Ivana Mišíková13. január 2020

Bosna a Hercegovina: Niektoré masové hroby sa odkrývajú dodnes.

Krajinu Bosna a Hercegovina som chcela navštíviť odkedy som videla dokumentárny film Grbavica, ktorý je o vzťahu matky s dcérou, ktorá vie, že matka jej tají informácie o jej otcovi. Spoiler: Matka bola držaná počas vojny v budove v mestskej časti Sarajeva – Grbavica spolu s mnohými ďalšími ženami a bola viackrát denne znásilnená viacerými mužmi a preto ani nevie, kto je otcom jej dcéry. Po pozretí filmu som si o vojne v Bosne a Hercegovine veľa čítala a zistila som, že mnoho žien bolo systematicky znásilnených, pretože znásilnenie bolo používané ako vojnová zbraň.

Letisko v Tuzle vyzerá ako bývalá vojenská základňa.

Keď mi kamarát povedal, že do Bosny a Hercegoviny sa dá letieť z Bratislavy za smiešnu cenu, neváhala som. V malom mestečku Tuzla na severe krajiny sme si vypožičali auto, aby sme mohli čo najviac v Bosne precestovať. Keď sme do Tuzly prileteli, čakal na nás malý uvítací výbor, pretože keď lietadlo pristálo tlieskali nám pracovníci letiska. Zjavne na toto letisko neletí veľa letov a preto sa zamestnanci letiska radovali nášmu príletu. Letisko bolo jedno z najmenších, na akých som kedy bola a bolo neprimerane oplotené, teda zjavne donedávna slúžilo ako vojenská základňa.

Kamarát Hasan nemusel byť nažive, pretože ako dieťa ho uväznili a mal byť zavraždený.

Z Tuzly sme šli s kamarátom rovno za jeho známym, ktorý pracoval v tom čase v zastupiteľstve dediny Vlasenica. Ukázal nám svoju dedinu a dokonca aj miesto, kde ho držali a bol takmer zavraždený. Počas vojny boli moslimovia v Bosne prenasledovaní. Jeho a celú jeho rodinu uväznili v tejto budove. Ráno mali byť prevezení na nejaké miesto, kde ich mali vyvraždiť. On a jeho rodina našťastie unikli a prežili, ale mnohí iní takéto šťastie nemali.

 

Bosna a Hercegovina

 

Na masových hroboch sa často stavajú budovy, aby sa neodkryli hrôzy vojny, ktoré by mohli ľudí kompromitovať.

Hasan nás zobral do Srebrenice, ktorá leží blízko jeho dedinky. Počas cesty nám ukazoval miesta, kde sa nachádzajú masové hroby z vojny, a kde sa po vojne na ich miestach postavili mnohé budovy. Vravel nám, že aj v blízkosti jeho dediny sa práve odkryl masový hrob a momentálne sa identifikujú obete.

 

Bosna a Hercegovina

 

Pomerne veľa masových hrobov ešte odkrytých nebolo a ešte po takej dlhej dobe mnoho ľudí nevie, kde sa nachádzajú pozostatky ich blízkych. Hasan nám ukázal jednu benzínovú pumpu, ktorú údajne majiteľ postavil na masovom hrobe naschvál, pretože nechcel aby sa hrob odkryl, lebo majiteľ benzínovej pumpy bol zapletený do zabíjania.

 

Bosna a Hercegovina

 

Srebrenica, najbrutálnejší vojnový zločin v Európe od druhej svetovej vojny.

Vidieť Srebrenicu bol pre mňa veľmi silný zážitok, pretože na tomto mieste bolo za pár dní zavraždených okolo 8000 ľudí. Toto masové vyvražďovanie bolo také zarážajúce, že eskalovalo ku koncu vojny v Bosne. Šokujúce na tomto masakri je, že sa udial na území, ktoré bolo pod ochranou OSN a kde ľudia utekali, pretože toto miesto považovali za bezpečnú zónu, z ktorej mohli uniknúť, avšak vojsko Republiky Srbskej toto miesto dobilo pod vedením Radka Mladića. 

 

Bosna a Hercegovina: Srebrenica

 

Vojsko republiky Srbskej vstúpilo do tábora pod ochranou OSN a holandských jednotiek 12.7.1995 a začalo oddeľovať ženy a deti od mužov vo veku 17-70 rokov. Z utečencov vybrali mužov a chlapcov, ale niektoré ženy a deti poslali do bezpečia na územie pod správou Bosniakov pri Tuzle. Muži vyberaní z davu boli vraždení a mnohé ženy znásilňované. V okolí bolo počuť streľbu a mnohí civilisti sa tak báli, že radšej spáchali samovraždu.

 

Srebenica

 

Verím, že Bosna a Hercegovina sa ešte dnes spamätáva z následkov nedávnej vojny. Videli sme veľa budov, kde boli dodnes stopy po guľkách. Mnoho žien, ktoré boli znásilnené majú deti, ktoré sú síce dnes už dospelé, ale stále nevedia, kto je ich otcom.

 

Srebrenica

 

Doteraz sa odkrývajú masové hroby, takže mnoho ľudí nevie, čo sa s ich blízkymi stalo. Mladí ľudia, moji rovesníci zažili vojnu a pamätajú si ju. Napriek tomu všetkému je Bosna a Hercegovina prekrásna krajina a určite sa ju oplatí vidieť nielen kvôli nedávnej vojne.

 

Bosna a Hercegovina: Srebrenica

 

Na záver odporúčanie skvelej knihy od Wojciecha Tochmana: Akoby si kameň jedla z edície Prekliati reportéri, ktorá perfektne vykresľuje nielen situáciu po vojne a pocity ľudí, ktorí dodnes nevedia, či ich blízkych neobjavia v ďalšom masovom hrobe, ktorý sa práve odkrýva.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.