Anna Onderková26. február 2020

Poľsko: Kráľovské mesto Krakov

Krakov_1

Musím sa vám s niečím priznať. Aj keď sa trochu hanbím. Ale ja som bola prvýkrát v Poľsku až toto leto. Napriek tomu, že som precestovala už riadny kusisko sveta, sem za hranicu k našim severným susedom do Krakova
som zavítala až teraz. A trieskala som si pri návšteve Krakova hlavu o múr Wawelského hradu, ako som mohla tak dlho ignorovať toto prekrásne historické mesto.

Moje prvé kroky po príchode do mesta Krakov a ubytovaní sa viedli k už spomínanému gotickému hradu Wawel pri rieke Visla, ktorá Krakovom preteká. Od 11. storočia, kedy bol hrad postavený, zmenil niekoľkokrát svoj vizuál, keďže každý panovník si ho prispôsoboval svojim potrebám a manierom a dostavoval rôzne ďalšie budovy a veže. Tak je dnes Wawel rozsiahlym opevnením na návrší, kde môžete obdivovať jeho 4 krídla, katedrálu, korunovačný kostol, upravené veľké nádvorie i pohrebisko poľských kráľov.

Krakov_5

Krakov 8

Legenda o drakovi

Ešte v polovici minulého storočia slúžil ako sídlo poľských prezidentov, dnes sa v ňom nachádza múzeum, v ktorom je okrem iného vystavený aj slávny meč Szczerbiec, ktorý sa používal pri korunováciach. 6-metrová bronzová socha draka pod hradom, ktorá tu stojí už od roku 1972, chrlí v pravidelných intervaloch oheň a je spätá s legendou, podľa ktorej drak ohrozoval hrad a jeho obyvateľov, až kým ho princ Krak neprekabátil a nezabil.

Približne 6000 historických objektov

Hrad Wawel je len jedným z približne 6000 historických objektov, ktoré sa v Krakove nachádzajú. Ďalším, ktorý určite nemôžete obísť, je veľkolepý Mariánsky kostol v centre mesta na námestí Rynek Główny. Je charakteristický svojimi dvoma vežami. Z tej vyššej každú hodinu hrá trubač do štyroch svetových strán typickú poľskú melódiu hejnal.

Najstarší obchodný dom na svete

V strede námestia objavíte Sukiennice, najstarší obchodný dom na svete, v ktorom sa v minulosti obchodovalo s korením, hodvábom a podobným exotických tovarom z Východu. Dodnes si zachoval svoju tradičnú historickú architektúru a predávajú tu rôzne suveníry a tradičné výrobky. V budove je vstup do rozľahlého podzemia Rynku, kde sú vystavené archeologické nálezy. A priamo na námestí vašej pozornosti určite neujde ani zaujímavá obrovská socha – ležiaca hlava. Vie niekto, komu patrí a čo symbolizuje? Je to vraj hlava Erosa, boha lásky. A prečo nemá socha oči? Lebo láska je vraj slepá! Aké výstižné a romantické.

Krakov 0

Príjemný večer v centre Krakova

Len pár krokov od Hlavného Rynku leží Malý Rynek. O niečo menšie, no nemenej krásne námestie s množstvom príjemných kaviarničiek. V jednej takej som presedela celý večer a s nadšením sledovala bežný mestský ruch, miestnych obyvateľov i turistov, ktorí sa tu prechádzali a mala som šťastie aj na open-air predstavenie, ktoré tu v tom čase prebiehalo. Na námestí sa neustále konajú nejaké akcie, koncerty, premietania… Ideálne miesto na strávenie príjemného večera – vrelo odporúčam.

Židovská štvrť

Kam som ale úplne najradšej chodievala v metropole južného Poľska na kávičky? Do židovskej štvrte Kazimierz. Zachovala si svoj historický nádych, stále tu nájdete množstvo budov so židovskými nápismi, cintorín Remuh aj niekoľko synagóg. Najznámejšou je tzv. Stará synagóga z konca 16. storočia. Práve do tejto štvrte je zasadený aj skutočný príbeh továrnika Oskara Schindlera, ktorý sfilmoval Steven Spielberg vo svojom legendárnom filme Schindlerov zoznam. V Kazimierzi dnes narazíte na desiatky príjemných malých kaviarničiek, vinární a reštaurácií. Niektoré už majú moderný hipsterský nádych a úzke kľukaté uličky tu spoločne s nimi vytvárajú veľmi štýlovú štvrť vyhľadávanú najmä mladými. Kedysi bol Kazimierz samostatným mestom, ktoré založil v 14. storočí kráľ Kazimír Veľký.

Krakov 2

Osobnosť Krakova – Ján Pavol II.

Hádam najznámejšou osobnosťou, ktorá sa s Krakovom spája, je pápež Ján Pavol II. Na mnohých miestach v meste si ho s úctou pripomínajú. V parku som videla výstavu fotografií mapujúcich jeho pôsobenie a život. Inde jeho sochu. Veď aj krakovské letisko nesie jeho meno. A najslávnejšou pamiatkou naňho je Pápežské okno, z ktorého sa ešte ako krakovský arcibiskup prihováral veriacim. Nájdete ho na Františkánskej ulici v budove Arcibiskupského paláca. Tradíciu prihovárania sa z tohto okna zachoval aj ďalší pápež Benedikt XVI. počas svojej návštevy mesta.

Krakov 4

Soľná baňa – Wieliczka

A keď si poviete, že v Krakove ste už toho videli dosť, vyberte sa do neďalekej Wieliczky, kde stovky metrov pod zemou leží jedna z najstarších soľných baní na svete. Musíte si objednať prehliadku so sprievodcom, keďže individuálne sa dovnútra nedostanete. Ten vás prevedie kľukatými tmavými šachtami, popri podzemných jazierkach, soľných sochách, sálach, kde aj lustre sú zo soľných kryštálov a prezradí vám zaujímavosti o období, kedy tu panoval čulý banícky ruch. Mimochodom, soľ sa tu ťažila ešte v roku 1992, čo nie je tak dávno. A ak si nechcete baňu len obzrieť, ale aj pričuchnúť k baníckej práci, ponúkajú tu aj špeciálnu prehliadku, kde vás navlečú do baníckych mundúrov a vy si vyskúšate na vlastnej koži, aké je to ťažké remeslo.

Krakov 6

Krakov 7

Kráľovské mesto pre všetkých

Skutočne nechápem, ako som mohla Krakov nenavštíviť už skôr. Ponúka toho tak veľa. Históriu, kultúru, má krásnu architektúru, skvelú pohodovú atmosféru, aj trendy zákutia. Na svoje si tu prídu jednotlivci, páriky aj celé rodiny s deťmi. Pokojne sa sem vyberte hoci len na víkend, ten výlet bude určite stáť za to a super si ho užijete. Minimálne tak, ako ja počas leta, kedy som s nadšením objavovala toto kráľovské mesto.

Text a foto: Anna Tásler-Onderková

travel blogerka www.trafam.net

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.