Anna Onderková19. máj 2020

Slovensko: poznáte všetky jeho zákutia?

Slovensko: Čičmany

Často máme pocit, že nám je Slovensko známe, všetko o ňom vieme a nemôže nás už ničím prekvapiť. Ale skutočne poznáte všetky zákutia, ktoré tu máme? A už ste všetky navštívili?

Unikáty, ktoré skrášľujú Slovensko

Medzi svetové unikáty, podľa ktorých je Slovensko ľahko identifikovateľné i v cudzine, patrí rozhodne Spišský hrad, národná kultúrna pamiatka a jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe či ďalšia východoslovenská pýcha – Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach. Je jediné svojho druhu v Európe a v jeho trvalej expozícii nájdete desiatky diel a artefaktov tohto nášho rodáka a svetovo uznávaného umelca.

Vysoké Tatry sú jedným z najkrajších a najnavštevovanejších kútov Slovenska.

Právom môžeme byť hrdí na miestnu prírodu, končiare, plesá, doliny, turistické chodníčky a jedinečné horské chaty, ktoré Tatry ukrývajú.

Slovensko: Vysoké Tatry a Lomnický štít

Cesta visutou lanovkou na Lomnický štít, druhý najvyšší štít Tatier, a výhľad na okolité hory ponad oblaky je priam dych vyrážajúcim zážitkom.

Slovensko: Vysoké Tatry

Čičmany

Typickou ľudovou architektúrou vás nepochybne nadchne dedinka Čičmany v Strážovských vrchoch. Zvesti o dreveniciach pomaľovaných geometrickými ornamentmi, tzv. čičmianskymi vzormi, už dávno prekročili hranice Slovenska. Skvelé je, že nejde o typický skanzen, tieto drevenice sú totiž dodnes obývané a mnohé poskytujú ubytovanie aj pre návštevníkov. Príroda v okolí obce láka rekreačných turistov i športovcov.

Slovensko: Čičmany

Prechádzka v korunách stromov

V Bachledovej doline zase len prednedávnom vyrástla jedna z najnovších a najkrajších slovenských atrakcií, vyše 600 metrov dlhý nadzemný Chodník korunami stromov, ktorý vás prevedie doslova ponad les. Vo výške vrcholkov okolitých stromov sa môžete kochať prírodou a vychutnávať si výhľad na samotné Tatry, Pieniny i malebné Zamagurie.

Dóm sv. Alžbety

Metropolou východu a mestom s bohatou históriou sú Košice, v ktorých za žiadnych okolností nemôžete prehliadnuť Dóm sv. Alžbety, najväčšiu slovenskú gotickú katedrálu ležiacu v samotnom srdci mesta. Historické centrum s promenádovým korzom, lemované meštianskymi domami, je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v republike. Každoročne tu začiatkom októbra prebieha najstarší maratón v Európe a tretí najstarší na celom svete Medzinárodný maratón mieru, ktorý má v Košiciach tradíciu už od roku 1924.

Slovensko je známe tiež svojou podzemnou krásou – jaskyňami.

Najnavštevovanejšou a výzdobou najbohatšou z nich je Demänovská jaskyňa slobody v Nízkych Tatrách, objavená už v roku 1921 a tri roky na to aj sprístupnená verejnosti. Ide o ľadovú jaskyňu s teplotou neprevyšujúcou ani v letných mesiacoch 3 ˚C. Kvapľové útvary mnohých farieb sú stále živé, v procese rastu, čo nie je úplne bežné a robí túto jaskyňu ešte výnimočnejšou a turisticky atraktívnejšou.

Na Orave sa zrodila filmová legenda

Jedným z najkrajších regiónov cestovného ruchu u nás je jednoznačne Orava. Jej dominantou je Oravský hrad v obci Oravský Podzámok. Vedeli ste, že práve tu sa nakrúcala prvá čiernobiela verzia filmu Dracula? A tiež filmy Kráľ drozdia brada či Sokoliar Tomáš. Krásu hradu ocenili nielen filmári, ale každoročne i desaťtisíce turistov, pre ktorých je prístupný denne od mája do marca. V apríli býva spravidla zatvorený. V priestoroch hradu sa nachádzajú historická, etnografická a prírodovedecká expozícia Oravského múzea, ktoré zachytávajú život a prírodu tohto regiónu.

Kopec krásnych zákutí

Banské mestečko uprostred Štiavnických vrchov očarí každého návštevníka. Samozrejme,máme na mysli malebnú Banskú Štiavnicu s romantickým historickým korzom, Námestím sv. Trojice, meštianskymi domami a budovami akoby nedotknutými modernou dobou. Nad mestom na kopci Scharfenberg sa čnie baroková Kalvária, v lesoch v okolí mesta stoja za návštevu tajchy – vodné nádrže vybudované v minulosti na banícke účely. A aj niektoré zo samotných baní sú prístupné verejnosti.

Dom najväčšej múzy slovenskej poézie Maríny

Romantickú atmosféru mesta dokresľuje i dom najväčšej múzy slovenskej poézie Maríny, pri ktorom zamilované páry nechávajú zámky a zahodením kľúča do neďalekej fontány veria, že im sľub lásky vydrží naveky. V meste sa pravidelne konajú kultúrne podujatia. Ďalším z historických hradov a zámkov, ktoré zdobia Slovensko už stáročia, je Bojnický zámok. Krásne zrekonštruovaná národná
kultúrna pamiatka ako vystrihnutá z rozprávky. V zámku sa nachádza múzeum, v jeho areáli zase zámocký park ako stvorený na dlhé prechádzky a taktiež ZOO, ktorá patrí k najznámejším a najnavštevovanejším na Slovensku.

Hlavné mesto nádhernej krajiny

Hlavné mesto sme si schválne nechali na záver, no ako sa v angličtine vraví „last but not least“. Nedá sa nespomenúť dominanta mesta Bratislavský hrad či známa reštaurácia UFO s vyhliadkou v 95-metrovej výške na Moste SNP. Z oboch budete mať Bratislavu ako na dlani. Zaiste neunikne vašej pozornosti Katedrála sv. Martina, ktorá bola istý čas dokonca dejiskom korunovácií v Uhorsku.

Bratislava

Potulky uličkami historického centra

Známa je napríklad Nedbalka vystavujúca slovenské moderné umenie. Neprehliadnite Michalskú vežu, ktorá vo svojich útrobách ukrýva Múzeum historických zbraní. Neodmysliteľnou súčasťou centra sú obľúbené sochy Schöne Náciho či Čumila a mnoho historických kostolíkov. Nezriedka natrafíte aj na verejné podujatia či už na Hlavnom, alebo Hviezdoslavovom námestí. Centrum v ostatných rokoch doslova rozkvitlo. Podniky a nočný život je porovnateľný s tým vo svetových metropolách, a navštevuje ho čoraz viac turistov. Bratislava im rozhodne má čo ponúknuť ako v oblasti kultúry, architektúry, gastronómie, tak i zábavy.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.