Ivana Mišíková16. apríl 2020

Bali: Mestečko Ubud plné opičiek, prekrásne ryžové terasy a hinduistické chrámy.

Počas programu Darmasiswa som šla na výlet na ostrov Bali dvakrát. Ísť však na Bali potom, ako som žila v Yogyakarte na ostrove Jáva 5 mesiacov bol pre mňa šok, pretože bol všade dostupný alkohol, ženy si nezakrývali ramená a kolená a európske reštiky boli na každom rohu. Bali je samozrejme turistickejšie a hinduistické, takže život na tomto ostrove je úplne iný ako v zvyšku Indonézie.

Taká menšia oáza na ostrove Bali, mestečko Ubud.

Ubud je mestečko v strede ostrova Bali, takže má ideálnu polohu, odkiaľ sa dá cestovať na rôzne miesta. Okrem toho v tomto mestečku sa nachádza mnoho západných reštaurácií, úžasný trh so suvenírmi, či kráľovský palác. Priamo v Ubude sa taktiež nachádza opičí les, ktorý dokonca zasahuje do mesta tak, že v jeho najbližšom okolí sa opičky správajú ako doma.

 

Bali, mestečko Ubud

 

Po návšteve Opičieho lesa sme si sadli do kaviarne hneď vedľa a videli sme cez okno, ako opičky liezli po strechách okolitých budov, či po kábloch a hrali sa tam.

 

Bali, mestečko Ubud

 

„Opice vás môžu napadnúť či kusnúť.“ Verím však, že ľudia, ktorí mali takéto skúsenosti ich k tomu nejako vyprovokovali.

Keď budete vchádzať do opičieho lesa, tak odporúčam prečítať si a riadiť sa upozorneniami. Pred návštevou opičieho lesa som si totiž čítala rôzne recenzie, ako opice niekoho napadli a dokonca kusli či zbili. Avšak, ak sa správate podľa pravidiel nemalo by sa vám nič stať. Možno sa vás maximálne bude opica snažiť olúpiť tak, ako sa stalo nám. 

 

Bali, mestečko Ubud

 

Mamke, ktorá sedela vedľa mňa otvorila opica batoh a vytiahla z neho hrebeň, ktorý ju asi nezaujal, pretože následne sa presunula k dievčaťu, ktorému z kabelky ukradla čerstvo rozmenený veľký obnos peňazí. Zachránil ju však strážca, ktorý bol poblízku a obálku s peniazmi jej vrátil.

 

Bali, mestečko Ubud

 

Ryžové terasy Tegelalang

Okrem Opičieho lesa, ktorý sa nachádza priamo v Ubude sa určite oplatí vidieť ryžové terasy Tegelalang. Rozhodne odporúčam vyskúšať si hojdačku, ktorá sa nachádza dole v terasách, kde vás domáci za nejakých 40.000 rupií rozhojdajú a budete mať nádherný pohľad na terasy a úžasný zážitok.

 

Ryžové terasy Tegelalang

 

Ryžové terasy Tegelalang sú podľa mňa jedným z najkrásnejších miest na Bali.

 

Ryžové terasy Tegelalang

Preplnený vodopád Tegenungan

Vodopád Tegenungan nachádza asi 10 km od mestečka Ubud. Je nádherný, ale veľmi turistický, na čo si samozrejme na tomto ostrove musíte zvyknúť, pretože celé Bali je turisticky veľmi navštevované. Na mňa tu však bolo príliš veľa turistov. Pravdepodobne to bude tým, že som bola zvyknutá na to, že v okolí Yogyakarty môžete ísť na rovnako nádherné miesta, kde budete úplne sami. Zoberte si pevnú obuv, lebo cestička k vodopádom nie je práve najjednoduchšia.

 

Bali, mestečko Ubud: Vodopád Tegenungan

 

Jazdite opatrne!

Mimochodom jazdite opatrne, ak si požičiate motorku keď budete na Bali. Ja som už s jazdením na motorke mala niekoľko mesačné skúsenosti, ale mnoho turistov nie je zvyknutých jazdiť na motorke vo svojich krajinách, takže môžu spôsobiť problémy. Práve, keď sme šli na vodopád Tegenungan, tak do mňa takmer vrazil nejaký biely turista, ktorý zjavne neodhadol pridávanie rýchlosti.

Na skrytej kávovej plantáži sme stretli dvoch cestovateľov, taktiež z Košíc.

Keď sme z vodopádu Tegenungan odchádzali, tak jeden Indonézan, ktorý nám tam pomohol zaparkovať a potešil sa, keď ma počul rozprávať indonézsky nám poradil, že sa máme ísť pozrieť na nejakú malú kávovú plantáž. Zaviedol nás tam na motorke. My sme ho na našich motorkách nasledovali a na tejto plantáži sme mohli ochutnať rôzne druhy káv a čajov zadarmo. Bolo nám jasné, že takýmto spôsobom láka turistov na plantáž pravidelne, pretože turisti si často následne zakúpia nejaké balenie kávy, ale napriek tomu to bol skvelý zážitok. 

skrytá kávová plantáž

 

Majitelia kávovej plantáže nám ukázali spôsob pestovania, sušenia a praženia kávy. Dokonca tam mali v klietke cibetku, ktorú tam držali kvôli cibetkovej káve, ktorú je tam možné aj ochutnať za nízku cenu v porovnaní s inými miestami. Táto kávová plantáž bola ako únik z hlučnej a preplnenej balijskej reality, pretože sme tam boli úplne sami. Až po chvíli si vedľa k stolu sadol mladý pár, ktorý nás po chvíli oslovil po slovensky a zistili sme, že sú z Košíc, tak ako my.

Slonia jaskyňa Goa Gajah

V ten istý deň sme dokonca stihli zájsť aj do jaskyne Goa Gajah, teda slonej jaskyne, ktorej pôvod je nejasný. Niektoré teórie tvrdia, že ide o budhistickú jaskyňu, iní že ide o hinduistickú jaskyňu s vyobrazeným bohom Ganeshom.

 

Bali, mestečko Ubud

 

Bali, mestečko Ubud

 

Chrám Tirta Empul

Bali je hinduistický ostrov a preto sa na ňom nachádza nespočetne chrámov, kde sa môžete rituálne očistiť. My sme na jeden z takýchto chrámov šli a mohli sme si ho pozrieť zblízka. Tirta Empul sa nachádza asi 30 minút na motorke od mestečka Ubud a obsahuje svätú vodu z prameňa, ktorá na rituálnu očistu slúži.

 

Bali, mestečko Ubud

 

Okrem očisty sa vo vnútornej časti chrámu chodia ľudia modliť a uskutočňujú tam svoje bohoslužby.

 

Bali, mestečko Ubud

 

Bali

 

Na chrám Ulan Danu Bratan rozhodne nie na motorke.

Ulan Danu Bratan, teda „chrám na jazere“ je pomerne turistický napriek tomu, že tam od Ubudu trvá cesta takmer 2 hodiny. Na motorke však neodporúčam vydať sa neskúseným šoférom nakoľko okrem toho, že je tam po ceste veľa serpentín, často sa po ceste tvoria zápchy, kvôli autobusom s turistami. Pravdepodobne budete musieť obiehať autobusy a obiehať autobus na motorke v serpentíne do kopca je veľmi nebezpečné. Mimochodom názov tohto chrámu vznikol na základe toho, že keď rieka Bratan zvýši svoju hladinu tento chrám skutočne vyzerá akoby bol na vode.

 

 

Pura Besakih, najdôležitejší, najsvätejší a najväčší Hinduistický chrám na ostrove Bali.

Ďalší chrám, kam sa oplatí ísť je určite Pura Besakih, kam cesta na motorke trvá taktiež do 2 hodín. Aj tam je cesta pomerne dosť náročná, takže choďte s nejakým zájazdom alebo autom so šoférom, ktoré si budete vedieť priplatiť na homestayi. Na tento chrám sa však nedá ísť vždy, pretože sa nachádza hneď pod sopkou Agung, ktorá je aktívna, takže keď som bola na Bali druhýkrát, nemohli sme sa na tento chrám dostať. 

 

Pura Besakih, najdôležitejší, najsvätejší a najväčší Hinduistický chrám na ostrove Bali.

 

Lístok si kúpte v oficiálnej predajni, nie na parkovisku.

Keď je jasno a na oblohe nie sú mraky, tak je vidno v pozadí tejto časti chrámu aj sopku Agung, ale ako nám vravel náš sprievodca – deje sa to málokedy. Nakoľko sa chrám Pura Besakih nachádza v horách, tvoria sa tam často zrážky a mraky sú takmer každodennou súčasťou. Chrám je postavený v 6-tich úrovniach a skladá sa z 23 malých chrámov. Pred tým, než sme na tento chrám šli, tak som si o ňom čítala recenzie a veľa ľudí sa sťažovalo, že z nich domáci ťahali peniaze. Preto ak tam pôjdete, tak si kúpte lístok pri okienku, nie hneď na parkovisku, kde vás budú domáci presviedčať, že si od nich musíte kúpiť sarong (tradičný odev, ktorým si zakryjete nohy) a lístok.

 

Bali: chrám Pura Besakih

 

V cene lístka z oficiálnej predajne budete mať aj sprievodcu, ktorý vám vysvetlí architektúru chrámu a jeho význam. Náš sprievodca nám vravel napríklad aj o procesiách či o spôsobe pochovávania mŕtvych. Mali sme šťastie, pretože sme dokonca procesiu aj videli. Okolo nás prechádzala skupina ľudí, kde boli všetci oblečení v bielom.

Nádherné Bali

Bali je nádherné a je na ňom neskutočne veľa úchvatných miest, ktoré neuvidíte nikde inde. Treba sa však pripraviť aj na negatívne skúsenosti, o ktorých v skratke píšem v článku Bali, raj pre turistov, ale aj podvodníkov.

 

Bali

Ivana Mišíková
Autor článku
Ivana Mišíková
Príliš veľa krajín, príliš málo času.