Anna Onderková13. január 2020

Kauai: najzelenší ostrov na svete

Počas môjho mesačného pobytu na Havaji bol ostrov Oahu, na ktorom leží slávna Waikiki Beach, mojou základňou. Z nej som si však často robila výlety aj na okolité havajské ostrovy. Tých známejších je osem. Okrem spomínaného Oahu ešte Big Island, Maui, Molokai, Lanai, Niihau, Kahoolawe a Kauai. Práve posledný zmienený ma totálne dostal svojou úchvatnou prírodou. Aj keď nie som typický turista, čo so zanietením lozí po horách v trekingových topánkach a prednosť dávam na svojich cestách radšej plážovej atmosfére, na Kauai som neodolala.

Ostrov pre pravých dobrodruhov

Kauai je geologicky najstarším spomedzi havajských ostrovov a zatiaľ komerčne nie tak známy. Takže na ňom natrafíte skôr na pravých dobrodruhov, než na masy turistov. Počet obyvateľov je len zhruba 70 000, čo je pri rozlohe asi 1500 km2 dostatočne málo na to, aby ste zažili pravú autentickú ostrovnú atmosféru. Najväčším a najľudnatejším mestom je Kapaa, známa svojimi kokosovými plantážami, kde žije len 10 000 ľudí.

Kauai je ostrov pre pravých dobrodruhov

Harmónia ostrova

Viete si teda živo predstaviť, v akej harmónii a súdržnosti tu žijú. Ľudia sa medzi sebou poznajú, zdravia sa, k návštevníkom sú milí a priateľskí, ochotní vždy pomôcť, poradiť alebo len tak prehodiť pár viet. Vďaka krásnej prírode a zeleni, ktorou hýri, dostal ostrov Kauai prezývku “Garden Isle”, teda záhradný ostrov. Z Honolulu, kde leží hlavné medzinárodné havajské letisko, ste lietadlom na Kauai už za 40 minút a ceny leteniek sa pohybujú okolo 100 eur. Priame lety nájdete aj z niektorých miest USA a Kanady. Letisko na Kauai sa nachádza pri mestečku Lihue, druhom najväčšom na ostrove. Priamo v ňom, ale i v odľahlejších častiach ostrova, nájdete všetky možné druhy ubytovania, od rodinných hotelov, hostelov, až po zopár naozaj luxusných rezortov. Zážitkom je prenájom izby prípadne domu priamo od miestnych napríklad cez Airbnb, alebo sa môžete ubytovať na niektorej z tunajších fariem.

Krásne pláže na Kauai

Samozrejme, aj na Kauai objavíte krásne pláže, je ich tu vyše 60 a mnohé celkom prázdne, ktoré môžete mať len sami pre seba a užiť si pravú robinsonovskú romantiku. Niektoré sú ideálne na šnorchlovanie, iné na surfovanie na vlnách, ďalšie sú obľúbenou víkendovou destináciou pre rodiny s deťmi a častým dejiskom piknikov. Je len na vás, ktorú aktivitu si vyberiete. A keďže je Kauai, ako všetky havajské ostrovy, sopečného pôvodu, nie je ničím zriedkavým, že natrafíte aj na tzv. čierne pláže, ktoré vznikli ešte v dobách dávno minulých práve činnosťou lávy.

 

Požičanie auta neoľutujete

Ak si na ostrove požičiate auto, určite neoľutujete a môžete sa tak vydať za pravým dobrodružstvom aj do odľahlejších častí. Odporúčam rovno niečo džípoidného charakteru s náhonom na všetky 4 kolesá. Užijete si tak kopec srandy aj brázdením po opustených plážach, prípadne offroad mimo bežných ciest.

Kauai a jeho pláže

Miesta, ktoré sa určite oplatí vidieť

Za návštevu a fotku rozhodne stojí jeden z najznámejších miestnych vodopádov Wailua Falls severne od spomínaného mesta Lihue. Keď svieti slnko, tvorí sa pri nich krásna dúha. Fajn je, že vodopád je dostupný takmer priamo pri ceste, takže žiadna náročná túra nie je nutná. Na severe ostrova neďaleko mesta Princeville sa zase oplatí vidieť maják Kilauea. Pri troche šťastia odtiaľ môžete pozorovať nielen prirodzené biotopy albatrosov, tuleňov, morských korytnačiek, ale aj veľryby. Odtiaľ môžete pokračovať ďalej po obvode ostrova do údolia Hanalei, ktoré je známe úhľadnými pravidelnými políčkami pripomínajúcimi tie v Ázii.

údolia Hanalei, ktoré je známe úhľadnými pravidelnými políčkami

Taro – rastlina pripomínajúca zemiaky

Akurát, tu sa na poliach nepestuje ryža, ale taro – rastlina pripomínajúca zemiaky. Taro sa využíva v typickej havajskej (alebo polynézskej ak chcete, keďže Havaj spadá už do Polynézie) kuchyni veľmi často a zužitkujú sa z neho ako hľuzy, tak i listy. Vyrábajú z neho pečivo, polievky, kaše, dokonca i zmrzlinu. Možno vás prekvapí fialovkastý nádych týchto jedál, no žiadne obavy, ja som tu ochutnala taro pripravené na slano i na sladko a aj napriek netradičnej farbe chutí dobre.

Kauai – záhradný ostrov

Prečo je Kauai prezývaný záhradným ostrovom dokonale pochopíte vo Waimea kaňone, jednom z najkrajších a najúchvatnejších na celom svete. Vyše 900 metrov hlboké rokliny sa nachádzajú v juho-západnej časti ostrova a spomínam si, ako som už cestou v aute híkala od úžasu, keď som v diaľke videla majestátne hory v 50 odtieňoch zelenej. Od záchytného parkoviska som doslova bežala do kopca k vyhliadke … a tam stratila reč. Mala som pocit, že sa dívam na dokonalú tapetu, že vodopády padajúce z vrcholkov do údolia hádam ani nemôžu byť reálne … Waimea je miestom s úhrnom zrážok až 1200 cm, to vysvetľuje tú bujnú vegetáciu.  Pochopiteľne, mnohé časti kaňonu sú ťažko dostupné, niektoré dokonca vôbec, no ak máte dobrú obuv a dostatok entuziazmu, môžete sa vydať aspoň na kratšie túry po jeho vrcholkoch. Z každého uhla je kaňon iný a stále krásny.

Waimea - majestátne hory v 50 odtieňoch zelenej

Možnosť turistiky

A ak ste skutočne odhodlaným a zanieteným milovníkom horskej turistiky, vydajte sa na Kalalau trail do Na Pali Coast na severo-západe ostrova. Trasa dlhá 18 km sa začína od pláže Ke’e, cez vrcholky majestátnych útesov vo výške aj 1200 metrov nad Pacifikom, míňať budete viacero krásnych údolí a vodopádov, až túru zakončíte na pláži Kalalau, ktorá je dostupná len pešo, nezvyknú pri nej kotviť ani žiadne lode. Ja som vopred odhadla svoje schopnosti a o tomto traile len s úžasom počúvala a prezerala si fotky priateľov, ktorí ho absolvovali.

Let helikoptérou

Namiesto toho som si vychutnala pohľad na Na Pali Coast z vtáčej perspektívy. Let helikoptérou ponad vysokánske útesy a zelené údolia bol jedným z naj zážitkov na mojich cestách. Na chvíľu sme dokonca pristáli v nie práve najbezpečnejšom teréne pri vodopáde Manawaiopuna, ktorý je známejší ako Jurassic Park waterfall. Prezývku dostal podľa filmu Jurský park, v ktorom sa objavil v jednej z kľúčových scén. Dá sa k nemu dostať len zo vzduchu a je naozaj parádny.

vodopád Manawaiopuna, ktorý je známejší ako Jurassic Park waterfall

Nádherná príroda ostrova Kauai sa však neobjavila len v Jurskom parku. Natáčali sa tu tiež niektoré scény do filmov Indiana Jones, Šesť dní a sedem nocí, Piráti z Karibiku, tiež úvodná scéna seriálu M*A*S*H a predlohou bol napríklad aj pre animovanú rozprávku Lilo & Stitch. Filmári už krásu Kauai objavili dávno. A ak sa rozhodnete ostrov prebádať i vy, rozhodne sa máte na čo tešiť

Autor: Anna Tásler-Onderková – travel blogerka www.trafam.net

Foto: archív autorky

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.