Anna Onderková08. apríl 2020

Španielsko: kombinácia vášne a temperamentu

Španielsko: Mallorca

Španielsko, to je kombinácia vášne a temperamentu, ktorú len tak hocikde nenájdete. A to nie len pri tancovaní flamenca či sledovaní futbalu. Ich fiesty sú priam povestné.

Španielsko – Barcelona: cieľ milovníkov histórie, jedinečnej architektúry a prímorskej atmosféry

Metropola na severovýchode krajiny, ponúka mnoho skvostov, ktoré tu zanechal slávny španielsky architekt Gaudí. Najznámejším je monumentálny chrám Sagrada Familia. Síce stále nedokončený, v obklopení žeriavov, no napriek tomu prístupný verejnosti a veru aj hojne navštevovaný. Vďaka svojej rozlohe, výške, zdobeniu a až 18 vežiam pôsobí skutočne veľkolepo. A rovnako tak aj interiér chrámu.

Srdcom spoločenského života je bulvár La Rambla.

Obľúbené miesto stretávania sa je v tunajších reštauráciách a kaviarňach. Miestni majú v obľube veľký trh La Boqueria priamo na tejto ulici, kde nakupujú čerstvé potraviny. Najstaršou časťou mesta je štvrť Barri Gotic s historickými domami a budovami. Prechádzka pomedzi ne vás dozaista vráti v čase a ak sa tu ostanete túlať až do večera, strávte ho na priľahlom námestí Placa Reial, kde prekvitá nočný život a panuje dobrá nálada. Priamo v Barri Gotic sídli aj Picassovo múzeum s obrovskou zbierkou jeho diel, ktoré taktiež stojí za návštevu. Na kopci nad mestom sa rozprestiera avantgardný Park Güell. Ide taktiež o Gaudího dielo. Takmer všetky stavby v parku sú zaguľatené, pestrofarebné a zdobené zaujímavými mozaikami. A len 10 minút cesty od centra mesta nájdete kilometre zlatých piesočných pláží.

Španielsko – Madrid: metropola príjemných prekvapení

Hlavným a najväčším mestom Španielska je Madrid, ďalšia obľúbená destinácia. Sídlom španielskej monarchie je Kráľovský palác, veľkolepá stavba, ktorá vo svojich útrobách ukrýva množstvo cenných historických zbierok vrátane hudobných nástrojov z dielne husľového majstra Stradivaria. Zhruba 50 z vyše 3 000 izieb je sprístupnených verejnosti a pri ich prehliadke vás uchváti najmä ich bohatá zdobenosť. V madridských múzeách, historických i tých moderných, ktoré patria k najvyhľadávanejším na svete vďaka svojim rozsiahlym umeleckým zbierkam, nájdete významné maľby Goyu, Velázqueza, El Greca a mnohých iných, nielen španielskych umelcov.

Obľúbeným miestom oddychu je park Retiro.

Park bol založený už v 17. storočí, s množstvom krásnych stavieb a sôch, jazerom, ružovou záhradou a tisíckami stromov. V Madride sa nachádza hneď niekoľko skutočne veľkolepých historických námestí. Jedným z nich je Plaza Mayor a len kúsok odtiaľ ďalšie Puerta del Sol. V minulosti sa na nich konali trhy, býčie zápasy, kacírske popravy a dokonca futbalové zápasy. Dnes už „len“ kultúrne a spoločenské podujatia.

V Andalúzii na juhu krajiny stojí už od stredoveku komplex palácov a opevnení zvaný Alhambra.

Rozsiahla červená stavba zasadená do krásnej okolitej prírody je často zaraďovaná na prvé priečky rebríčkov tých naj španielskych atrakcií. Práve v jednej z miestnych krásne zdobených sál dostal Krištof Kolumbus požehnanie na svoju cestu do Indie, počas ktorej napokon objavil Ameriku.

Costa del Sol, destinácia plná života

Costa del Sol, destinácia, ktorá je vyhľadávaná pre svoje krásne pláže, more ideálne na kúpanie a hotelové rezorty poskytujúce tie najlepšie služby. V najznámejších mestách Slnečného pobrežia Málage a Marbelle je koncentrované spoločenské dianie, čulý turistický ruch a množstvo reštaurácií, kde si vychutnáte skvelé španielske tapas a sangriu. V podobnom duchu sa nesie aj atmosféra na známych španielskych ostrovoch Ibiza, Malorka, Formentera či na Kanárskych ostrovoch, ktoré patria k najnavštevovanejším v celej Európe.

 

Španielsko: Mallorca

Španielsko a jeho temperamentné tradície

Tak ako spomínané ostrovy, skvelé jedlo a krásne ženy, neodmysliteľne k Španielsku patrí corrida, teda býčie zápasy, ktoré sa dodnes praktizujú vo viacerých arénach. V Pamplone na severe krajiny sa každoročne v júli oslavuje festival sv. Fermína, počas ktorého sa koná adrenalínový beh s býkmi, alebo lepšie povedané útek pred nimi, v stredovekých uličkách mesta. Pre tisícky nadšencov je to doslova skúška odvahy a neraz sa pre niekoľkých z nich beh končí zraneniami či dokonca aj smrťou.

Rajčinová bitka La Tomatina

Rovnako netradičné sú oslavy La Tomatina v meste Buňol, kde sa každoročne koncom augusta počas rajčinovej bitky ľudia ohadzujú priamo na ulici tonami rajčín. Z obdobia antiky sa v meste Segovia zachovala po Rimanoch jedna z najvýznamnejších tunajších pamiatok – 28 metrov vysoký akvadukt s vyše 160 oblúkmi, ktorý pôsobí skutočne monumentálne. Ešte v 20. storočí bol plne funkčný a dodával mestu vodu z niekoľko kilometrov vzdialenej rieky. V meste sa nachádza tiež zámok Alcázar, ktorý od svojho vzniku vystriedal funkcie kráľovského paláca, väznice, vojenskej akadémie, až po súčasnú, keď slúži ako múzeum a vojenský archív. Mätúce je, že pod rovnakým názvom nájdete aj kráľovský palác v Seville, Córdobe a mnohých ďalších mestách. Slovo alcázar bolo totiž v minulosti všeobecným pomenovaním zámku. Spomínaná Córdoba je však známa predovšetkým svojím historickým centrom, ktoré nesie prvky arabskej architektúry. Interiér mešity zvanej Great Mosque of Córdoba zdobí množstvo stĺpov s oblúkmi, ktoré vytvárajú zaujímavý dojem bludiska. Zvláštnosťou je, že táto mešita sa neskôr stala katolíckou katedrálou. V jej okolí sa rozprestierajú sady s pomarančovníkmi.

Moderné umenie

A ak ste nadšencami moderného umenia, vašej pozornosti nesmie uniknúť Guggenheimovo múzeum v Bilbau. Otvorené bolo len v roku 1997, vďaka čomu je plné nielen moderného umenia, ale i moderných technológií, ktoré ešte väčšmi umocňujú dojem z umeleckých diel. Atypická stavba múzea patrí k svetovým architektonickým unikátom.

Španielsko: Tip Unionu

Rozhodli ste sa urobiť si po Španielsku roadtrip? Ak idete spoznávať Španielsko vlastným autom, dajte si pozor na povinnú výbavu – potrebujete tu napríklad hneď dva výstražné trojuholníky. Dávajte si pozor aj na vreckárov – v tejto krajine „pracujú“ skutoční experti a polícia je proti nim viac-menej bezmocná.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.