Anna Onderková26. september 2019

Bali: mesto Ubud, plné umenia a opíc

Monkey Forest na Bali.

“Ostrov bohov”, tak zvyknú nazývať Bali. V jeho srdci, kultúrnom aj umeleckom, v mestečku Ubud v horách, len hodinu cesty autom severne od letiska, som strávila úžasné dva týždne. A zaraďujem ho v mojom osobnom rebríčku naj miest určite do Top 10. 

Bali, najznámejší indonézsky ostrov

Ročne ho navštívi zhruba 5 miliónov turistov. A len máloktorý z nich si nechá ujsť čarovné mestečko Ubud. Poväčšine tzv. daytripperi, ktorí ráno prídu, pozrú si tie najznámejšie pamiatky a so západom slnka sa vracajú do svojich plážových hotelov. Ja som od začiatku vedela, že v Ubude chcem stráviť viac času, že sa tu chcem aspoň trošku zabývať. Pláže som si tu omrkla už pred 6 rokmi, keď som bola na Bali prvýkrát. Teraz som chcela hlavne nasať pokojnú, umeleckú a duchovnú atmosféru tohto mesta vo vnútrozemí.

Chrám na Bali - Ubud.

Ubytovala som sa v prekrásnom domčeku uprostred ryžových polí, ďalej od centra, ďalej od turistického ruchu. Dni som si krátila prechádzkami, cvičením jogy, písaním blogov, článkov a čítaním kníh v absolútne nerušenom prostredí. Len občas som z terasy domu zamávala zberačom ryže, keďže sa práve začínalo obdobie žatvy. Na vlastné oči som sa presvedčila, aká je to namáhavá práca, keďže sa všetko robí ručne. A keď som už mala pobytu na samote dosť, stačilo nasadnúť na skúter či poprosiť domácich, aby ma odviezli autom do asi 15 minút vzdialeného centra Ubudu. A tam je veru vždy čo robiť a čo obdivovať.

Ryžové polia Ubud

Posvätný les plný opíc

Jednou z povinných zastávok všetkých návštevníkov je rozhodne známy Monkey Forest – posvätný les s niekoľkými hinduistickými chrámami a plný voľne žijúcich opíc. Stovky makakov sa tu potulujú, skáču po stromoch a zabávajú návštevníkov. Občas však vedia byť riadne drzé a zlodejské. Každý domáci vás hneď upozorní, aby ste si tu dávali pozor na všetky cennosti a šperky. Súčasťou lesa je amfiteáter, kde sa zavše konajú rôzne predstavenia a ceremónie. Pri prechádzke lesom narazíte na tri staré chrámy ešte zo 14. storočia, každý zasvätený iným bohom, ale taktiež na historický cintorín.

Monkey Forest na Bali.

Miesto má neuveriteľne pokojnú atmosféru a jediné, čo vás tu môže vyrušiť, sú občasné výkriky vystrašených dám, ktoré nečakane prekvapila niektorá z opíc. Tie neváhajú vyskočiť vám aj priamo na hlavu. Monkey Forest je otvorený pre verejnosť každý deň od 8:30 do 18:00 a vstupné je 50 tisíc indonézskych rupií. Áno, tu sa veľmi ľahko človek stane milionárom! V prepočte sú to však len 3 eurá.

 

Palác tanca a hudby

V úplnom centre mestečka zase nájdete Royal Palace – 200 rokov starý kráľovský palác s nádherne zdobenými stenami, sochami a záhradou. Známy je však najmä pre svoje každovečerné predstavenia balijského tanca za hudby tradičného gamelan orchestra, ktoré sa konajú na nádvorí a lákajú stovky návštevníkov.

Každovečerné predstavenia balijského tanca za hudby tradičného gamelan orchestra.

Ubud Art Market na Bali

Priamo oproti chrámu sa rozlieha najväčší miestny trh s umeleckými predmetmi Ubud Art Market. Miestni obchodníci tu predávajú svoje handmade výrobky, poväčšine z dreva, keďže práve rezbárstvom je Ubud na Bali preslávený. Sú tu však aj predajcovia obrazov, hudobných nástrojov, hodvábnych šálov a šiat, výrobkov z vlny, prútia. Väčšina tovaru je vyrábaná priamo v dedinkách v okolí Ubudu. Jasné, že sem-tam sa na markete nájdu aj typické gýčové turistické predmety či oblečenie. No všetko je tu za dobrú cenu, len sa nehanbite zjednávať a buďte rázni. Zjednávanie je totiž na Bali priam národným športom.

Market s ručne robenými dielami na Bali.

Vodný chrám obkolesený leknami

Jedným z najkrajších chrámov priamo v centre, len kúsok od Royal Palace, je Pura Saraswati. Je to vodný chrám, obkolesený jazierkom s množstvom lekien. Chrám predstavuje typickú architektúru charakteristickú pre Bali a je zasvätený hinduistickému bohu poznania a umenia – Saraswati. Vstup doň je, tak ako do väčšiny chrámov zdarma, no nezabudnite na základné pravidlo, ktoré káže mať zahalené nohy i plecia. Ideálny je na to sarong, ktorý nosia všetci miestni a za pár drobných ho kúpite či už na trhu, alebo v niektorom z mnohých obchodíkov priamo na ulici.

Pura Saraswati, vodný chrám, obkolesený jazierkom s množstvom lekien

Nekonečne veľa možností

Krásnych chrámov však v Ubude nájdete mnoho, stačí sa zatúlať v uličkách mesta a okrem nich natrafíte tiež na mnoho tradičných, ale aj moderných obchodíkov či už s oblečením, originálnymi šperkmi alebo suvenírmi. Keďže Ubud je akousi mekkou umenia na Bali, nie je núdza o galérie, či múzeá. O miestnych útulných kaviarňach a reštauráciach by som mohla spievať ódy. Už po pár dňoch som si našla svoje obľúbené bistro s výbornou kávou, raňajkáreň aj obľúbený bar s live muzikou. Turistický ruch je jedným z hlavných odvetví príjmu pre miestnych obyvateľov, takže služby v hotelierstve a gastronómii už mnohí vyšpičkovali na naozaj vysokú úroveň.

Obyvatelia mesta Ubud na Bali

Po dlhom dni kvalitná masáž

Tej sa vám v Ubude dostane v niektorom z mnohých masážnych centier a spa. Ja som mala šťastie na naozaj vynikajúce, len kúsok od Royal Palace, kam som sa vracala takmer denne. A ako zistíte, kde robia naozaj dobré masáže? Moja rada je: choďte tam, kde majú plno. Kde nemusia masérky stáť na ulici s letákom a lákať zákazníkov. Ja som videla z toho “môjho” centra odchádzať spokojných usmievavých ľudí, opýtala som sa, či tá masáž naozaj stála za to. Ich nadšené reakcie som si okamžite overila v praxi a už to bolo.

Turistický ruch je jedným z hlavných odvetví príjmu pre Bali.

Po tuk-tukoch ani stopy

S čím sa ale na ulici zaručene nestretnete sú v Ázii tak bežné tuk-tuky. Dokonca ani autobusy. Môj domáci Kan, ktorý mi prenajímal už spomínanú chatku v ryžových poliach, mi povedal, že na Bali vôbec nemajú verejnú hromadnú dopravu. Všetci jazdia autami alebo na skútroch. Čudné, no zvykla som si. A bežne sa nechala odviezť skútrom za pár rupií miestnymi chlapíkmi, ktorí postávajú pri ceste a vykrikujú “taxi, taxi”.

 

Najfotogenickejšie miesta Bali

Mnohí sa vám tiež budú pokúšať predať nejaký ten výlet v okolí. Či už k vodopádom, alebo k najznámejším terasovitým ryžovým poliam v Tegallalang, ktoré určite poznáte z fotiek. Ak nie, stačí si dať do vyhľadávača “ryžové polia Ubud” a kochať sa obrázkami, ktoré vám vyhodí.

Ryžové polia Ubud

Bali Swing

Môžte sa vybrať aj k hojdačkám Bali Swing, ktoré sú tak krásne fotogenické, keď sa vznášate nad riekou a zelenou húštinou paliem a vejú vám vlasy aj šaty a vy okamžite viete, že takýto záber bude mať na Instagrame určite úspech. Ja som mala šťastie, že som nemusela zháňať žiadneho taxikára, ale odviezol ma tam Kanov syn Octa. Vlastne sme si spravili taký výlet a robil mi dvorného fotografa. Len malá rada, ktorú som ja predtým nedostala: na Bali Swing si vyhraďte pokojne aj celý deň, nudiť sa tu určite nebudete. Ja som si pôvodne myslela, že to bude nejaká jedna hojdačka uviazaná o palmy, kde sa pohojdám, cvaknem a po 15 minútach pôjdem. Lenže toto je taký malý balijský Disneyland.

Bali Swing, fotogenetické hojdačky na Bali.

Kopec atrakcií v podobe niekoľkých hojdačiek, hniezd, kde si môžete posedieť a kochať sa výhľadmi, raftovanie, lehátka, kde sa dá opaľovať a tiež reštaurácia. Až mi bolo ľúto, že som odtiaľ musela utekať, aby som stihla moju večernú lekciu jogy v jednom z mnohých jogacentier, ktoré Ubud ponúka. A ponúka toho ešte omnoho viac. A ja čo som nestihla za dva týždne, plánujem určite čoskoro dobehnúť pri ďalšej návšteve. Lebo Ubud je mesto, kam sa budem už vždy rada vracať. Za priateľmi a za úžasnou pokojnou atmosférou, ktorou toto mestečko oplýva.

 

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.