Anna Onderková26. február 2020

Karibik: Ak Karibik, tak jednoznačne Curaçao!

Curacao_1

Často si odo mňa priatelia a známi pýtajú tipy a rady, kam vyraziť na dovolenku. A vždy, keď mi medzi svojimi požiadavkami spomenú teplé Karibské tyrkysové more, biely piesok, horúce slnko a ideálne bez davov turistov, vždy im poviem – Curaçao!

„A to je kde?“ Tak znie ich najčastejšia reakcia. Predsa v tom úžasnom Karibiku! O Kube, Dominikánskej republike, ba dokonca už aj o Arube väčšina z vás počula. Ale práve Curaçao je mojou absolútnou karibskou topkou, ktorú by som dopriala zažiť všetkým, ktorí túžia po autentickej ostrovnej atmosfére, nesmierne priateľských domorodcoch a tom spomínanom plážovom raji.

Curacao_2

 

Trošku faktov a geografie

Curaçao leží celkom na juhu Karibiku, prakticky až pri pobreží Venezuely. Ale podľa vyprahnutej krajiny plnej obrovských kaktusov, rastú tu jedny z najväčších na svete, na chvíľu možno zaváhate, či ste sa omylom neocitli v Mexiku. Aj keď by vás možno lákalo vyslovovať názov ostrova ako kurakao, nie nie, miestni svoj domov vyslovujú ako kjurasów. Po prílete na ostrov som okamžite zamierila južne od hlavného mesta a ubytovala sa na vraj najkrajšej tunajšej pláži Mambo beach, ktorú mi ospevoval už colník na letisku v Amsterdame, odkiaľ sem lietajú priame linky.

Bývala holandská kolónia

Curaçao totiž patrilo roky do súostrovia tzv. Holandských Antíl. Toto pomenovanie sa používalo pre holandské autonómne územia v Karibskom mori a tvorili ich ostrovy Bonaire, Saba, St. Eustatius, St. Maarten a “naše” Curaçao. Do polovice 20. storočia boli ostrovy holandskou kolóniou. Potom autonómnym územím. A od roku 2010, kedy došlo k oficiálnemu rozpadu Holandských Antíl, je Curaçao nezávislým štátom.

Curacao_4

Top adresa na ostrove

Vráťme sa ale späť na Mambo Beach! Náš malý rodinný hotel ležal priamo na tejto pokojnej pláži s jemným pieskom a výhľadom na obrovskú priezračnú lagúnu. Len pár metrov naľavo nájdete Sea Aquarium s delfínmi či rajami, ktoré ocenia najmä dovolenkári, ktorí cestujú s deťmi. Napravo od pláže sa zase rozprestiera Mambo Beach Plaza – shopping mall so suvenírmi, reštauráciami a barmi. Nič by mi tu teda nechýbalo, nebyť mojej dobrodružnej a zvedavej povahy, ktorá mi nikdy nedovolí dlho len tak vylihovať na pláži. Obzvlášť, keď do historického hlavného mesta Willemstad, ktorého centrum je zapísané dokonca v UNESCO a jeho budovy hýria neuveriteľnými farbami, je to len zhruba 15 minút autom. Veľa času som teda, pochopiteľne, trávila aj v meste a rada sa túlala miestnymi uličkami.

Čím je výnimočný Willemstad?

Spomínané žlté, modré, zelené či ružové domčeky postavené v koloniálnom štýle na brehu prielivu vo Willemstade nie sú jedinou atrakciou, ktorú sa oplatí v hlavnom meste vidieť. Dva brehy mesta, Pundu a Otrobandu, spája vysokánsky, až 56 metrov nad morom sa týčiaci, most pre autá, ktorý je jeho dominantou. Okrem neho spája tieto dva brehy tiež jedinečný historický pontónový Queen Emma Bridge pre chodcov, ktorý sa každú chvíľu kĺže po vodnej hladine, aby sprejazdnil záliv lodiam.

Curacao_5

Curacao_6

Lodný trh

Neďaleko neho sa rozprestiera lodný trh s čerstvým ovocím a zeleninou. Obchodníci predávajú svoj tovar priamo z lodiek zakotvených pri brehu. S dolármi či eurami tu však pri nákupoch veľmi nepochodíte, preto si nezabudnite hneď po príchode zameniť peniaze na miestnu menu holandský gulden. Po prejdení mostom sa dostanete k historickej časti mesta zvanej Riffort. Okolo ostrova boli ešte v 17. storočí vystavané hradby na ochranu pred pirátmi, niektoré sa zachovali dodnes a práve tento Riffort je vkusne a s citom k histórii prestavaný na obchodné centrum s príjemnými reštauráciami s výhľadom na prístav.

Lokálne špeciality

No a čo sa týka kuchyne, v tradičných reštauráciách si môžete vychutnať miestne špeciality ako napríklad jedlo stobá, čo je hovädzie či kozie mäso na šťave s príchuťou manga, prípadne iného ovocia. Alebo pastechi, pyrôžky plnené syrom, mäsom, tuniakom a kadečím iným. Tie jedávajú najčastejšie na raňajky. A v legendárnej reštaurácii Jaanchie’s, ktorú nájdete na severe ostrova, servírujú ako v jednej z posledných miestnu špecialitu – leguána. Na ostrove na tohto plaza narazíte takmer všade, voľakedy ho konzumovali úplne bežne, dnes už je to skôr rarita a práve v Jaanchie’s ho nájdete na jedálnom lístku. No úprimne? Vyskúšajte ho, len ak ste “gurmán”, ktorý za žiadnych okolností nevie odolať lokálnym chuťovkám, ktoré si túži pripísať na svoj zoznam exotických jedál. V opačnom prípade budete len vkuse nadávať na milión drobných kostí, ktoré budete obžúvať a kúsočky mäska hľadať doslova lupou.

Slávny Blue Curaçao

Ak sa však niečím Curaçao skutočne preslávilo, tak svojím legendárnym rovnomenným koktejlom modrej farby. Určite ste už o ňom počuli! Do Blue Curaçao sa primiešava najznámejší miestny likér, ktorý sa pripravuje z larahy, citrusového ovocia pripomínajúceho pomaranče. A práve laraha rastie vo veľkom na ostrove a tento drink ponúkajú v každom miestnom bare.

Pláž s najlepšou atmosférou

Nebola by som to ja, keby som za ten čas, čo som na ostrove strávila, ho nepreexplorovala úplne celý. To aby som vám vedela dať tip na ešte jednu úplne skvelú pláž. Moju najobľúbenejšiu. Playa Kenepa leží v západnej časti Curaçaa zvanej Westpunt a oplatí sa ju navštíviť hlavne počas víkendov. Už pohľad z útesu na prekrásny záliv vám vyrazí dych. Na pláž, ktorá ho lemuje, sa dostanete len po strmých schodoch. Po ich zdolaní som sa ocitla uprostred totálneho domorodého autentického raja. Pláž bola plná miestnych obyvateľov, celé rodiny si tu grilovali, zabávali sa, hrala tu živá hudba a okolo provizórneho pódia pár ľudí tancovalo. Decká, ktoré práve neskákali z dreveného pontónu do mora, sa naháňali za loptami alebo navzájom. Dievčatá skákali cez švihadlo, starší klebetili ich domorodým jazykom papiamento v tieni.

Curacao_7

Prijali nás ako vlastných

Vládla tu absolútne pohodová atmosféra a miestni sa k nám, pár cudzincom, ktorí sme tu viac-menej náhodne zavítali, správali ako k svojim. Prihovárali sa, decká sa s nami chceli hrať, ponúkali nás svojím čerstvo ugrilovaným jedlom a nápojmi, ktoré si na pláž priniesli a ja som sa celý čas štípala do ruky, či sa mi nesníva. Či som sa náhodou zrazu nepremenila na karibskú domorodkyňu… lebo prene tak som sa medzi týmito milými a priateľskými ľuďmi cítila. Dodnes si pamätám ten radostný pocit a na mojich cestách sú práve takéto zážitky tými najkrajšími, na ktoré potom spomínam ešte celé roky. Verím, že na Curaçae si aj vy vychutnáte tie svoje, vlastné, o ktoré tu zaiste nebudete mať núdzu.

 

Text a foto: Anna Onderková

travelblogerka a cestovateľka

www.trafam.net

 

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.