Anna Onderková08. apríl 2020

USA: krajina neobmedzených možností

USA: Santa Barbara

Nájdete tu najnavštevovanejšie svetové metropoly, úchvatné národné parky, najlepšie zábavné atrakcie, krásne pláže i stavby, ktoré sa stali neodmysliteľnými symbolmi USA.

USA, krajina neobmedzených možností

Nájdete tu najnavštevovanejšie svetové metropoly, úchvatné národné parky, najlepšie zábavné atrakcie, krásne pláže i stavby, ktoré sa stali neodmysliteľnými symbolmi USA.

New York navštívi ročne vyše 40 miliónov turistov

Nájdete tu aj najviac atrakcií. Na samotnom Manhattane nemôžete obísť vysvietené Times Square, vyhliadku na Empire State Building, slávny Broadway, ktorý je kultúrnym centrom mesta a hrajú tu tie najlepšie divadelné predstavenia a muzikály, či prechádzku po rozľahlom Central Parku. Na jeho okraji sa nachádza najstaršie a najväčšie múzeum v USA Metropolitan Museum of Art s 2 miliónmi umeleckých diel. Po rieke Hudson sa dá loďou preplaviť až k symbolu Ameriky: Soche Slobody.

USA: New York: socha slobody

Panorámu New Yorku neodmysliteľne dopĺňajú Brooklynský most, jeden z najstarších v krajine, mrakodrap Chrysler Building v Art Deco štýle či Rockeffelerovo centrum. Pred Vianocami práve pred týmto centrom rozsvietia legendárny vianočný stromček, čo je zakaždým sprevádzané veľkou slávou.

Južne od NY leží hlavné mesto Washington D.C.

Mesto nesie názov podľa prvého prezidenta USA. V meste nevyrástli žiadne mrakodrapy, pretože platí zákon, podľa ktorého žiadna budova v meste nesmie prevýšiť Kapitol, sídlo Kongresu Spojených štátov. Prezident zase sídli a úraduje v Bielom dome, ku ktorému prilieha krásna veľká záhrada. Verejná prehliadka budovy je možná, no predchádza jej zväčša komplikovaný proces podávania žiadosti prostredníctvom niektorého z členov Kongresu a schvaľovania. Za tú námahu to ale stojí. A ak už ste vo Washingtone, určite navštívte aj Lincolnov pamätník s veľkou mramorovou sediacou sochou tohto prezidenta, postavený na jeho počesť.

Miami, destinácia nabitá atrakciami

Ešte južnejšie na východnom pobreží leží obľúbená dovolenková destinácia Miami, nabitá atrakciami pre celé rodiny a ponúkajúca kilometre krásnych piesočných pláží. V neďalekom, taktiež floridskom, meste Orlando sa vy i vaše ratolesti do sýtosti zabavíte v parku Walt Disney World na rozlohe dvakrát väčšej než Manhattan. O niečo menší Disneyland sídli na západnom pobreží v californskom Anaheime.

Nastupovať, smer vesmír

Na Floride tiež môžete navštíviť Kennedyho vesmírne stredisko, odkiaľ už po desaťročia štartujú rakety a raketoplány do kozmu. Jeden z najveľkolepejších prírodných úkazov – Niagarské vodopády ležia až na hranici s Kanadou, blízko amerického mesta Buffalo. Nie sú ani tak významné svojou výškou, zato šírkou a mohutnosťou predčia väčšinu svetových vodopádov. Po zotmení sú krásne nasvietené.

Spojené štáty americké: slávna route 66

Južnou polovicou krajiny, od jedného pobrežia k druhému, vedie slávna, takmer 4 000 km dlhá, Route 66. Prechádza 8 americkými štátmi a je vyhľadávaná najmä motorkármi. Na západnom pobreží končí v Santa Monice, jednej z najobľúbenejších pláží v Californii. V okolí Los Angeles sa však skvelých pláží nachádza hneď niekoľko, či už ide o Venice Beach, Hermosu, Huntington beach, alebo slávne Malibu. Ďalej od L. A. je vychýrenou plážovou dovolenkovou destináciou Santa Barbara.

USA: Santa Barbara

Priamo v Meste Anjelov nemôžete vynechať prechádzku po vyhviezdičkovanom Chodníku slávy na Hollywood Boulevard.

Nemôžete vynechať ani fotku s nápisom Hollywood, napríklad od Griffithovho observatória, odkiaľ je naň dobrý výhľad. V meste je množstvo múzeí, zábavných parkov, skvelých reštaurácií, hudobných klubov a, samozrejme, celebrít, keďže práve Los Angeles je mekkou filmového priemyslu a celkovo šoubiznisu.

_USA, Los Angeles: Hollywood

Ikona, ktorá spája

Na severe Californie leží San Francisco, ďalšie zaujímavé mesto s pozoruhodnou architektúrou a kopcovitým terénom. Ulicami jazdia legendárne električky, červený most Golden Gate je dominantou mesta a na neďalekom ostrove môžete navštíviť slávnu väznicu Alcatraz, v ktorej voľakedy väznili aj samotného Al Caponeho.

USA sa môžu pochváliť jednými z najkrajších národných parkov na svete.

Východne od San Francisca, v pohorí Sierra Nevada, leží Yosemitský národný park s vysokými žulovými skalnatými útvarmi, vysokohorskými jazerami, vodopádmi a vysokými sekvojami. Skala El Capitan je obľúbeným cieľom horolezcov. Na území až troch štátov, Wyoming, Idaho a Montana, sa rozprestiera Yellowstonský národný park. Patrí mu prvenstvo ako najstaršiemu národnému parku na svete. Jedinečný je najmä pre svoje gejzíry a horúce pramene, ktorých sú tu stovky. Žijú tu medvede grizly, tiež jelene, bizóny, vlky, losy a množstvo ďalších druhov zvierat.

Mestom zábavy, hazardu a megalomanských hotelov je Las Vegas v Nevadskej púšti.

Tiež obľúbená destinácia rýchlych sobášov. Vybaviť ho tu netrvá dlhšie než 10 minút a denne tak spraví približne 300 párov. Po ceste do alebo z Vegas sa určite zastavte v Grand kaňone. Leží hneď vo vedľajšom štáte Arizona a patrí k najznámejším prírodným úkazom na svete. Je dlhý takmer 450 km a dosahuje hĺbku až 1 600 metrov. Dychberúce výhľady na okolité, do oranžova sfarbené, kamenné útvary sú zážitkom na celý život. Okrem turistiky existuje kopec ďalších možností, ako si kaňon užiť. Či už raftovaním na rieke Colorado, alebo letom helikoptérou ponad celú túto nádheru. Prípadne sa prejdite nad kaňonom po zasklenom moste Grand Canyon Skywalk.

Ostrov kvetov

Mimo kontinentu leží ďalší z turisticky obľúbených amerických štátov Havaj. Tvorí ho hneď niekoľko vulkanických ostrovov. Známa pláž Waikiki, mesto Honolulu, prístav Pearl Harbor či surferský raj North Shore ležia na Oahu a pohodová atmosféra tohto ostrova ročne pritiahne milióny turistov z celého sveta.

Tip Unionu

Palce, míle, galóny, unce či stupne Farenheita. Americký metrický systém sa oplatí poznať pri tankovaní na benzínovej pumpe alebo keď si nechcete zabudnúť teplý sveter. Zapíšte si prevody jednotiek na kartičku a založte si ju do peňaženky – mimo siete WiFi sa vám bude určite hodiť!

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.