko. Kláštor však leží v nadmorskej výške 1800 metrov nad morom, takže keď budete vypĺňať podklady tak od vás budú žiadať nejaké potvrdenie od lekára o tom, že v takejto výške môžete pracovať.

 

Notre Dame de la Salette: práca ako dobrovoľníčka na mesiac vo Francúzskych Alpách

 

Keď som tam šla zľakla som sa, že skončím na trhu s bielym mäsom.

Toto miesto ako jedno z mála dobrovoľníckych miest prepláca dobrovoľníkovi aj cestu, takže ja som v dobe pobytu neminula skoro žiadne peniaze. Notre Dame de la Salette sa nachádza nad dedinkou La Salette. Ja som tam šla autobusom do Grenoblu s prestupom v Paríži a následne autobusom do dedinky Corps, kde nás prišli vyzdvihnúť animátori. Popravde, keď som sedela v autobuse do Francúzska uvedomila som si, že vlastne neviem do čoho idem, že neviem, či toto miesto skutočne existuje, či som sa nedala nachytať nejakými podvodníkmi a neskončím na trhu s bielym mäsom. Nemusela som sa ničoho obávať, pretože toto miesto bolo ako stelesnenie pokoja.

 

Notre Dame de la Salette sa nachádza nad dedinkou La Salette.

 

Jedlo a ubytko máte zadarmo, teda za vašu prácu.

Všetci dobrovoľníci majú pridelenú skromnú izbu, ktorá skutočne vyzerá ako v kláštore. Väčšinou majú dobrovoľníci spolubývajúcich ale ja som bola tá šťastná, ktorá mala izbu sama. Taktiež ako dobrovoľník máte jedlo trikrát denne. Ak idete na výlet, jednoducho dopredu dáte vedieť a pripravia vám jedlo na toľko dní, koľko potrebujete.

 

Jedlo a ubytko máte pri práci v Notre Dame de la Salette zadarmo, teda za vašu prácu.

 

Máte veľa voľného času na výlety k najbližšiemu jazeru Lac du Sautet.

Ako dobrovoľník môžete pracovať maximálne 6 hodín denne, takže ja som mala dostatočne veľa voľného času. Animátori sa snažili neustále pripravovať nejaké výlety pre dobrovoľníkov a takmer každý deň sme si mohli ísť oddýchnuť k najbližšiemu jazeru v dedinke Corps. Ja som tam chodila takmer každý deň počas týždňa, pretože som bola ako dobrovoľník v reštaurácii. To znamená, že som v reštaurácii pracovala ráno na obed a večer – vždy na 2 hodiny a po obede do večera som mala čas ísť sa opaľovať a kúpať.

 

Notre Dame de la Salette: jazero Lac du Sautet

 

Výlety pre dobrovoľníkov zadarmo.

Okrem výletov k jazeru nám animátori organizovali každý týždeň výlety, pretože dobrovoľníci majú nárok na jeden deň voľna. Mohli sme ísť do Grenoblu, či pozrieť sa na Tour de France. Ja som sa zúčastnila jedného takéhoto výletu k plesu Lac du Lauvitel.

 

Notre Dame de la Salette: výlet k plesu Lac du Lauvitel.

 

Túry na vrcholky hôr.

Mimochodom ste v horách, takže sa v podstate od tohto miesta ani nemusíte presúvať niekam inam na to, aby ste videli krásne miesta. Najčastejšie sa chodí na túru na Gargas, kde cesta trvá možno hodinu – dve, to závisí od vašej kondičky. V kláštore nám vždy radili, aby sme dali vedieť, ak by sme náhodou išli niekam sami. V minulosti totiž boli prípady, keď sa niekto stratil a nik nevedel kde je a museli zavolať vrtuľník na jeho pátranie. Ak niekde idete ako dobrovoľník, tak si určite nemôžete dovoliť platiť za výjazd vrtuľníka.

 

Najčastejšie sa chodí z Notre Dame de la Salette na túru na Gargas, kde cesta trvá možno hodinu - dve.

 

Musíte si zvyknúť na stereotyp.

Na toto miesto však musíte byť pripravení, pretože ste úplne odrezaní od reality a žijete v kláštore ako mníšky. Každý deň máte rovnakú rutinu a váš život je úplne iný ako niekde inde. Ja som čítala veľa kníh a pravidelne som si chodila zabehať. Niekedy, keď som si šla ráno zabehať bol v horách taký opar, že som nevidela na dva metre. Toto boli moje najobľúbenejšie momenty, keď bol svet v hmle alebo keď hmla ustúpila a vy ste mali úžasný výhľad do doliny.

 

Každý deň máte v Notre Dame de la Salette rovnakú rutinu a váš život je úplne iný ako niekde inde.

 

Komunita dobrovoľníkov ale aj pútnikov.

Keďže ide o kláštor, každú nedeľu a stredu sa tam konali omše. Ja som sa ich nezúčastnila nakoľko nie som veriaca, ako jedna z mála dobrovoľníkov, ktorí tam boli ale aj pre mňa bolo toto miesto skutočne špeciálne. Ľudia, nielen pútnici ale aj dobrovoľníci, boli veľmi milí a pokorní, takže som sa tam cítila veľmi príjemne.

Ľudia, nielen pútnici ale aj dobrovoľníci, boli v Notre Dame de la Salette veľmi milí a pokorní, takže som sa tam cítila veľmi príjemne.

 

Raz sa ma jeden pútnik pýtal, kedy bude najbližšia omša, pretože v ten deň zmeškali omšu pre pútnikov a boli z toho veľmi nešťastní. Poradila som im, že sa neskôr koná omša pre dobrovoľníkov, ale že sa jej určite môžu zúčastniť. Tento pán sa mi poďakoval na druhý deň a ešte pred svojím odchodom ma znova našiel a daroval mi ozdobu na prívesok z iného pútnického miesta v Paríži. Kamarátka veriaca mi vravela, že to má veľkú hodnotu. Ďalšia staršia pútnička mi darovala pohľadnicu ako vďaku za spríjemnenie jej pobytu len preto, že som sa na ňu vždy usmievala, keď som jej servírovala jedlo.

Vo Francúzsku ľudia nehovoria po anglicky.

Keďže je to vo Francúzsku, tak sa na angličtinu nespoliehajte. Na to, aby ste tam išli stačí, ale ak sa budete chcieť porozprávať s pútnikmi, ide o prevažne starších ľudí a preto nehovoria po anglicky. Dobrovoľníci po anglicky poväčšine vedia, ale často sú z krajín ako Ukrajina, Slovensko, Poľsko či Česko, takže možno ani angličtinu na konverzáciu s nimi nebudete potrebovať.

 

Na to, aby ste do Notre Dame de la Salette išli angličtina stačí, ale ak sa budete chcieť porozprávať s pútnikmi, ide o prevažne starších ľudí a preto nehovoria po anglicky.

 

Počasie sa neustále mení.

Počasie v horách je veľmi nepredvídateľné, takže raz večer keď som sedela v bare s výhľadom na krajinu, tak sa mi zdalo, že vidím čierny vír v oblakoch a keď som vyšla von tak som si uvedomila, že ide o búrku, ktorá sa na nás valila. Nikdy neviete kedy sa počasie zmení, takže treba byť veľmi opatrní, keď sa vyberiete na túru.

 

Nikdy neviete kedy sa počasie v okolí Notre Dame de la Salette zmení, takže treba byť veľmi opatrní, keď sa vyberiete na túru.

 

Voľný čas môžete tráviť v bare, klubovni pre dobrovoľníkov či na galérii.

V kláštore je Wifi iba na dvoch miestach a keďže ja mám občasnú prácu z domu, tak som na týchto miestach kempila. Vo voľnom čase teda môžete byť na galérii alebo v bare, v kláštore je taktiež niečo ako klubovňa pre dobrovoľníkov, kde si môžete zahrať napríklad ping pong.

Najbližšie mesto je vzdialené hodinu od kláštora autom.

Najbližšie mesto Gap sa nachádza od kláštora asi hodinu autom. Ide o malé mesto, takže tam nie je toho veľa čo vidieť, ale nakoľko ide o Francúzsko aj malé mesto má svoje čaro.

 

Najbližšie mesto Gap sa nachádza od kláštora Notre Dame de la Salette asi hodinu autom.

 

Gap je hlavné a najväčšie mesto v departmente Hautes-Alpes, cez ktoré dokonca pravidelne prechádza aj dráha Tour de France.

 

Gap je hlavné a najväčšie mesto v departmente Hautes-Alpes, cez ktoré dokonca pravidelne prechádza aj dráha Tour de France.

 

Gap je hlavné a najväčšie mesto v departmente Hautes-Alpes, cez ktoré dokonca pravidelne prechádza aj dráha Tour de France.

 

Čo s letom?

Ak by ste nevedeli čo v lete a ste pripravení na niečo nové, tak toto miesto určite odporúčam. Vybavovanie je veľmi jednoduché a táto skúsenosť stojí za to. Nepotrebujete vedieť plynule po anglicky a cestu vám preplatia, takže ani veľa neminiete.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.