Ivana Mišíková07. január 2020

Berlín: „Studenú vojnu vyhrali McDonalds a KFC“

Keď som cestovala z Indonézie domov v Berlíne som mala jeden celý deň kým mi išiel autobus na Slovensko. Neplánovala som na ten deň nič, ale kamarát z Mexika, ktorý so mnou cestoval mi vravel, že sa chystá na free walking tour.

Berlín sa oplatí vidieť aj len na 1 deň.

Na free walking tour som bola v Štokholme, Varšave, Štrasburgu či Amsterdame, ale táto bola rozhodne najlepšia. Náš sprievodca z Argentíny nám hovoril informácie a zanechal v nás veľmi silné dojmy. Ak navštívite Berlín, určite sa tejto prehliadky zúčastnite, oplatí sa to. Stretnutie je pri Brandenburskej bráne, kde je veľa turistov a pouličných umelcov.

 

Berlín: Brandenburská brána

 

V múzeu sú predčítané mená, aby sa na zavraždených ľudí nezabudlo, pretože o to šlo nacistom, aby sa na ľudí zabudlo, a aby ich dehumanizovali.

Hneď druhá zastávka je pri Pomníku zavraždeným židom Európy, kde sa odporúčam prejsť v tichosti a popremýšľať. Autor tohto pomníka mu nedal žiadnu interpretáciu, preto aby ľudia, ktorí na toto miesto prišli sami interpretovali aké pocity v nich toto miesto vyvoláva. Náš sprievodca nám taktiež odporučil ísť sa pozrieť do Židovského múzea hneď vedľa, kde sú predčítané mená všetkých zavraždených židov počas druhej svetovej vojny. Autori múzea sa takto snažia, aby si ich ľudia pamätali, pretože nacisti chceli ľudí v koncentračných táboroch pridelením čísla dehumanizovať.

 

Pomník zavraždeným židom Európy v Berlíne

 

Nemci si Hitlera nechcú nijako uctievať.

Neďaleko tohto pomníka sa nachádza bývalý kryt, kde Hitler žil na sklonku svojho života a kde spáchal samovraždu. Nad týmto krytom je momentálne parkovisko a nie je tam ani tabuľa o tom, že pod týmto parkoviskom bol kedysi Hitlerov kryt. Nemci si takto chcú na Hitlera „nepamätať“.

 

bývalý kryt, kde Hitler žil na sklonku svojho života

 

Berlínsky múr bol postavený za jednu noc a zrušený omylom.

Ďalšia dôležitá zastávka je rozhodne Berlínsky múr. Tento múr bol postavený za jednu noc a ak ste sa náhodou nachádzali na zlej strane ostali ste tam na dlho. Mnoho ľudí zomrelo, keď sa snažili cez múr preliezť. Sprievodca nám rozprával rôzne príbehy ako napríklad rodina nadvihla novorodené bábätko nad múr, aby ukázala starým rodičom ich vnúča. Taktiež ku sklonku studenej vojny sa jedného ministra pýtali, kedy sa budú rušiť obmedzenia víz a on nakoľko to nevedel, tak v médiách povedal, že sa rušia s okamžitou platnosťou. Ľudia tomu samozrejme uverili a začali cez múr preliezať a búrať ho a nik ich v tom už nemohol zastaviť.

 

Berlínsky múr

Checkpoint Charlie

Neďaleko Berlínskeho múru sa nachádza Checkpoint Charlie, ktorý slúžil ako prechod pre spojencov. Dnes je to turistické miesto a naľavo môžete vidieť KFC a napravo sa nachádza McDonalds. Náš sprievodca nám vravel, že tu môžete vidieť, kto vyhral studenú vojnu.

 

Berlín: Checkpoint Charlie

 

Najstaršia univerzita v Berlíne

Posledná zastávka našej prehliadky bola pri univerzite Humboldt, ktorá je najstaršou univerzitou v Berlíne a dokonca na nej učil aj Albert Einstein. Na rovnakej ulici sa nachádza aj štátna opera, katolícky kostol a katedrála svätej Hedwigy.

 

Berlín: najstaršia univerzita Humboldt

 

„Tí, čo pália knihy, napokon budú upaľovať aj ľudí.“

Na tej istej ulici Bebelplatz sa odohrávalo pálenie kníh nacistami a preto sa tam nachádza pamätník. V strede tejto ulice sa nachádza presklená inštalácia, kde sú pod zemou umiestnené prázdne police. Tieto police majú miesto pre 20 000 kníh. Ide o približné číslo kníh, ktoré nacisti spálili. Nachádza sa tam taktiež citát od Heinricha Heineho: „Tí, čo pália knihy, napokon budú upaľovať aj ľudí.“ Tento nemecký autor však použil tento citát v hre Almansor z roku 1821 a išlo o referenciu na pálenie Koránu počas Španielskej inkvizície, keď sa snažili vymazať Maurov z Pyrenejského polostrova, kde žilo veľa moslimov. 

 

V strede ulice Bebelplatz sa nachádza presklená inštalácia, kde sú pod zemou umiestnené prázdne police

 

Tento citát a pamätník má byť pripomienkou na to, že ak zabudneme na históriu tak sa môže znova zopakovať, čo sa v prípade tohto citátu aj stalo. Preto na históriu nesmieme nikdy zabudnúť.

Nekonvenčné mesto

Berlín je momentálne mesto, kde žije veľa cudzincov, takže je multikulturálne a môžete tam nájsť veľa podivínov. Ak sa budete chystať do klubu, tak si rozhodne neberte to najlepšie, čo máte v šatníku. Oblečte sa do šiat, v ktorých vyzeráte ako otrhanec inak vás do klubu nepustia. Toalety sú rozdelené na mužské a ženské, ale ženy môžu využívať mužské toalety bez toho, aby sa na ne niekto divne pozeral. Pretože ženské bývajú často plné. V Berlíne je to normálne.

 

Budova s parkom v Berlíne

 

V Berlíne som bola na menej než jeden deň ale táto free walking tour vo mne zanechala silné dojmy a preto chcem určite znova Berlín navštíviť a každému odporúčam zúčastniť sa tejto free walking tour.

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.