Anna Onderková26. august 2019

Luang Prabang: duchovné i historické centrum Laosu

Je pol 6. ráno, vonku tma ako v rohu a desiatky budhistických mníchov vo svojich oranžových oblečkoch v tichosti putujú ulicami mesta. Do veľkých nádob, ktoré nesú, im domáci obyvatelia vkladajú jedlo, najčastejšie ryžu a ovocie. Tento “Tak Bat” rituál sa v Luang Prabang opakuje denne už niekoľko storočí.

Mestečko Luang Prabang v laoskom vnútrozemí na severe krajiny, obkolesené horami, je domovom zhruba 55 tisícov obyvateľov. Luang je zároveň sídlom mnohých budhistických chrámov, v ktorých žijú tisícky mníchov a novicov. Má pokojnú, duchovnú, miestami až „ospalú” atmosféru.

 

Luang v zozname UNESCO

Bolo tomu tak, až do roku 1975 a nástupu komunizmu, ktorý tu vládne dodnes. Po zavedení komunistickej vlády v krajine sa z bývalého kráľovského sídla stalo múzeum. V Royal Palace Museum je síce zakázané fotografovať, no obzrieť si tu môžete miestnosti, ktoré ostali po poslednom panovníkovi zachované v pôvodnom stave. Tiež kopec historických kráľovských predmetov, aj tzv. The Throne Room, jedinečnú červenú korunovačnú miestnosť celú vykladanú sklenenou mozaikou. Bohatá história a krásna príroda lákajú návštevníkov, ktorí sa tu zvyknú zastaviť na pár dní v rámci putovania známym trojuholníkom krajín Laos, Kambodža a Vietnam.

 

Centrum mesta je pre svoje kultúrne, náboženské i architektonické bohatstvo zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Množstvo budov pochádza z obdobia francúzskej koloniálnej éry a dnes v nich sídlia štýlové hotely a reštaurácie. Populárne sú tu tiež lacné hostely, keďže Luang Prabang je obľúbeným cieľom backpackerov.

Luang je oblubenym miestom "backpackerov"

Nezabudnuteľná plavba po rieke Mekong

Polostrov, na ktorom sa rozprestiera najkrajšia historická časť mesta, tvoria len 4 hlavné ulice. Je obmývaný z jednej strany riekou Nam Khan a z druhej Mekongom. Plavbu po tejto rieke, ktorá pramení v Tibete, preteká Čínou, Thajskom, Barmou, Laosom, Kambodžou i Vietnamom, si nemôžete nechať ujsť. Za pár drobných vás zvezie niektorý z miestnych majiteľov člnov, prípadne môžete využiť kompu premávajúcu na druhý breh. Najmä pri západe slnka je to naozaj krásny zážitok.

Plavba riekou, je v mestečku Luang zážitok

Západ slnka s výhľadom na Luang

Na celé mesto, nízke domčeky i obe rieky budete mať krásny výhľad z kopca Phou Si, na vrchole ktorého sa v lúčoch slnka ligoce zlatá strecha malého chrámu Wat Chom Si. So západom slnka sa toto miesto zvykne zaplniť množstvom turistov, tak sa pripravte na riadnu tlačenicu, prípadne navštívte Phou Si radšej počas dňa.

Výhľad na Luang z kopca Phou Si

Hanbliví mnísi

Na pomerne malom území historického centra, sa nachádza vyše 30 budhistických chrámov. Najznámejším je Wat Xieng Thong, do ktorého sa platí aj nejaké to vstupné, no mnohé nemenej krásne chrámy sú prístupné verejnosti aj bezplatne. Stačí sa vybrať na prechádzku a na každej ulici ich nájdete hneď niekoľko.

 

V ich areáloch žijú miestni mnísi, zväčša mladí novici, ktorých budete stretávať na každom kroku aj bežne v meste či v obchodoch. Sú neodmysliteľnou súčasťou mestečka Luang. Pri stretnutí s cudzincami sú však veľmi hanbliví.

Len v okolí nájdete viac ako 30 chrámov.

Snažila som sa na nich zavše usmiať, prípadne som im kývla hlavou, no oni obvykle len sklopili zrak, máloktorý sa odhodlal na pozdrav či opätovný úsmev. Anglicky takmer nehovoria, preto sa nezvyknú púšťať ani do rozhovorov s turistami, i keď to nemajú zakázané. Práve naopak, vraj sú svojimi učiteľmi posmeľovaní k tomu, aby konverzovali a zdokonaľovali si tak angličtinu, no ako som videla, nie veľmi úspešne.

Novisi sú mladí mnísi, ktorí boli počas Aničkinej návštevy veľmi hanblivý

Obrovský trh s ručne vyrábaným tovarom

Každý večer po zotmení sa jedna z hlavných ulíc v centre uzavrie pre dopravu a premení na obrovský trh. Kúpite na ňom okrem klasických suvenírov, aké nájdete kdekoľvek v Ázii, aj množstvo pekných a kvalitných lokálnych výrobkov najmä z tkanín či dreva. Tie bývajú špeciálne označené, že sú vyrábané ručne – made in Laos – a naozaj sa oplatia. Samozrejme, nezabudnite ani tu zjednávať cenu, predavači na to priam čakajú.

 

Z bočných úzkych uličiek tiahnucich sa od trhu budete cítiť zmes miliónov vôní z jedla, ktoré tu priamo pred vami varia miestni kuchári. Grilované ryby a mäso, lokálna zelenina, koláče či typické miestne jedlá ako O-lam (jemne pikantné pleté mäso so zeleninou zvláštnej poloriedkej konzistencie) alebo riečne riasy pripravené na rôzne spôsoby. Populárne je tu tiež pouličné BBQ, kde si sami pri stole grilujete jedlo, ktoré si vyberiete z bohatých bufetových stolov.

 

Tyrkysové vodopády za mestom

Necelú hodinku jazdy tuktukom, prípadne skútrom, ležia za mestečkom Luang Prabang obľúbené vodopády Kuang Si Falls. Hlavný vodopád je vysoký až 60 metrov a v menších, kaskádovitých sa dá aj okúpať a príjemne schladiť. Voda je studená, no krásne tyrkysová vďaka vápencovým skalám.

 

Opačným smerom od mesta sa nachádzajú ďalšie známe, o niečo menšie, vodopády Tad Sae. Tie som tentokrát nestihla navštíviť, no podľa obrázkov vyzerajú taktiež úžasne. Len sa nezabudnite vopred u niekoho zo skúsených sprievodcov uistiť, či nie sú vyschnuté. V období veľkého sucha je v nich vraj málo vody a nevyzneje tak ich krása.

Luang poskytuje zážitok s Vodopádov Kuang Si Falls. Hlavný vodopád je vysoký až 60 metrov.

Luang si jednoducho zamilujete

Laos a konkrétne Luang Prabang bol už dlhšie mojím cestovateľským snom a musím úprimne povedať, že predčil moje očakávania. Napriek tomu, že som doslova plážový typ, more som tu veľmi ochotne oželela.

 

Drobné bistrá a kaviarne majú milý francúzsky šarm a určite nevynechajte ani slávny podnik Utopia v hippie štýle s parádnym výhľadom na rieku. Ak vás zaujíma história, iné kultúry a náboženstvá a lákajú vás miesta, ktoré zatiaľ nie sú tak turisticky prefláknuté, Luang Prabang sa vám dozaista bude páčiť.

Luang si Aničku podmanil svojimi krásami

Zopár praktických informácií na záver

Kúsok od Luang Prabang leží medzinárodné letisko, kam lietajú viaceré ázijské letecké spoločnosti a za 30 dolárov získate priamo po prílete vstupné turistické víza na počkanie. Takže nie je nutné si ich vybavovať vopred. Počasie je tu od októbra do apríla pomerne stabilné, slnečné a teplé. Ako mi však povedal miestny rybár, ak začne na prelome mája a júna pršať, zvyčajne toto obdobie s malými prestávkami trvá intenzívne až do augusta či septembra. Po krajine sa dá momentálne prepravovať cestnou, leteckou, prípadne lodnou dopravou. Vo výstavbe je aktuálne železnica, ktorá by mala spájať viaceré laoské mestá a dokončená by mala byť v roku 2022.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.