Anna Onderková02. august 2019

Nairobi: korčuľovanie na ľade? Bez problémov!

Mestký park Uhuru

Máloktorá svetová metropola ma tak príjemne prekvapila, ako práve Nairobi, hlavné mesto Kene a jedno z najľudnatejších miest Afriky.

Ešte pred sto rokmi bolo Nairobi len malým mestečkom so železničným depom, kde sa robili nakládky a vykládky tovaru na trase medzi Mombasou a Ugandou. Postupne sa z neho stávalo stredisko obchodu s kávou, čajom či textilom, až sa za tých pár rokov pretransformovalo na svetovú metropolu a významné finančné, kultúrne a obchodné centrum Afriky.

 

Slum Kibera – odvrátená tvár Nairobi

Mesto bolo mojou prvou zastávkou na ceste po Keni, kde som sa, samozrejme, najviac tešila na tunajšie národné parky a safari. Že ma ale Nairobi osloví rovnako príjemne, som si naozaj nepredstavovala ani v najtajnejších snoch. Predsa len, mesto bolo niekoľkokrát centrom teroristických útokov, či už v roku 1998 na tunajšiu americkú ambasádu, alebo v 2013-tom na obchodné centrum a nepokoje v meste sa, žiaľ, s pravidelnosťou opakujú. Nešla som však do Nairobi so strachom, to nie. Skôr bez väčších očakávaní. Ani vás nechcem strašiť! Poďme sa skôr pozrieť na to, čo je na Nairobi pekné a prečo sa oplatí stráviť tu nejaký čas.

Nairobi

Mesto dostalo názov podľa masajskej frázy Enkare Nyrobi, v preklade studená voda, čím narážali na rovnomennú rieku, ktorá mestom preteká. Od roku 1963, po vyhlásení nezávislosti, je hlavným mestom Kene, v ktorom žijú vyše 3 milióny obyvateľov. Z toho až jedna tretina v najväčšom africkom slume Kibera na okraji mesta. Prechádzala som okolo tohto slumu autom a poviem vám, bol to neuveriteľný pohľad. Žijú tu najchudobnejší občania, väčšina z nich nemá prácu, no nachádza sa tu zopár škôl a kostolov. Na jednom kilometri štvorcovom sa tlačí až 300 000 obyvateľov a zavítať priamo do slumu vám nebude fakt nikto odporúčať. Ani ja som radšej neriskovala, i keď to moju dobrodružnú povahu lákalo.

 

Kozmopolitné Nairobi

V centre mesta Nairobi sa, naopak, krásne mixuje koloniálna architektúra s modernou. Vedľa biznis centier a veľkých obchoďákov nájdete múzeá či knižnice v historických budovách. Markety sú tu takmer na každom rohu, taktiež katedrály, kostoly a mešity. Väčšina obyvateľstva sa hlási ku kresťanskej viere, žije tu aj početná skupina Moslimov. Široké ulice sú zväčša plné áut a malých minivanov matatu, ktoré využívajú miestni ako verejnú dopravu.

Koloniálna architektúra v Nairobi

V bočných uličkách nájdete typické miestne záhradné bufety, kde sa pod holým nebom griluje a kde si môžete posedieť a zavše prehodiť pár slov s miestnymi. S tými som mala len a len dobré skúsenosti. Boli priateľskí a zhovorčiví, anglicky vedia poväčšine celkom dobre vďaka tomu, že krajina bola dlho britskou kolóniou. Celkovo je Nairobi veľmi kozmopolitné a multikultúrne mesto. Žije a pracuje tu mnoho cudzincov, Európanov i Aziatov.

Mesto Nairobi

V Nairobi objavíte tiež niekoľko zaujímavých múzeí. Za mňa určite odporúčam najväčšie a najznámejšie Nairobi National Museum, ktoré sídli v impozantnej budove. Je domovom veľkej zbierky artefaktov mapujúcich bohatú históriu, prírodu, kultúru a umenie krajiny. A nájdete tu aj vzácne kompletné pozostatky homo erectus známeho ako Turkana Boy, ktorý žil pred zhruba 1 a pol miliónmi rokov.

Nairobi National Museum

Národné múzeum v Nairobi

Divočina len pár kilometrov od mesta

Len kúsok od mesta sa rozprestiera Nairobi National Park, prvý v celej Keni, v ktorom sa skutočne len 7 kilometrov južne od Nairobi prechádzajú voľne žijúce žirafy, levy či nosorožce.júli a auguste tu môžete pozorovať migráciu zebier a pakoní. Nachádza sa tu zvierací sirotinec aj vzdelávacie centrum. A ako v jednom z mála parkov sa v ňom môžete v niektorých častiach pohybovať pešo. Národný park tak blízko civilizácie je veľmi ojedinelý, preto okrem jeho južnej hranice, ktorú tvorí rieka, je park ohradený elektrickým plotom.

 

Jeden z najkrajších mestských parkov

Jednoznačne mojím najobľúbenejším miestom v Nairobi je obrovský park Uhuru priamo v centre mesta. Na jazere sa tu člnkujú deti, ďalšie sa zabávajú v miestnom lunaparku, premávajú sa na poníkoch, na tráve piknikujú celé rodiny, ľudia tu športujú a vládne tu tak príjemná atmosféra, až som na chvíľu úplne zabudla, že som v Nairobi, v kvázi „nebezpečnom“ meste. Tu tento pocit vôbec mať nebudete. Uhuru je skutočne jeden z najkrajších parkov, aké som kedy na svojich cestách videla. Aj keď, žiaľ, aj tu priamo v ňom sa v minulosti odohral menší bombový útok, ktorý usmrtil a zranil niekoľko ľudí. Zvláštne mesto toto Nairobi. Tak krásne a toľko zla sa tu udialo. Napriek tomu mám pocit, že miestni ľudia sa vedia veľmi rýchlo spamätať z podobných tragických udalostí a chápu, že život musí ísť ďalej.

Park Uhuru

Mestký park Uhuru

Servírovanie mäsa priamo z meča

Ak sem niekedy zavítate a nie ste práve vegetarián, skúste navštíviť tiež najznámejšiu miestnu open-air reštauráciu Carnivore, ktorá bola v roku 2003 zaradená do rebríčka Top 50 reštaurácií sveta. Špecializuje na hlavne na mäso, ktoré sa pripravuje priamo v záhrade tradičným spôsobom a servíruje nastoknuté na dlhých mečoch, z ktorých vám odkrajujú priamo do taniera. Zvyknú sa tu konať koncerty a veľkolepé tanečné predstavenia. Dnes už, našťastie, neponúkajú mäso z divokých zvierat ulovených na safari. Je to prísne zakázané. No voľakedy nebolo ničím výnimočným dostať na tanieri steak zo žirafy. Nikdy by som si ho nedala! Ale skvelé hovädzie, bravčové či jahňacie z fariem sa tu oplatí ochutnať a užiť si autentický zážitok.

 

 

A úplne netradičnou atrakciou, ktorú by ste v Nairobi určite nečakali, je ľadové klzisko v jednom z miestnych hotelov. Je najväčším v Afrike, otvorené 7 dní v týždni a pojme asi 200 korčuliarov. Ak sa teda budete mať chuť schladiť, čo teda rozhodne v horúčavách, ktoré v Nairobi vládnu, budete, môžete zavítať aj sem. Alebo na studený drink do niektorého z mnohých moderných štýlových barov, ktoré by ste možno v tomto meste ani nečakali, no je ich tu dosť a môžu pokojne konkurovať tým európskym či americkým.

 

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.