Ivana Mišíková15. január 2020

Mexico: Puebla, Cholula a najväčšia pyramída na svete, ktorá vyzerá ako kostol

Do mesta Puebla sme šli s priateľom na víkend na otočku. Aj keď by som v tomto nádhernom meste chcela stráviť určite viac času. Pred naším výletom som poprosila kamaráta, s ktorým som žila 10 mesiacov v Indonézii o rady, kam ísť a čo nevynechať a o tieto rady by som sa s vami rada podelila.

Veľká pyramída v Cholule

Najdôležitejšia pamiatka v okolí mesta Puebla je rozhodne pyramída Tlachihualtepetl, ktorá je zároveň najväčšia pyramída na svete a taktiež najväčší monument, aký bol kedy postavený. Nachádza sa v mestečku Cholula. Táto pyramída však dnes bohužiaľ vyzerá ako kostol vďaka španielskym dobyvateľom na čele s Hernandom Cortézom.

 

Mexiko: pyramída Tlachihualtepetl, ktorá je najväčšia pyramída na svete

 

Cortéz obsadil toto mesto začiatkom 16.storočia, keď bola táto pyramída zakrytá vegetáciou a opustená. Ako správny dobyvateľ vyvraždil pôvodné obyvateľstvo a na mieste pyramídy dal postaviť kostol. Kostol mal „prekryť“ náboženstvá pôvodného obyvateľstva a symbolizovať to jedno jediné a podľa Španielov pravé náboženstvo – kresťanstvo. Pyramída bola znovu objavená začiatkom 20. storočia, keď počas výkopových prác objavili pozostatky najväčšej pyramídy.

 

Mexiko: pyramída Tlachihualtepetl, ktorá je najväčšia pyramída na svete

 

Momentálne sa teda na vrchu pyramídy nachádza katolícky kostol Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios, ktorý je veľmi navštevovaný a dokonca sa tam nachádza aj svätyňa.

 

Mexiko: katolícky kostol Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios

 

Estrella de Puebla a Angelópolis

Čo sa týka Puebly, toto mesto v sebe obsahuje mnohé zaujímavé miesta. My sme ako prvé navštívili „Puebla eye“ teda Estrella de Puebla, ktorá dokonca získala umiestnenie v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšie prenosné pozorovacie koleso na svete. Nachádza sa v časti Angelópolis, v ktorom je aj nákupné centrum s rovnomenným názvom, ktoré je jedným z najluxusnejších v tejto časti krajiny. V Lomas de Angelópolis sa nachádza veľký zhluk budov a časť Sonata je veľmi moderná a snáď najluxusnejšia v meste.

 

 "Puebla eye" najväčšie prenosné pozorovacie koleso na svete

 

Výhľad z  "Puebla eye" najväčšieho prenosného pozorovacieho kolesa na svete

 

„Mesto anjelov“ je plné kostolov

Puebla je 4. najväčšie mesto v Mexiku, najväčšie mesto štátu Puebla a druhé najväčšie mesto z čias koloniálneho Mexika. Toto mesto bolo katolíckym centrom a preto sa tam nachádza veľmi veľa kostolov. Oficiálny názov je Puebla de Zaragoza, podľa generála, ktorý vyhral významnú bitku 5.mája alebo Cinco de Mayo počas mexickej revolúcie. Veľa ľudí však toto mesto volá aj Mesto anjelov alebo Angelopolis.

 

Puebla: Katolícke centrum

 

Biblioteca Palafoxiana

Medzi jedno z najzaujímavejších miest v Pueble patrí určite Biblioteca Palafoxiana, prvá verejná a najstaršia knižnica v celej Amerike. Bola založená v roku 1646, a je zapísaná v registri UNESCA – Pamäti sveta. Biblioteca Palafoxiana obsahuje okolo 45 000 kníh a publikácií z 16. až 20. storočia a dokonca taktiež obsahuje 9 inkunábulí.

 

Puebla: Biblioteca Palafoxiana,

 

Zócalo alebo historické centrum Puebly je plné života.

Historické centrum mesta Puebla Zócalo má veľmi koloniálnu architektúru a krásne budovy. Existuje už od 16. storočia a do konca 16. storočia bolo využívané ako trhovisko. Dnes je tam najdôležitejšia plaza mesta, park a pekný pohľad na barokovú katedrálu. Neďaleko sa nachádza Templo de Santo Domingo teda Kostol svätého Dominga či remeselný trh a trh s jedlom El Parian.

 

Historické centrum mesta Puebla

 

Keď sme boli v Pueble my, bolo to krátko pred Día de los muertos. Na uliciach sme často videli ľudí v kostýmoch a v tomto historickom centre Zócalo dokonca tancovali niečo ako zumbu. Všetci tam boli oblečení ako Catrina, teda pomaľovaná smrtka, ktorú je v Mexiku v tento deň vidno všade. Je zjavné, že pre Mexičanov je tento deň veľmi dôležitý, a popravde neviem si u nás predstaviť ľudí spontánne tancovať zumbu v kostýmoch na ulici.

 

Historické centrum mesta Puebla

 

Callejón de los Sapos, ulička ropúch.

Ulička Los Sapos bola pre mňa najkrajšou uličkou v Pueble. Dokonca podľa legendy cez ňu pretekala rieka, ktorá túto uličku pravidelne zaliala a vďaka povodniam sa tam často nachádzalo veľa ropúch. Na základe nich získala aj meno Callejón de los Sapos – ulička ropúch. Ak budete na tejto uličke opýtajte sa na pasitas, tradičný hrozienkový likér podávaný s kúskom syra a sušeného ovocia, ale je veľmi silný takže si vypýtajte jeho slabšiu verziu.

 

Callejón de los Sapos, ulička ropúch

 

Fuertes de Loreto y Guadalupe

Fuertes de Loreto y Guadalupe boli pôvodne kaplnkami nad mestom a v 19. storočí boli prebudované na opevnenie na vojenské účely. Išlo o strategickú polohu v Mexiku, pretože ak by toto opevnenie padlo cesta ku Mexico city by bola voľná. Počas druhej Francúzskej intervencie v Mexiku slúžili ako hlavné dejisko bitky a obliehania mesta Puebla.

 

Puebla: Fuertes de Loreto y Guadalupe

Významná bitka cinco de Mayo sa odohrala práve tu 5.5.1862 medzi Mexikom a Francúzskom. Túto bitku sa Mexiku podarilo vyhrať, ale o rok na to Francúzsko napadlo Mexiko a vďaka týmto udalostiam vzniklo Druhé Mexické cisárstvo. V súčasnosti sa v tejto časti Puebly nachádzajú múzeá a je tu krásny výhľad na mesto.

 

Puebla: Fuertes de Loreto y Guadalupe

 

Čo nevynechať pri dlhšej návšteve

Okrem spomínaných miest sa určite oplatí ísť aj do Múzea Barroco, ktoré je jedným z najzaujímavejších budov a múzeí v Pueble. Museo Amparo, ktoré sa nachádza v centre má krásnu terasu na chillovanie s výhľadom na mesto, takže je perfektné miesto na rande či na kávičku. O ulicu ďalej od Zocala sa nachádza Starbucks, do ktorého sa oplatí ísť, pretože je v jedinej budove v meste v Parížskom štýle. Barrio del Alto je časť mesta s pôvodným Mixtecs obyvateľstvom. Určite však odporúčam len tak sa stratiť v uličkách, lebo Puebla má krásnu koloniálnu architektúru a budovy sú postavené v zaujímavom štýle.

 

uličky v meste Puebla

 

uličky v meste Puebla

 

Cemitas

Mexická kuchyňa sa okamžite stala mojou obľúbenou a preto, ak budete v Mexiku musíte určite ochutnať aj lokálne jedlo. Cemitas je typické jedlo pre mesto Puebla. Ide o veľkú žemľu plnú zeleniny, mäsa, avokáda, bieleho syra, červenej salsy alebo po slovensky omáčky a bylinky papalo. Táto bylinka je pre Mexiko typická a býva súčasťou aj ich národnej hrdosti tacos. Mimochodom tie najlepšie cemitas majú na trhu El Carmen.

 

Cemitas je typické jedlo pre mesto Puebla

 

Voladores de papantla

Keď sme sa prechádzali v okolí pyramídy v Cholule, nachádzal sa tam trh so suvenírmi a lokálnymi výrobkami, kde sme videli na vrchu stožiara stáť štyroch akrobatov, ktorí sa pripravovali k zoskoku. Danza de los voladores alebo Voladores de papantla je typický mezoamerický rituál, ktorý sa dodnes odohráva v Mexiku alebo Guatemale.

 

Voladores de papantla je typický mezoamerický rituál, ktorý sa dodnes odohráva v Mexiku alebo Guatemale.

 

Tento rituál pozostáva z tanca a šplhu na 30-metrový stĺp, z ktorého následne 4 alebo 5 akrobati zoskočia priviazaní lanom a klesajú k zemi. Piaty účastník často ostáva na vrchu, kde hrá na flaute alebo na bubne. Tento rituál vraj vznikol ako prosba ľudí k bohom o ukončenie sucha. Táto ceremónia je dokonca zapísaná v zozname UNESCO v nemateriálnom kultúrnom bohatstve.

 

Voladores de papantla je typický mezoamerický rituál, ktorý sa dodnes odohráva v Mexiku alebo Guatemale.

 

Verím, že pri návšteve Mexika toho uvidíte a zažijete veľa zaujímavého. Mexičania sú veľmi temperamentní a srdeční ľudia a preto budete určite s úsmevom spomínať na túto krajinu, tak ako aj ja. A okrem toho mexické jedlo je jedno z najchutnejších na svete, takže toho určite ochutnajte čo najviac.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.