Ivana Mišíková30. september 2019

Mexiko: Teotihuacán a tretia najväčšia pyramída na svete

Teotihuacán je pyramídový komplex zdobiaci Mexiko z obdobia pred aztékmi, ktorý bol najväčším mestom svojho času. Nejde o pyramídu z obdobia mayov, ako sa mnohí domnievajú. Aztékoviaho po príchode na toto miesto nazvali Teotihuacán, teda miesto, kde sa narodili bohovia.

Cesta môže trvať aj dve-tri hodiny, kvôli neustálym zápcham

Teotihuacán leží v nadmorskej výške 2200 metrov. Nachádza sa asi 40 km od Mexico city a cesta trvá hodinu až…no to závisí od dopravy. Mexiko je preľudnené a niekedy sa môže stať, že vám cesta, ktorá inak trvá 20 minút, môže zabrať hodinu a pol, takže závisí, kedy sa pôjdete na pyramídy pozrieť. My sme šli v sobotu a zápchu sme zažili až po ceste naspäť do Mexika. Nebolo to nič hrozné, cesta nám trvala iba o polhodinu dlhšie.

 

Mexiko a Teotihuacán, ktorý leží v nadmorskej výške 2200 metrov

 

Jedna z najväčších pyramíd na svete v Teotihuacáne

Pyramída slnka je treťou najväčšou pyramídou na svete, hneď po pyramíde v Gaze, Egypte a pyramíde v Cholule, ktorá taktiež skrášľuje Mexiko.

 

Pyramída slnka je treťou najväčšou pyramídou na svete, hneď po pyramíde v Gaze, Egypte a pyramíde v Cholule, ktorá taktiež skrášľuje Mexiko.

 

Mexiko, kondička a pevné nervy

Keď budete na túto pyramídu vystupovať, pripravte sa na veľa schodov a veľa ľudí. Budete stáť v rade na schodoch na slnku, takže si pribaľte opaľovací krém. Ja som dokonca po čase použila dáždnik ako tienidlo, pretože bolo síce príjemných 25°C, ale bez toho, aby som si to uvedomila, ma slnko spieklo tak, že som bola červená. Schody sú taktiež miestami veľmi strmé, takže sa na to pripravte.

 

Na Teotihuacán, ktorý skrášľuje Mexiko si pripravte kondíciu aj nervy.

 

Keď som sa na tieto pyramídy bola pozrieť ja, pri zostupe naspäť dole sme museli čakať v rade, ktorý sa utvoril v okolí celej vrchnej plošiny. Výhľad zhora však stojí za to.

 

Mexiko: výhľad na pyramídy.

 

Nielenže je jedna z pyramíd treťou najväčšou na svete, ale celý tento komplex je najnavštevovanejším archeologickým náleziskom v Mexiku. Celé „námestie“ sa volá Cesta mŕtvych, po ktorej sa dostanete k Pyramíde mesiaca.

 

Komplex Teotihuacán je najnavštevovanejším archeologickým náleziskom , charakteristickým pre Mexiko.

 

Teotihuacán je must visit atrakcia v Mexiku

Ak sa chystáte navštíviť Mexiko, Teotihuacán je miesto, ktoré musíte navštíviť, nielen kvôli jeho kultúrnemu a historickému významu, ale aj kvôli výhľadom, ktoré sú skutočne dychberúce. Cena taktiež nie je vysoká, vstup do areálu stojí 75 pesos, čo je niečo okolo 3,50 €.

 

Ak sa chystáte navštíviť Mexiko, Teotihuacán je miesto, ktoré musíte navštíviť.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.