Anna Onderková27. marec 2020

Rakúsko: Krajina mnohých prírodných unikátov a prvenstiev

Rakúsko_Mlyn1

Rodisko slávnych hudobných skladateľov ako Mozart, Haydn a Schubert, ale tiež krajina valčíka, mnohých prírodných unikátov a historických prvenstiev – to je Rakúsko.

Hlavné mesto – Viedeň

Až pätina všetkých obyvateľov Rakúska žije v hlavnom meste. Viedeň je čarovné mesto s bohatou históriou, čomu už na prvý pohľad nasvedčujú historické budovy a chrámy. Centru mesta dominuje Dóm sv. Štefana, tzv. Stephansdom, pôvodne gotická a zároveň najväčšia katedrála vo Viedni s krásnou zdobenou fasádou a netypicky asymetrickými vežičkami. Od Dómu sa tiahnu promenády k ďalším pamiatkam. V Galérii umenia Albertina objavíte jednu z najväčších výtvarných zbierok na svete. Alebo k Viedenskej radnici, ktorá bola po dokončení v roku 1883 nejaký čas dokonca najvyššou budovou sveta. Sídli v nej starosta a mnohé úrady, no je prístupná i verejnosti. Viedenská štátna opera je nielen jednou z najlepších operných scén na svete, ale patrí zároveň k najkrajším budovám v meste.

Rakúske zámky

Ďalšou z atraktívnych turistických zastávok je zámok Belvedér. Tento názov mu dala samotná Mária Terézia. Nádherne zdobený interiér ukrýva mnoho umeleckých diel a okolie zámku zase tvoria rozľahlé terasovité záhrady s jazierkami a fontánami, ako stvorené na prechádzky a relax. Na okraji mesta leží ďalší úchvatný zámok Schönbrunn, ktorý v minulosti obývala aj slávna cisárovná Sissi s manželom Františkom Jozefom I. Palác, ktorý má viac ako 1 440 izieb, obklopuje rozsiahly park, ktorého súčasťou je najstaršia zoo-logická záhrada na svete s vyše 260-ročnou históriou. Ročne privíta až 2 milióny návštevníkov.

Viedenský zábavný park Prater

Svetové historické prvenstvo má tiež Viedenský zábavný park Prater s vyše 250 atrakciami. Najznámejšou z nich je 65 metrov vysoké ruské kolo, z ktorého budete mať výhľad na široké okolie. Vstup do areálu parku je bezplatný, vstupné platíte až za jednotlivé atrakcie. A rozhodne nezabudnite pri návšteve mesta ochutnať slávnu Sacherovu tortu, ktorej autor vraj síce pochádzal zo Slovenska, no dodnes je spájaná najmä s Viedňou.

Rakúsko – Instantná romantika

Na rozdiel od rušnej Viedne je Hallstatt drobným romantickým trhovým mestečkom na brehu rovnomenného jazera, zasadeným v krásnej okolitej prírode. Známe je soľnými baňami i náleziskami ešte z doby železnej, no najmä farebnými domčekmi na úpätí hôr. Úzke uličky plné tradičných rakúskych reštaurácií, múzeum, historické budovy, kostoly i malý vodopád nad mestom dotvárajú jeho turisticky atraktívny ráz. Ako mnohé európske krajiny, aj Rakúsko sa môže pýšiť bohatstvom v podobe termálnych prameňov. Wellness rezorty a hotely sú roztrúsené po celej krajine a hojne navštevované miestnymi i cudzincami. Či už sa vyberiete do oblasti Burgenland neďaleko slovenských hraníc, alebo uprednostníte Štajersko či Tirolsko, spoľahnúť sa môžete na skvelé služby a príjemné prostredie v lone prírody.

Rakúsko_Jazero

Lyžovačky v Rakúsku sú veľmi populárne

Rakúske Alpy sú jedným z najväčších miestnych pokladov. Ideálne na turistiku, v zimných mesiacoch lákajú nadšencov zimných športov. Množstvo obľúbených lyžiarskych stredísk.objavíte napríklad v tirolskom horskom meste Innsbruck, ktoré bolo už dokonca dvakrát dejiskom Zimných olympijských hier. Malebné mestečko Zell am See s neďalekým lyžiarskym strediskom Kaprun tiež patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie. Vyše 120 km lyžiarskych svahov pre začiatočníkov i pokročilých a 200 km trás na beh na lyžiach láka každú zimu tisíce návštevníkov. V letných mesiacoch sa dá v jazere kúpať a naprieč celým regiónom vedie množstvo turistických trás vhodných i pre cyklistov.

Rakúsko – rodisko W. A. Mozarta

Mesto plné inšpirácie Salzburg, rodisko W. A. Mozarta, patrí k ďalším obľúbeným zastávkam pri putovaní Rakúskom. Samozrejme, natrafíte tu na Mozartovo múzeum i jeho rodný dom, no okrem pamiatok spätých s týmto legendárnym skladateľom sa mesto vyznačuje jedinečným historickým centrom, na ktorom stojí Salzburský dóm, Salzburské múzeum a mnoho ďalších zaujímavých budov. Palác Mirabell, ktorý dal vtedajší miestny arcibiskup vybudovať svojej milenke a jej 15 deťom, je aj s okolitými záhradami najnavštevovanejšou tunajšou atrakciou. Mramorová sála, v ktorej kedysi hrával aj samotný Mozart, patrí k najkrajším sobášnym sieňam sveta. Mesto je známym kultúrnym strediskom a pravidelne sa tu konajú festivaly klasickej hudby.

Ďalšie úchvatné rakúske stavby

Ďalším z kategórie „úchvatné rakúske stavby“ je opátstvo Melk, vybudované vysoko na skale s výhľadom na Dolné Rakúsko, vinársku oblasť Wachau a Dunaj. Ide o benediktínsky kláštor a zároveň najväčšiu barokovú stavbu v krajine. Tunajšia knižnica, pozostávajúca až z 12 miestností, obsahuje vyše 100-tisíc zväzkov starovekých písomností a bola dokonca inšpiráciou pre slávne dielo spisovateľa Umberta Eca Meno ruže.

Text a foto: Anna Tásler-Onderková

travel blogerka www.trafam.net

 

 

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.