Ivana Mišíková09. október 2019

Karimunjawa: biely piesok, priezračná voda a žiadni turisti

Karimunjawa je jedno z mála miest v Indonézii, kde môžete plávať.

Ak o takomto mieste snívate a nechcete ho mať zahltené turistami, či máte obmedzený rozpočet, viem o jednom mieste, ktoré by vám mohlo vyhovovať. Je ním Karimunjawa.

Karimunjawa je jedno z mála miest v Indonézii, kde môžete plávať.

Karimunjawa je ostrov, respektíve sieť ostrovov, ktorá sa nachádza severne od ostrova Jáva v Jávskom mori. Keďže sa nachádza v mori, vlny nie sú veľmi veľké a je možné na tomto mieste plávať, čo sa o väčšine častí Indonézie vrátane Bali povedať nedá.

 

Karimunjawa je ostrov, respektíve sieť ostrovov, ktorá sa nachádza severne od ostrova Jáva v Jávskom mori.

 

V období dažďov na ostrove môžete ostať uviaznutí, lebo kvôli zlému počasiu nepremávajú trajekty.

Ja som sa na Karimunjawu šla pozrieť dvakrát, tak ako mnohí z mojich spolužiakov, pretože je to skutočne stelesnenie raja a človek tam perfektne vypne a zabudne na realitu. Odporúčam Karimunjawu navštíviť počas obdobia sucha, pretože počas obdobia dažďov nemusia premávať trajekty kvôli zlému počasiu.

 

Karimunjawa je stelesnenie raja a človek tam perfektne vypne a zabudne na realitu

 

Na Karimunjawu môžete ísť buď trajektom alebo malým lietadlom.

Na ostrov sa dá dostať rýchlym alebo pomalým trajektom, alebo malým lietadlom, ktoré momentálne premáva z dvoch miest Surabaya a Semarang. Ja som zvolila pomalý trajekt, pretože bol lacnejší. Jedna cesta stála okolo 80.000 indonézskych rupií, čo je okolo 5€ a cesta trvá 4 hodiny. Trajekt premáva na Karimunjawu z mesta Jepara, do ktorého sa dostanete najjednoduchšie z Yogyakarty kyvadlovým autobusom.

Autobusy nemajú harmonogram, odchádzajú keď majú dostatok ľudí.

Ak máte chuť na dobrodružstvo môžete ísť aj autobusom z Yogyakarty do Semarangu a potom do Jepary. Jednoducho prídete na autobusovú stanicu opýtate sa na autobus do Semarangu, pretože tieto autobusy nemajú žiaden harmonogram. Autobusy odchádzajú keď majú ľudí, alebo podľa šoférovho rozmaru, neviem. V Semarangu vás určite nasmerujú na autobus do Jepary.

 

Karimunjawa, kde autobusy nemajú harmonogram, odchádzajú keď majú dostatok ľudí.

 

Do autobusu naskakujete za jazdy a asistent šoféra riadi premávku.

Keď som šla týmto autobusom ja, tak som zažila starý typ autobusu, ktorý môžete vidieť v rozvinutých krajinách. Nemal žiadne dvere a pretože autobus nezastavoval, iba spomalil, tak cestujúci doň naskočili za jazdy. Vzadu stál niečo ako asistent šoféra a okrem toho, že vykrikoval na cestujúcich kde sa nachádzame zjavne taktiež navigoval dopravu a fungoval ako späťáky pre šoféra, ktorému dopredu kričal situáciu na ceste. Raz za čas do autobusu nastúpili hudobníci, či pouliční predavači, ktorí ponúkali rôzne občerstvenie.

 

Vyhnite sa Karimunjawe počas sviatku Idul Fitri, keď je plná otravných domácich.

Keď som šla na Karimunjawu prvýkrát trajekt bol plný, pretože šlo o koniec Ramadánu a moslimské prázdniny, ktoré sa volajú Idul Fitri. Bohužiaľ sme si to s kamarátmi neuvedomili a tak sme sedeli na zemi. Najvtipnejšie na tom bolo, že Indonézania si nás nenápadne fotili, pretože zjavne predtým nevideli belochov. Po čase dostalo veľa ľudí okolo nás morskú chorobu takže si viete predstaviť, čoho bola loď plná okrem ľudí.

 

Karimunjawa je počas sviatku Idul Fitri plná otravných domácich.

 

Homestay za 3€ na noc a milí ľudia.

Prvý aj druhýkrát som bývala v rovnakom homestayi, kde som za noc zaplatila 50.000 rupií, čo je niečo cez 3€, ja viem super ľudová cena. Vrátila som sa tam, lebo som sa tam cítila ako doma aj prvý aj druhýkrát. Majitelia zvyčajne večer organizovali party alebo zavolali svojich indonézskych či zahraničných kamarátov, s ktorými hrali na hudobných nástrojoch, takže sme spoznali veľa zaujímavých ľudí.

 

Karimunjawa: pohľad na prírodu

 

Na trhu s rybami môžete ochutnať mušle, sépiu či ježovku.

V centre mesta sa nachádza pouličný trh s jedlom Alun-Alun Karimunjawa, ktorý je večer plný ľudí. Môžete na ňom ochutnať cez deň rybármi ulovené ryby, kalamáre, mušle či sépiu. Bohužiaľ hygiena v Indonézii je problém, takže ak váš žalúdok nie je obrnený životom v Indonézii, tak ako bol môj, tak vám neodporúčam jesť na tomto mieste. Sedí sa tam na zemi, tak ako vo väčšine tradičných miest s jedlom a je tam veľmi veľa pouličných mačiek, takže vás môžu neustále otravovať a žobrať o jedlo.

 

Pouličný trh s jedlom Alun-Alun Karimunjawa, ktorý je večer plný ľudí a môžete na ňom ochutnať cez deň rybármi ulovené ryby, kalamáre, mušle či sépiu.

 

Pouličný trh s jedlom Alun-Alun Karimunjawa, ktorý je večer plný ľudí a môžete na ňom ochutnať cez deň rybármi ulovené ryby, kalamáre, mušle či sépiu.

 

Ryby sú v ponuke na jedenie všade.

Môžete sa taktiež najesť na pláži, keďže postupne sa Karimunjawa rozvíja a otvára sa tam viac a viac reštaurácií a warungov, teda lacných reštík s tradičným indonézskym jedlom. Na Karimunjawe majú v ponuke najviac ryby, dokonca na našom ubytku majitelia chodili raz za čas na ryby, takže sme nemuseli míňať za jedlo keď sa im toho podarilo uloviť viac.

Sunset beach, pláž s najkrajším západom slnka na Karimunjawe.

Čo sa týka pláží najviac navštevovaná je rozhodne Sunset beach. Dostala názov podľa svojej lokality, pretože sa tam najlepšie pozoruje západ slnka. Táto pláž je ale aj najturistickejšia, takže ak sa vám nechce byť obklopení ľuďmi a hľadáte radšej ticho, kde budete môcť vypnúť poprechádzajte sa doprava alebo vľavo, kde budete mať rovnaký výhľad a menej turistov okolo. Ak vám nevadí šoférovať chvíľku dlhšie, odporúčam určite zájsť aj na ďalšie pláže ako Alano a Anora.

 

Sunset beach je pláž s najkrajším západom slnka na Karimunjawe.

 

Cestou na ostrove sme natrafili na obrovskú jaštericu.

Príroda na ostrove je nádherná, takže stojí za to prejsť ho na motorke. Mne sa dokonca stalo, že som videla asi metrovú jaštericu, keď sme sa išli pozrieť na vzdialenejšiu časť ostrova. Našťastie tento typ jašterice je neškodný a utiekla pred nami okamžite. V tejto časti ostrova však už nebudete mať ani signál, čiže si oddýchnete aj od svojho mobilu. Na druhej strane ostrova leží krásna Bobby beach, na ktorú sa oplatí ísť doobeda, keďže leží na východe a slnko tam nie je už okolo pol piatej.

 

Bobby beach

 

Bobby beach

 

Výlet na ostrov Cilik

Na Karimunjawe môžete taktiež šnorchlovať za nízku cenu. Nakoľko neviem tak dobre plávať, tak som sa neodvážila, ale z nášho ubytka nám zorganizovali výlet loďkou na neďaleký ostrov Cilik, kde pre nás majitelia ubytka ulovili ryby harpúnou a kde som prvýkrát v živote ochutnala ježovku.

 

Ostrov Cilik

 

Na jedenie iba nudlová polievka a káva.

Ostrov Cilik je úplne prázdny, funguje na ňom iba jeden warung, kde si však na jedenie môžete zakúpiť iba nudlovú polievku. Majiteľ na tento ostrov dochádza každý deň loďkou, takže je to perfektné miesto na návštevu, ak si chcete oddýchnuť od ľudí.

 

Ostrov Cilik je úplne prázdny, funguje na ňom iba jeden warung, kde si môžete zakúpiť iba nudlovú polievku

 

Ostrovný život je super, ale nie na dlho.

Karimunjawa je ostrov a teda život na tomto mieste neprebieha ako na iných miestach. Na krátke obdobie je to ako raj a únik z reality, ale žiť by som tam nechcela. Po čase vám tam môže byť celkom nuda, pretože život zapadne do stereotypu. Na ostrove nie sú žiadne obchody, knižnice, univerzita atď. Ide o miesto kde pred 20 rokmi nebola ani elektrina, takže na dovolenku je to super, ale v skutočnosti tam nič nie je. Dlhodobo by som si tam nevedela predstaviť žiť.

 

Záber na ostrov Karimunjawa.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.