Ivana Mišíková13. január 2020

Litva: Kamarátovi vo Vilniuse odmrzol kúsok brady

Vo Vilniuse som bola na svojom druhom erasme a bol to jeden z najlepších zážitkov môjho života. Napriek tomu, že mesto Vilnius nie je veľmi veľké, je tam veľa toho čo vidieť a robiť.

Na druhý erasmus

Počas štúdia na Stockholm university som dostala e-mail od univerzity, o tom že je otvorené druhé kolo prihlasovania sa na erasmus. Nebola som si istá, či ma vyberú, pretože som už na jednom erasme v danej chvíli bola, ale skúsila som to a vybrali ma do hlavného mesta Litvy Vilniusu na Mykolas Romeris University.

 

Vilnius: Mykolas Romeris University je uviverzita v Litve

 

Zima trvá takmer polroka.

Vilnius je jedným z pobaltských miest, takže ísť tam na jarný semester znamená, že zažijete 4 mesiace zimy a dva mesiace jari. Skutočne, mali sme tam sneh do apríla a v máji dokonca jeden týždeň snežilo, keď sme sa už radovali, že začína jar. Kamarát zo Španielska mi vravel, že keď tam bol v decembri, tak sa raz vrátil domov a zistil, že mu odmrzol kúsok brady.

 

Literatų gatvė - ulica literatúry
Literatų gatvė – ulica literatúry

 

Národná kuchyňa nič moc.

Národná kuchyňa je asi najhoršia akú som ochutnala a to som jedla každý deň ryžu v Indonézii. Didžkukuliai je niečo ako zemiakové pirohy a naozaj mi to nechutilo. Ja som si väčšinou, keď som bola na erasme varila, pretože v školskej jedálni dávali ich tradičné jedlá a ja som ich nemala rada. Väčšina litovských jedál mi chutila mastne a nedochutene.

Maličké historické centrum.

Historické centrum mesta je maličké a človek ho dokáže prejsť za pár hodín. Obsahuje zaujímavé kostoly a v minulých storočiach bolo Vilnius mestom, ktoré malo najväčší počet kostolov v Európe.

 

Vilnius: zaujímavé kostoly v centre

 

Ľudská reťaz pobaltských krajín.

Litva bola tak, ako Slovensko pod sférou vplyvu Sovietskeho zväzu, ale na rozdiel od Slovenska bola Litva aj okupovaná. U nás sa konali v roku 1989 protesty a v Litve, Lotyšsku a Estónsku vytvorili ľudskú reťaz. Šlo o mierovú demonštráciu, keď sa okolo 2 miliónov ľudí spojilo a vytvorilo ľudskú reťaz dlhú okolo 700 kilometrov po dĺžke území týchto troch krajín. Mimochodom tým, že bola Litva okupovaná Rusmi, starší ľudia nehovoria po anglicky, tak ako aj u nás. Je to celkom problém v obchodoch atď., ale popravde ja som sa väčšinou dorozumela po slovensky. Hovorila som na ľudí veľmi pomaly a zázrakom sme si porozumeli, pretože domáci vedia po rusky.

Užupis, samostatná republika v meste Vilnius

Moja najobľúbenejšia časť mesta Užupis je štvrť vo Vilniuse, a jeho názov znamená za riekou Vilnius. V roku 1998 rezidenti Užupisu spísali vlastnú ústavu a táto časť mesta má dokonca vlastnú vlajku či neoficiálnu menu. Ústava je vystavená na námestíčku v Užupise v 23 jazykoch a niektoré body ústavy sú skutočne krásne:

8. Každý má právo byť obyčajný a neznámy.
12. Pes má právo byť psom.
34. Každý má právo byť nepochopený.

 

V roku 1998 rezidenti Užupisu spísali vlastnú ústavu a táto časť mesta má dokonca vlastnú vlajku či neoficiálnu menu.

 

mapa mesta Užupis

 

Užupis je plné umenia.

Deň nezávislosti oslavujú obyvatelia Užupisu 1. apríla a táto republika uznala niekoľko občianstiev cudzincom, medzi nimi aj Dalai Lamovi. Užupis je čast Vilniusu, kde sa zhromažďujú umelci, takže je plná street art ale aj sôch, či malieb.

 

Užupis je čast Vilniusu, kde sa zhromažďujú umelci

 

Make everything great again

Okrem Užupisu aj v iných častiach Vilniusu môžete nájsť úžasné stret art. Toto kontroverzné znázornenie Putina a Trumpa bolo rozhodne moje najobľúbenejšie.

 

Litva: Okrem Užupisu aj v iných častiach Vilniusu môžete nájsť úžasné stret art

 

Hlavné námestie je perfektné na chillovanie.

Najdôležitejšie námestie Katedros aikštė (ja viem, litovčina je veľmi čudný jazyk) je skutočne krásne. Nachádza sa na ňom Katedrála svätého Stanislava a svätého Vladislava. Toto námestie je veľmi pekné hlavne na jar alebo v lete, keď je plné ľudí, skaterov, pouličných umelcov, či turistov.

 

Litva: námestie Katedros aikšté

Najvyššia hora Litvy má 292 metrov.

Tak ako ostatné pobaltské krajiny aj Litva je nížinatá krajina, takže najvyššia hora v Litve má menej než 300 metrov. Vo Vilniuse sú dva kopce s výhľadmi na mesto – hora s tromi krížmi a veža Gediminas. Práve nad centrom sa nachádza veža Gediminas, ktorá bola počas môjho erasmu do mája zatvorená, kvôli počasiu a zosuvom pôdy, čiže sme museli čakať štyri mesiace, kým sme sa na ňu mohli konečne ísť pozrieť. Z tejto veže je nádherný výhľad na mesto a oplatí sa tam ísť pozrieť. Veža Gediminas bola súčasťou hradu a obsahuje archeologické nálezy z kopca a okolia.

 

Litva: veža Gediminas

 

KGB múzeum

KGB múzeum vo Vilniuse je asi najzaujímavejšie múzeum v meste, najprv slúžilo nacistom a neskôr sovietom, ktorí tam pôsobili od konca vojny do roku 1991. Múzeum obsahuje cely väzňov v takom stave v akom ich opustili a taktiež miestnosť popravy, kde sú doteraz diery v stene od guliek. Sú tam taktiež prehliadky v angličtine, takže toto múzeum vrelo odporúčam.

Vilnius v noci a nekonečné party v Salente

Vilnius je super mesto na erasmus, nakoľko je tam celkom dosť erasmákov a kluby sú im uspôsobené. V Salente máte ako erasmus študent vstup stále zadarmo a konajú sa tam rôzne tematické party. V Cocainne sa konali rôzne akcie a v štvrtky tam stálo pivo iba 1 €, čiže bol vždy plný. Pabo Latino je klub, kde hrá živá hudba z Latinskej Ameriky, čiže pre milovníkov latino parties je ako stvorený.

Kam na pivko

Môj najobľúbenejší bar bol Craft & draft, kde mali fajn pivo za dobrú cenu. Najlacnejšie pivá vo Vilniuse stoja od 2,50 € a nechutia až tak dobre ako u nás alebo v Česku. Samozrejme ale v Craft & draft mali veľmi chutné pivko a bola tam príjemná atmosféra.

 

Vilnius: pub Craft & draft

 

Každú stredu na Jam session v Paviljonas.

Ďalšie miesta kam sme veľmi radi chodili bola Špunka, či bar Šnekutis, ktorý sme inak volali aj orieškový bar, lebo tam dávali oriešky zadarmo k pivu. Bix Baras je super bar, ak máte radi posedieť si pri pive a počúvať rockovú hudbu. Paviljonas je taktiež skvelé miesto, kde sa každú stredu konali jam sessions, takže s kamarátmi sme tam chodili pravidelne vypočuť si talentovaných umelcov a vychutnať si atmosféru.

 

Vilnius: pub Paviljonas je miesto, kde sa každú stredu konajú jam sessions

 

Mint Vinetu je perfektné miesto na čítanie pri skvelej káve.

Mint Vinetu je rozhodne najlepšie miesto na kávu vo Vilniuse. Je to súčasne aj antikvariát, takže si tam môžete zakúpiť knižky z druhej ruky a áno, majú aj anglickú sekciu. Prostredie je veľmi pokojné a môžete tam v pokoji čítať a nič vás nebude rušiť.

Vilnius je krásne mesto nielen na Erasmus.

Do Vilniusu sa plánujem určite vrátiť, pretože ide o pekné a útulné mesto. Napriek tomu, že je Vilnius malé mesto, má toho veľa čo ponúknuť. Určite však odporúčam navštíviť ho skôr v letných mesiacoch, keď je počasie znesiteľnejšie než v zime a taktiež dni trvajú dlhšie ako u nás, pretože je táto krajina severnejšie, niekedy je tam tma až o jedenástej večer.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.