Ivana Mišíková25. október 2019

Mexiko: Guanajuato s najznámejšou uličkou bozkov, či múzeom múmií

Guanajuato je nádherné mesto v Mexiku vzdialené od Mexico city asi 4 hodiny na aute. Je to perfektné miesto na strávenie víkendu a vychutnanie si atmosféry. Takže ak neviete čo na víkend ak budete v Mexiku, toto miesto určite stojí za navštívenie.

Guanajuato je hlavné mesto štátu Guanajuato v Mexiku aj keď najväčším mestom v tomto štáte je mesto León. Guanajuato je hlavným mestom, kvôli jeho kultúrnemu a historickému významu.

V Guanajuate sa nachádza veľa úzkych uličiek ako na juhu Európy, kvôli koloniálnemu vplyvu architektúry.

V Guanajuate môžete vidieť veľa budov v koloniálnom štýle, pretože toto mesto bolo významným mestom, keď bolo Mexiko kolóniou Španielska. V Guanajuate sa nachádza veľa úzkych uličiek ako napríklad v Taliansku podľa európskej architektúry miest, takže sa tam oplatí len tak prechádzať a stratiť sa v uličkách mesta. Niektoré uličky sú dokonca také úzke, že cez ne neprejdú ani autá.

 

V Guanajuate môžete vidieť veľa budov v koloniálnom štýle, pretože toto mesto bolo významným mestom, keď bolo Mexiko kolóniou Španielska.

 

Guanajuato bolo svojho času významné banské mesto.

Toto mesto ťažilo v minulosti minerály, takže Guanajuato bolo jedným z najvplyvnejších miest koloniálnej éry. Baňa La Valenciana dokonca ťažila dve tretiny zo svetovej produkcie striebra vo svojej dobe a aj preto je toto mesto zapísané v UNESCU od roku 1988.

 

Guanajuato bolo jedným z najvplyvnejších miest koloniálnej éry.

 

Lanovkou nad mesto

Keď budete v Guanajuate, určite sa prevezte lanovkou nad mesto. Obojsmerný lístok stojí 60$, okolo 3€. Cesta je veľmi krátka ale výhľad na mesto skutočne stojí za to.

 

Keď budete v Guanajuate, určite sa prevezte lanovkou nad mesto.

 

Na tejto vyhliadke sa taktiež nachádza monument na počesť boja o nezávislosť, pretože v Guanajuate sa konala prvá bitka v Mexickej vojne o nezávislosť.

 

 

Universidad de Guanajuato z 18. storočia slúži aj ako stredná škola.

V meste sa nachádza taktiež univerzita, ktorá bola založená v roku 1732 a kde je možné študovať čokoľvek od umenia až po prírodné či humanitné vedy. Táto univerzita ponúka možnosť bakalárskeho a magisterského štúdia, ale taktiež slúži aj ako stredná škola. Schodisko Universidad de Guanajuato má 113 schodov a je jedným z miest, kde sa zvykne odohrávať festival Cervantino, či kde sa zvyknú fotiť študenti po absolvovaní štúdia.

 

Universidad de Guanajuato z 18. storočia slúži aj ako stredná škola.

 

Ulička El Callejón del beso a legenda o láske

K ďalším z ikonických miest Guanajuata a najznámejšej uličke bozkov v Mexiku sa viaže príbeh o tragickej láske dvoch milencov, niečo ako mexický Rómeo a Júlia. Balkón Carmen sa takmer dotýkal s balkónom naproti, takže jej milenec Luis prenajal túto izbu a potajme sa na balkónoch stretávali a bozkávali. Otec Carmen to však zistil a pri jednom stretnutí ich načapal a svoju dcéru prebohol mečom. Dnes na toto miesto chodí veľa turistov, pretože legenda hovorí, že ak sa pobozkáte na treťom schode zdola tak vás čaká sedem šťastných rokov.

 

K ďalším z ikonických miest Guanajuata a najznámejšej uličke bozkov v Mexiku sa viaže príbeh o tragickej láske dvoch milencov, niečo ako mexický Rómeo a Júlia.

 

Cesta pre autá prechádza podzemnými tunelmi kvôli úzkym uličkám.

Pod mestom sa nachádza sieť podzemných tunelov, ktoré pôvodne slúžili na kontrolu povodní v meste ale neskôr boli vysušené. Dnes cez ne prechádza aj cesta pre autá, ktoré nemôžu prejsť úzkymi uličkami v meste.

 

Pod mestom Guanajuato sa nachádza sieť podzemných tunelov, ktoré pôvodne slúžili na kontrolu povodní v meste ale neskôr boli vysušené.

 

Múzeum s najväčšou zbierkou múmií v západnej hemisfére

V meste sa taktiež nachádza múzeum múmií z 19. a 20. storočia, ktoré boli mumifikované prirodzeným spôsobom, kvôli minerálom v pôde a klíme v meste. V 19. storočí museli ľudia platiť daň za pohreb a mnohí si to nemohli dovoliť a preto sa dali radšej exhumovať. V múzeu sa dokonca nachádza aj najmenšia múmia na svete. Ide o plod ženy, ktorá zomrela počas tehotenstva a obe múmie – matky aj sedem mesačného plodu sú vystavené v múzeu.

Las Callejoneadas

V Guanajuate sa konajú aj callejoneady, ide o tradíciu mesta, ktorá sa koná hlavne cez víkendy, ale niekedy aj cez týždeň. Dobovo oblečení študenti Univerzity Guanajuato presviedčajú ľudí aby sa zúčastnili sprievodu, kde spievajú populárne piesne, hovoria príbehy a mýty mesta, tancujú a počas toho robia prehliadku mesta pre turistov.

 

 

Festival Cervantino na počesť Miguela de Cervantes

Každý rok sa v Guanajuate koná festival Cervantino, ktorý slúži na počesť autorovi Dona Quijota Miguela de Cervantes. Táto udalosť sa prvýkrát uskutočnila v 80-rokoch a bola organizovaná študentmi Univerzity Guanajuato. Hlavné miesto podujatia je Divadlo Juárez, ale podujatie sa koná aj v rôznych iných častiach mesta.

 

Každý rok sa v meste Guanajuato koná festival Cervantino, ktorý slúži na počesť autorovi Dona Quijota Miguela de Cervantes

 

Perfektný víkendový výlet

Guanajuato je nádherné mesto v Mexiku vzdialené od Mexico city asi 4 hodiny na aute. Je to perfektné miesto na strávenie víkendu a vychutnanie si atmosféry. Takže ak neviete čo na víkend ak budete v Mexiku, toto miesto určite stojí za navštívenie.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.