Ivana Mišíková17. apríl 2020

Bosna a Hercegovina: Sarajevo, ikonický most v Mostare a pútnické miesto Medjugorje

Prvý deň v Bosne a Hercegovine sme strávili vo Vlasenici a Srebrenici, píšem o tom v článku Bosna a Hercegovina: Niektoré masové hroby sa odkrývajú dodnes. Avšak chceli sme na našom výlete spoznať aj hlavné mesto Sarajevo a iné kúty Bosny, ktoré nie sú primárne spojené s vojnou, lebo táto krajina má toho veľa, čo ponúknuť.

Sarajevo – Stretnutie kultúr

Druhú noc sme teda prespali v Sarajeve, mimochodom v perfektnom hosteli Franz Ferdinand, ktorý je v štýle z obdobia tohto panovníka. Hneď som si ako prvé všimla, že Sarajevo je veľmi rozmanité multikultúrne mesto a táto značka na fotke – Sarajevo stretnutie kultúr sa tu nenachádza náhodou.

 

Sarajevo: stretnutie kultúr

 

Východná časť s mešitami, tradičným trhom a západná s vplyvom bývalého Rakúsko-Uhorska.

V Sarajeve sa stretávajú dve kultúry západná a východná, a to konkrétne islamská a kresťanská. Avšak tento znak Sarajevo meeting of cultures zároveň zobrazuje miesto stretnutia kultúr nielen obrazne, ale aj fyzicky v meste, pretože na východnej strane od tejto značky sa v Sarajeve nachádza tradičný trh, stánky s čevapčiči a moslimské čajovne či dokonca mešita. 

 

Sarajevo

 

Na západnej strane od značky je zas viditeľná západná architektúra bývalého Rakúsko-Uhorska. Baščaršija alebo staré mesto pochádza až z 15. storočia a nachádza sa v ňom trh, kde je skutočne vidieť východoeurópsky a turecký vplyv. Samozrejme Sarajevo je známe aj ako mesto, kde bol uskutočnený atentát na Františka Ferdinanda, ktorý bol zámienkou 1. svetovej vojny. Preto aj názov spomínaného hostela Franz Ferdinand.

 

Sarajevo

Galerija 11/07/95

Must visit miesto v Sarajeve je určite Galéria o Srebrenici, ktorá má za cieľ zachovať spomienku na Srebrenicu, masaker z roku 1995 počas Bosnianskej vojny, počas ktorého zomrelo okolo 8000 ľudí. Ide o galériu, takže sa tam nachádzajú primárne fotografie, ale aj videá či dokumentárne filmy. Exhibície sú poňaté spôsobom, akým sa nesnažia interpretovať minulosť ako konečnú, ale ako zasahujúcu aj do súčasnosti.

 

Sarajevo: Galerija 11/07/95

 

V Galérií sa nachádzajú slávne fotografie a maľby upravené v kontexte Bosnianskej vojny. Napríklad:

 

 

 

Táto galéria je podľa mňa dôležitým miestom v Sarajeve a odporúčam ísť sa tam pozrieť. Dokumentárne filmy prezentované v galérii spolu s meniacimi sa výstavami rozhodne podnietia návštevníkov k reflektovaniu nad vojnou.

Tunel spasa

Nakoľko sme si s kamarátom požičali auto, chceli sme sa ísť pozrieť v okolí Sarajeva na ďalšie významné miesta. Tunel nádeje je rozhodne jedným z takýchto miest, pretože bol postavený počas obliehania Sarajeva počas Bosnianskej vojny. Sarajevo bolo obliehané takmer 4 roky a ide o najdlhšie obliehanie hlavného mesta v modernej histórii vojen. Tunel spájal Sarajevské letisko, ktoré bolo pod ochranou OSN a centrum mesta, ktoré bolo obliehané a vďaka srbským jednotkám aj odrezané od dodávok jedla, humanitárnej pomoci, či vojnových dodávok. Tento tunel obyvateľov Sarajeva zachránil, pretože bol jediným miestom, ktoré slúžilo na zásobovanie celého hlavného mesta. Taktiež slúžil aj ako komunikačný tunel a aj ako miesto úteku.

 

Sarajevo: Tunel spasa

 

Dnes môžete v Sarajeve navštíviť múzeum Sarajevského tunela, kde sa môžete poprechádzať a získať obraz o situácii v obliehanom meste.

Olympijská bobová dráha

Olympijská bobová dráha sa od Tunela spasa nenachádza až tak ďaleko a preto sme sa rozhodli ísť sa na ňu pozrieť. V Sarajeve sa totiž v roku 1984 konali zimné olympijské hry a jednou z disciplín bola jazda na boboch.

 

Sarajevo: Olympijská bobová dráha

 

Momentálne však táto bobová dráha, ktorá sa nachádza v horách Trebević nad Sarajevom, chátra. Táto dráha bola poškodená počas obliehania mesta, keď bola využívaná aj ako delostrelecká pozícia a dodnes je tam možné vidieť diery po guľkách.

 

 

Mostar a úzke uličky.

Ešte v ten večer sme sa vybrali do Mostaru, kde sme najprv nevedeli nájsť náš hostel, pretože Mostar má veľa úzkych uličiek, v ktorých sa dá ľahko stratiť a kamarát takmer nezaparkoval na dvore hostela, pretože mal problém vytočiť sa z ulice autom do dvora. Mimochodom nebola to prvá takáto situácia. Náš hostel bol zároveň aj domom pani, ktorá ho prenajímala a náš výhľad z balkóna rozhodne stál za to.

 

Mostar

 

Snáď najikonickejší most, aký som mala kedy šťastie vidieť.

Napriek tomu, že je Mostar piate najväčšie mesto v krajine, je veľmi maličké s populáciou okolo 100 000 ľudí. Toto mestečko bolo pomenované podľa ochrancov mosta – mostari, ktorí v stredoveku strážili Stari Most. Stari Most bol postavený v 16. storočí počas Osmanskej ríše a je vnímaný ako vzorový kúsok Islamskej architektúry na Balkáne.

 

Stari Most

 

Zo Starého mosta každoročne skáče skupinka domácich do rieky Neretva.

Tradícia vraj trvá už od 17. storočia, keď mladí muži skákali z tohto mosta do rieky na znak testu ich dospelosti. Ide o 24-metrovú výšku, teda samozrejme závisí od hladiny vody a taktiež rieka má teplotu okolo 15°, takže tento zoskok je nebezpečný nielen kvôli výške ale aj kvôli teplote vody, ktorá môže spôsobiť telu šok. Bohužiaľ, tento zoskok sa občas stal niektorým ľuďom aj osudným.

Starý most a rieka Neretva

 

Ako turista si môžete za zoskok zaplatiť a v cene tohto zoskoku budete mať aj tréning, ktorý musíte podstúpiť. Dnes je tento most zapísaný v UNESCU a je vnímaný ako jeden z najkrajších mostov na svete a je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Bosne.

 

Starý most a rieka Neretva

 

Vodopády Kravica

Po Mostare sme sa vybrali pozrieť sa na vodopády Kravica, kde však bola veľmi vysoká hladina vody. Ľudia sa vraj bežne v týchto vodopádoch kúpu, ale keď sme tam boli my, bolo ešte chladno a všetky reštaurácie okolo vodopádov boli zatvorené.

 

Vodopády Kravica

Hladina vody bola dokonca taká vysoká, že sme sa museli vyzuť a ísť chvíľku vo vode. My sme však chceli prejsť okolie vodopádov celé, takže nám to vôbec nevadilo a tento výlet sme si užili. Tieto vodopády sú jednými z najkrajších v Bosne a Hercegovine.

 

Vodopády Kravica

 

Pútnické miesto Medjugorje

Medjugorje sa nachádza neďaleko Mostaru a vodopádov Kravica, takže sme nemohli toto svetoznáme pútnické miesto vynechať. Údajne sa na tomto mieste v roku 1981 zjavila Panna Mária šiestim deťom a dodnes sa tam objavuje. Medjugorje sa okamžite po tomto zázraku stalo dôležitým pútnickým miestom a dodnes ho navštevujú milióny veriacich z celého sveta.

 

Pútnické miesto Medjugorje

Kláštor Blagaj Tekke

Blagaj je kláštor, ktorý bol údajne založený ešte počas Osmanskej ríše a kvôli svojej polohe musel byť viackrát prestavaný. Nakoľko sa nachádza pod skalou, pôsobí naňho toto prostredie a preto bol tento mini-kláštor mnohokrát reštaurovaný.  Naposledy bol Blagaj reštaurovaný do podoby, ktorá má odrážať jeho pôvodný výzor.

 

Kláštor Blagaj Tekke

 

Po ceste naspäť do Sarajeva sme z kláštora Blagaj museli ísť naspäť k Mostaru, pretože z Mostaru vedie hlavná cesta do Sarajeva, ale našťastie sme natrafili na takúto krásnu vyhliadku, z ktorej sme mali perfektný pohľad na Mostar zhora.

 

pohľad na Mostar zhora

 

Opäť Sarajevo

Noc sme strávili v Sarajeve, kde sme ukončili aj náš výlet v Bosne. Toto mesto je síce malé ale má toho veľa, čo sa oplatí vidieť. Určite odporúčam len tak sa tam poprechádzať a stratiť sa v uličkách.

 

Sarajevo

 

Sarajevo

 

Za tých pár dní strávených v Bosne a Hercegovine sme toho videli skutočne veľa. V Bosne človek môže vidieť veľa budov so stopami po guľkách a vplyv nedávnej vojny, ale aj prírodné krásy, pútnické miesto, navštíviť mešitu či vychutnať si čevapčiči. V neposlednom rade, ľudia na Balkáne sú veľmi srdeční a milí a určite sa do Bosny a Hercegoviny plánujem vrátiť znova.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.