Anna Onderková16. september 2019

Singapur: objavte ázijský Manhattan

Singapore Flyer, najvyššie vyhliadkové koleso na svete.

Už niekoľkokrát po sebe bol Singapur vyhlásený za najdrahšie mesto sveta. Svojou ultramodernou architektúrou, luxusnými hotelmi, reštauráciami aj nákupnými centrami sa diametrálne odlišuje od väčšiny ázijských krajín. A rozhodne stojí za návštevu.

Levie mesto, presne to totiž znamená slovo Singapur v preklade zo sanskritu, je len jedným z troch mestských štátov na svete. Okrem Singapuru sa týmto prívlastkom môže pochváliť len Monako a Vatikán. Leží v juhovýchodnej Ázii a okrem hlavného ostrova Singapur tvorí tiež viac než 60 výrazne menších ostrovčekov. Na rozlohe iba 580 km2 tu žije vyše 5 miliónov ľudí, z toho až 36 % tvoria cudzinci, čo je najvyšší podiel cudzincov v štáte na svete.

Singapur a Anna Tásler na cestách.

Plávanie s výhľadom na Singapur

Dominantou mesta (štátu) Singapur je jeden z najslávnejších hotelov sveta Marina Bay Sands, ktorý má neuveriteľných 2560 izieb a na najvyššom 57. poschodí dnes už priam legendárny Infinity Pool. Ide o 150 metrov dlhý bazén s „nekonečným“ okrajom, z ktorého si hoteloví hostia vychutnávajú dokonalý výhľad na okolie. Keďže byť ubytovaný v hoteli je podmienkou, aby ste sa mohli do bazéna namočiť, neodolala som ani ja a strávila pár nocí v tomto kolose, ktorého súčasťou je tiež obrovské nákupné centrum, kasíno, múzeum, divadlá a reštaurácie.

Bazén v Marina Bay Sands s výhľadom na Singapur.

Z izby som si vychutnávala výhľad na záliv Marina Bay so sochou Merliona. Mýtická postava s telom ryby a hlavou leva je symbolom mesta. Váži až 70 ton, chrlí vodu a je obklopená panorámou vysokých mrakodrapov, ktorých je Singapur doslova plný. Počas raňajok v hotelovej reštaurácii som mala zase výhľad na inú atrakciu, ktorú taktiež nemôžete pri návšteve Singapuru vynechať, a tou sú záhrady Gardens by the Bay. Trávnaté plochy, množstvo kvetov, stromov a celkovo rastlín od výmyslu sveta dopĺňajú umelecké diela, pred prípadným dažďom, ktorý hrozí v monzúnovom období od novembra do januára, sa dá ukryť v obrovských kvetinových skleníkoch.

Divadlo pre návštevníkov zdarma

Najväčším lákadlom sú však 50 metrov vysoké Supertrees – konštrukcie v tvare sci-fi stromov obrastené živými rastlinami. Ich koruny spája chodník a vy sa môžete poprechádzať vo výške pomedzi tú krásu. Ak vydržíte do zotmenia, budete svedkami úžasnej svetelno-hudobnej show, kedy sa všetky tieto stromy krásne rozblikajú.  Vstup do parku, vrátane tejto show, je zdarma.

Supertrees – konštrukcie v tvare sci-fi stromov obrastené živými rastlinami

Singapur z výšky 165 metrov

Úžasný výhľad zo Singapore Flyer, najväčšieho vyhliadkového kolesa na svete s výškou 165 metrov, vám však vytiahne z vrecka 33 singapurských dolárov, čo je v prepočte zhruba 20 eur.  Koleso má 28 kabín s kapacitou 28 osôb, čo predstavuje celkovú kapacitu 784 osôb. Jazda trvá približne 30 minút a koleso s vyhliadkou na Singapur je otvorené pre návštevníkov denne.

Singapore Flyer, najvyššie vyhliadkové koleso na svete.

Bizarné, avšak ekologické zákazy

Možno ste už niekde zachytili informáciu, že Singapur je mesto, kde sa rozdávajú pokuty za žuvačky odhodené na ulici. A viete čo? Vôbec to nie je fáma. Tie sú v krajine dokonca zakázané a zoženiete ich jedine u lekára na predpis. Singapur je práve vďaka rôznym, na prvý pohľad bizarným, zákazom jedno z najčistejších a najbezpečnejších miest na svete. Bežne sa tu rozdávajú pokuty za konzumáciu jedla v metre, za pľutie na verejnosti, za kŕmenie holubov, prechádzanie cez cestu mimo priechodu pre chodcov, alebo aj keď po sebe nespláchnete na verejných toaletách.

Bizarné zákazy v Singapure. 

Za graffiti či pobehovanie po vlastnom byte nahý bez zatiahnutých závesov môžete skončiť až vo väzení. A aj taká bitka palicou je jedným z legálnych trestov pri porušení zákona.

Ostrov plný zábavy

Okrem hlavného ostrova je veľmi obľúbený ostrov Sentosa plný atrakcií od rozľahlého vodného parku, cez zipline, bobovú dráhu, lanovku, akvárium, golfové ihrisko, múzeum Madame Tussauds, až po zábavný park Universal Studios. Nechýba ani pláž. Síce umelo vytvorená z piesku dovezeného z Indonézie a Malajzie, no na nerozoznanie od pravej, s palmami a atmosférou, akou sa patrí. Dopravíte sa sem poľahky cez most pešo, autom či autobusom, no premáva tu aj monorail a lanovka.

Singapur je ako stvorený na rozmaznávanie sa 

Za tých pár dní, čo som v Singapure strávila, som nadobudla pocit, že nakupovanie je tu doslova národným športom. Shopping centrá plné domácich, ale aj turistov, sú na každom rohu. Nákupné maniačky si prídu na svoje najmä na dvojkilometrovom bulvári Orchard Road, kde objavíte desiatky obrovských nákupných centier s luxusnými fashion značkami.

Bulvár Orchard Road, s desiatkami obchoov.

Butiky sa tu striedajú s vychytenými michelinskými reštauráciami a v noci, keď sa otvoria nočné kluby, Singapur ožíva ešte viac. Ak však netúžite svoju peňaženku príliš prevetrávať, cenovo dostupnejšie ubytovanie i jedlo, ako aj autentickú zábavu si vychutnáte v niektorej z národnostných štvrtí.

Nekonečné možnosti zážitkov

Populárna je Little India s typickými indickými reštauráciami, obchodmi a trhmi či hinduistickými chrámami. Celá oblasť je farebná a hlučná, akoby ste sa ocitli priamo uprostred Bombaja. V Chinatowne sa zase oplatí navštíviť pouličný market na Pagoda Street, kde sa dobre a lacno najete a nakúpite suveníry od výmyslu sveta. Stovky stánkov sú otvorené denne až do neskorého večera, kedy sa rozžiaria lampióny a dodávajú čínskej štvrti nezameniteľné čaro. K obľúbeným miestam na posedenie s priateľmi pri dobrom jedle patrí Arabská štvrť. Množstvo malebných kaviarní a reštaurácií ponúkajúcich pravé libanonské, marocké či turecké dobroty leží v okolí mešity sultána Masjida.

Singapur ako (dlhšia) prestupná zastávka

Keďže je Singapur jedným z hlavných leteckých uzlov pri cestovaní po Ázii, mnoho cestovateľov využíva práve toto mesto ako prestupnú stanicu. Zdržia sa tu deň, dva a stihnú si užiť veľa z toho, čo toto mesto ponúka. Pokojne to využite tiež, ak budete najbližšie kupovať letenky do Ázie. Singapur sa aspoň na pár dní, naozaj oplatí. Obzvlášť, ak vás nadchýnajú moderné veľkomestá.

 

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.