Bohuš Antoška20. december 2019

Severné Macedónsko: 4 dôvody, prečo ho navštíviť

Ak sa na Slovensku spomenie Balkán, väčšina ľudí si predstaví letnú dovolenku v Chorvátsku. Balkánsky polostrov však ukrýva aj iné zaujímavé krajiny, ktoré sa oplatí navštíviť. Jednou z nich je aj Severné Macedónsko, ktoré som nedávno navštívil aj ja. A musím sa priznať, že som si to tam veľmi obľúbil.

Prečo Severné Macedónsko?

Tento predĺžený víkend v Severnom Macedónsku vznikol veľmi jednoducho, rýchlo a bez zbytočného rozmýšľania. Ako inak, našiel som lacné letenky z Budapešti do hlavného mesta – Skopje. V priebehu niekoľkých dní som si naštudoval čo najviac dostupných informácií a vyrazil som bez akýchkoľvek očakávaní. Veď všetko bude tak, ako má byť. A tak aj bolo. Plán sa vytváral priamo na mieste, bez väčšej prípravy a musím povedať, že práve takéto neplánované aktivity, sú nakoniec tie najlepšie. Určite ste to už zažili.

V priebehu týchto necelých 4 dní mi Severné Macedónsko prirástlo k srdcu

Dovolím si tvrdiť, že tam určite pôjdem ešte minimálne raz. A aké sú moje dôvody na opätovnú návštevu Severného Macedónska sa dočítaš v následujúcich bodoch. 

1/4 Raj pre turistov

Podľa Wikipédie, až 80 % rozlohy Severného Macedónska tvoria hory. To znamená, že ak obľubujete turistiku a prírodu, v Severnom Macedónsku sa nudiť určite nebudete. Vôbec nezáleží na tom, či ste vážny vytrénovaný turista alebo nenáročný milovník prírody. Každý si tu nájde vrch alebo miesto, ktoré mu vyhovuje.

 

Pokiaľ máte radi výzvy, môžete sa napríklad vybrať na najvyšší vrch Severného Macedónska – Korab, s výškou až 2764 m.n.m, ktorý sa nachádza na hranici s Albánskom v národnom parku Mavrovo. Samozrejme, existuje XY iných, podobne vysokých vrchov, no najvyšší bod je vždy najlepší cieľ. Okrem spomínaného národného parku sú v Severnom Macedónsku vyhlásené ďalšie dve – Galichitsa a Pelister. Súčasťou prvého z nich aj krásne jazerá Ochrid a Prespa, ktoré sa považujú za najzaujímavejšie turistické miesta v celom Severnom Macedónsku (vrátane mesta Ochrid).

 

Je veľmi dôležité naplánovať si trip vo vhodnom ročnom období. I keď tu je teplejšie podnebie ako u nás, v zimných mesiacoch môže byť počasie v horách veľmi zradné. My sme to pocítili na vlastnej koži pri neúspešnom výstupe na spomínaný vrch Korab, ktorý nám prekazila hrubá vrstva snehu, hmla, sneženie a silný vietor. Najvhodnejšie obdobie na vysokohorskú turistiku sú podľa mňa mesiace Marec, Apríl alebo September, Október. Pokiaľ sa nepotrebujete trepať na dva-a-pol-tisícovky, čakajú vás dobré podmienky ako aj za zimného obdobia. A ak ste teplomilná duša a zvládnete o niekoľko stupňov vyššie teploty ako u nás (až 35 – 39) môžete si dať Severné Macedónsko vrámci najbližšej letnej dovolenky.

2/4 Balkánsky gastro-zážitok

Strava v Macedónsku je samostatná kapitola a jeden z dôvodov, prečo sa chcem do Macedónska určite vrátiť. Snažil som sa vyskúšať čo najviac tradičných jedál a pochutín a musím sa priznať, chutilo mi úplne všetko, čo som vyskúšal. Odporúčam iba odskúšané:

 

  • Sarma – plnené listy kapusty s ryžou a mäsom podávané s hriankami pomazané chilli omáčkou. Pre mňa jeden z najchutnejších obedov, aké som kedy mal.

 

  • Tavche Gravche (čítaj tafče grafče) – fazuľa zapečená v keramickej miske podávaná s chlebíkom.

 

  • Pljeskavica – Mix bravčového, hovädzieho a jahňacieho mäsa v jednom čreve, ktorý sa môže, no nemusí podávať s prílohou. Čašník mi odporučil, dať si to bez prílohy, aby som nezabil chuť mäsa, tak som dal na jeho odporúčanie. Trošku som sa obával, že mi to nebude chutiť, no nakoniec to bolo výborné a nič mi k tomu nechýbalo.

 

  • Burek – Niečo ako lístkové cesto plnené rôznymi náplňami. Ja som napríklad vyskúšal Burek plnený mletým mäsom a kyslou kapustou a bolo to výborné. V pekárničkách majú rôzne druhy, takže si môžete vybrať podľa vlastnej chuti.

 

  • Baklava – Sladký tučný koláč, z ktorého mi bolo zle ešte hodinu a pol po dojedení. No to len preto, lebo nie som zvyknutý jesť sladké. Inak pre milovníkov sladkých koláčikov je toto povinnosť ochutnať.

 

  • Rakija – alkoholový nápoj podávaný s vodou. Pije sa to pomaličky po kúskoch, nie ako sme u nás zvyknutí.

 

  • Pivo Skopsko – V neposlednom rade musím odporučiť domáce značky pív stoja určite za vyskúšanie.

 

Nebojte sa ochutnať nové chute. Ak ste v Severnom Macedónsku, resp. na Balkáne, musíte skúsiť tradičné jedlo, pretože to je veľmi chutné a navyše aj lacné, čo sa dozviete v ďalšom bode.

3/4 Nízke ceny

Ako väčšina krajín na Balkáne, tak aj Severné Macedónsko patrí ku krajinám s nižšími cenami v porovnaní so strednou a západnou Európou. Najväčší rozdiel som však pocítil hlavne pri cenách v reštauráciách, ktoré mi miestami až zastavovali rozum. Pre lepšiu predstavu, na fotke nižšie môžete vidieť jedlo s názvom Sarma. Môžeme to porovnať k našej plnenej paprike. Za túto slušne veľkú porciu vrátane chlebíka a minerálnej vody som zaplatil v prepočte 2,16 Eur. Viem si predstaviť, že u nás v reštaurácii by si za niečo podobne zapýtali 5-7 Eur.

Severné Macedónsko: jedlo Sarma, podobné našej plnenej paprike

Potraviny v Severnom Macedónsku sú o niečo lacnejšie ako u nás, rovnako ako ubytovanie (AirBnB) a služby. Síce, jediná služba, ktorú som využil bolo kajakovanie v kaňone Matka, neďaleko hlavného mesta. Za 30 minút som zaplatil približne 2,50 Eur, čo je úplne zanedbateľná cena.  Ako dopravu som využíval prenajatý Opel Corsa cez spoločnosť Alamo, za ktoré som dal dokopy niečo cez 35 Eur na tri dni. Počas týchto troch dní som prejazdil takmer plnú nádrž. A keďže jeden liter benzínu stojí necelé euro, tak natankovanie doplna ma vyšlo na 36 Eur.  Severné Macedónsko považujem za low-cost destináciu, vhodnú naozaj pre každého.

 4/4 Krajina nepoznaná

Keď som prvý krát spomenul svojim známym, že sa chystám do Severného Macedónska, väčšina sa ma hneď opýtala: “A to je kde?”. Aj na základe toho usudzujem, že Severné Macedónsko sa nenachádza na liste krajín, ktoré chcú ľudia navštíviť. Je pravdou, že hlavne v letnej sezóne navštevuje túto krajinu množstvo turistov, no v porovnaní s ostatnými krajinami Balkánu je turizmus o niečo slabší. A presne to dodáva krajine výnimočnosť a chuť navštíviť túto “neobjavenú” krajinu.

 

Poslednú dobu mám pocit, že ľudia v mojom okolí, rovnako ako cestovatelia z instagramu navštevujú poväčšine rovnaké miesta. Také tie cestovateľské “hajlajty” Instagramu, pri ktorých treba vyčkať radu, aby si si mohol spraviť fotku. Samozrejme nechcem za to nikoho odcudzovať, pretože je super, že ľudia cestujú, no také miesto pre mňa stráca výnimočnosť. Namiesto takýchto “hajlajtov” sa radšej vyberiem do krajiny, kde bol málokto, aby som zažil a videl niečo nové. Vo väčšine prípadoch to síce nie sú až tak úžasné a dych vyrážajúce miesta, no radosť z niečoho nového je o to väčšia.

 

Tak a toto boli moje dôvody, prečo by som navštívil Severné Macedónsko ešte raz. Verím, že ste sa dozvedeli niečo nové a vyberiete sa do tejto krajiny aj vy. V prípade nejakých otázok a tipov ma kľudne kontaktujte na mojom Instagrame, kde mimochodom nájdete aj viac fotiek z môjho tripu. Ďakujem.

Bohuš Antoška
Autor článku
Bohuš Antoška
"Život je lepší, ak žiješ. A pre mňa žitie, znamená cestovať."