Ivana Mišíková08. január 2020

Francúzsko: Stopom do Grenoblu či Múzea Francúzskej revolúcie

Keď som bola ako dobrovoľník vo Francúzsku, mala som mesiac na objavovanie nových miest. Ako dobrovoľník som mala každý týždeň jeden deň voľna a niekedy som pracovala iba ráno a večer. Rozhodla som sa teda preskúmať okolie tohto pútnického miesta a stopovať na zaujímavé miesta v blízkosti.

Grenoble alebo hlavné mesto Álp

Prvýkrát v živote som sa odhodlala ísť stopom sama do Grenoblu. Grenoble, často nazývaný aj ako hlavné mesto Álp sa nachádza medzi horami. Cesta autom tam trvá hodinu aj niečo a z Notre Dame de la Salette tam chodia raz za čas aj autobusy. Cestovanie stopom je však medzi dobrovoľníkmi rozšírené a ja som so stopovaním už mala skúsenosti z Nórska, takže som sa neobávala.

 

Grenoble, často nazývaný aj ako hlavné mesto Álp

 

Pri stopovaní sa zíde vedieť čo to po francúzsky.

Pri stopovaní z kláštora sa skutočne človek nemusí ničoho obávať, pretože zastaví buď pútnikov alebo pracovníkov kláštora, takže má taktiež istotu, že mu niekto zastaví. Problém je však ten, že tam nie je skoro žiadna doprava a treba sa spoliehať na šťastie. Ja som zastavila jedného staršieho pána, pútnika, s ktorým som si musela oprášiť francúzštinu. Pútnik ma vysadil v dedinke pod kláštorom a mala som v ten deň šťastie, pretože následne som stopla ženu, ktorá šla priamo cez Grenoble a vysadila ma asi pol hodinky chôdze od centra.

 

Francúzsko: pamiatky v Grenoble

 

V Grenobli býva v lete viac než 40°, pretože je obkolesené horami a je tam málo zelene.

Grenoble je veľmi pekné mesto, tak ako asi snáď všetky mestá vo Francúzsku, ale tým, že je obkolesené horami v lete v ňom niekedy zvykne byť aj 40° stupňov. Práve vtedy, keď som sa tam vybrala bolo viac než 40° a prechádzanie sa po meste ma po pár hodinách prestalo baviť.

 

Francúzsko: pamiatky v Grenoble

 

Pri stopovaní stretnete ľudí, ktorí sa o vás boja a preto vás odvezú aj omnoho ďalej, než ich poprosíte.

Po ceste naspäť som stopla týpka, ktorý mi vravel, že si chodí kupovať jedlo a cigarety do Španielska, lebo je to tam lacnejšie a že plánuje odísť žiť niekam inam. Počasie sa rýchlo menilo a videli sme, že v kopcoch, kde sa nachádza môj kláštor je búrka. Týpek ma mal vysadiť v najbližšej dedine ale uvedomila som si, že ma vezie ďalej, až keď sme boli v dedinke pod kláštorom. Povedal mi, že ma nemôže len tak niekde vysadiť, lebo lejak sa onedlho spustí aj na mieste, kde sa nachádzame. Keď sme prechádzali cez kopce tak nám do auta dokonca trafil blesk. Odviezol ma až do kláštora a nechcel odo mňa prijať nič na znak vďaky. Povedal mi len, že je rád, že som v bezpečí.

Múzeum Francúzskej revolúcie v dedinke Vizille

O pár dní na to som sa rozhodla ísť sa pozrieť do dedinky Vizille a jej múzea. Nečakala som dlho a zastavila som si v dedinke Corps jedného pána, ktorý hovoril veľmi dobre po anglicky, takže som ani nepočula typický francúzsky prízvuk. Bol predtým v Amerike ako kouč a momentálne učil na vysokej škole v meste Lille telovýchovu. Keď som bola vo Francúzsku uvedomila som si, že tento národ je veľmi hrdý na Napoleona napriek tomu, že to bol diktátor. Tento pán mi práve vysvetlil, že počas Napoleona Francúzsko prekvitalo. Napoleon pomohol z Francúzska urobiť veľmi vyspelú krajinu, reformoval právny či školský systém a zriadil prvú národnú banku.

 

Francúzsko: múzeum v dedinke Vizille

 

Route Napoléon

Neďaleko kláštora, kde som dobrovoľničila prechádza taktiež Route Napoléon, cesta po ktorej Napoleon prechádzal zo svojho prvého exilu na ostrove Elba. Route Napoleon prechádza aj cez mestečko Gap, dedinku Corps, ktorá sa nachádza hneď pod kláštorom, či cez Grenoble.

 

Grenoble: pamiatky počas cestovania

Musée de la Révolution française

V múzeu, ktoré je mimochodom úplne zadarmo sa nachádzajú maľby, sochy a artefakty spojené s Francúzskou revolúciou. Nakoľko ide o bývalý zámok vojvodu Lesdiguières aj zvonku toto múzeum vyzerá impozantne.

 

Musée de la Révolution française

 

Park o veľkosti 100 hektárov a rezervácia jeleňov

Toto múzeum je obkolesené obrovským parkom, takže odporúčam sa tam poprechádzať a užiť si toto nádherné prostredie. Dokonca sa v ňom nachádza aj rezervácia jeleňov.

 

park s rezerváciou jeleňov

 

Musée de la Révolution française

 

Francúzsko nie je iba Paríž.

Verím, že presne pre takéto skryté miesta sa oplatí precestovať celé Francúzsko. Táto krajina má veľa čo ponúknuť a je v nej viac než len Paríž. Má bohatú históriu, takže aj v menších mestečkách môžete objaviť zaujímavé miesta.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.