Ivana Mišíková25. september 2019

Indonézia: Darmasiswa a 10-mesačné štipendium. Prečo nie?

Podávanie prihlášky na štipendium Darmasiswa mi pripadalo ako náročný a komplikovaný proces, ale nikdy by ma to neodradilo od šance ísť študovať hudbu etnických kmeňov v Indonézii.

Darmasiswa, jeden z najbizarnejších zážitkov vôbec

Keď som si podávala prihlášku o štipendium Darmasiswa nevedela som, že ma čaká možno najbizarnejší rok môjho života. Bol to môj prvý zážitok mimo Európy a myslela som si, že som na štipendium a novú krajinu pripravená. Presvedčila som o tom Indonézsku ambasádorku a samu seba na pohovore, no nečakala som, že narazím na taký kultúrny šok. Napriek tomu, že som typ človeka, ktorý si dokáže zvyknúť na všetko a prispôsobím sa, život v Indonézii mi pripadal chaotický, špinavý a neorganizovaný.

Indonézia

Teplo, na ktoré si treba zvyknúť

Prvý pocit, ktorý som mala keď som vystúpila z lietadla v Jakarte bol, že je mi strašne neznesiteľne a nepríjemne teplo spôsobom, aký som predtým nezažila. Je to samozrejme tým, že v Indonézii je celoročne vlhko, či je obdobie sucha alebo obdobie dažďov. Moje telo na to nebolo zvyknuté a potila som sa neustále prvé dva mesiace.

Organizovaný chaos

Chaos bol jednoznačne druhou charakteristikou, ktorú som si všimla. Po čase som si však uvedomila, že ide o akýmsi zvláštnym spôsobom organizovaný chaos. Doprava sa mi zdala šialená a prvé týždne som čakala kedy ma niekto pripraví o život. Napriek tomu som sa odhodlala a naučila sa šoférovať malú motorku, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou života v Ázii.

 

Organizovaný chaos v Indonézii

 

Charakteristiky krajiny

  • Čas je v Indonézii flexibilný, nielen v realite pretože nik nie je dochvíľny a často čakáte aj hodinu na stretnutie ale aj v jazyku, kde ak poviete zajtra alebo včera musíte charakterizovať o aký deň išlo.
  • Je neslušné používať ľavú ruku na podanie ruky, či prijímanie bankoviek v obchode. Indonézania ju používajú na záchode namiesto toaletného papiera.
  • Je neslušné ukázať hnev na verejnosti a ľudia sa neustále usmievajú. Usmievajú sa aj keď ich nahneváte, aj keď máte veľa otázok, aj keď vám nevedia povedať pravdivú informáciu, dokonca aj keď vás ošklbávajú o peniaze kvôli vašej bielej pleti.

 

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.