Anna Onderková14. október 2019

Kambodža: Angkor a jeho tisíc krás

Budhistickí mnísi v komplexe Angkor.

Kto sledujete môj blog TraFaM, Facebook či Instagram, už ste asi postrehli, že Kambodža je mojou srdcovou záležitosťou. Mojou number one krajinou, do ktorej sa vždy rada vraciam a kde sa cítim takmer ako doma. Prečo? Pre všetky jej krásy zjavné na prvý pohľad, a ešte viac pre tie skryté, ktoré človek odhaľuje postupne.

Do Angkor Wat cez mestečko Siem Reap

Na juhu Kambodže sa nachádzajú nádherné pláže, na ktorých vládne pohodová, miestami až hippie atmosféra. Pri pobreží sa nachádzajú zase parádne ostrovy, ktoré sú (zatiaľ ešte stále) považované za neobjavený raj. Najviac návštevníkov tejto krajiny aj tak prúdi do jej vnútrozemia, do malého mestečka Siem Reap. Práve to je vstupnou bránou do úchvatného historického komplexu Angkor, jedného z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok a archeologických nálezísk v celej Ázii. Nachádza sa v ňom vyše tisíc pozostatkov tradičných khmérskych chrámov, mnohé ešte veľmi zachovalé, z ktorých dodnes dýcha ich veľkolepá minulosť a ktoré ročne prilákajú vyše dva milióny turistov.

 

Turistická atrakcia: Angkor Wat počas východu slnka

Tým naj, ktorý je pre každého neodmysliteľnou zastávkou, je slávny Angkor Wat. Tento chrám z 12. storočia je doslova symbolom Kambodže, vyobrazený dokonca aj na štátnej vlajke. Ide o najväčší náboženský monument na svete, slúžiaci pôvodne ako hinduistický chrám boha Višnu, neskôr budhistický chrám, v ktorom dodnes natrafíte na mnoho budhistických mníchov v ich typických oranžových oblečkoch.

 

K chrámu sa dostanete po širokom moste ponad vodu, ktorá obkolesuje celý Angkor Wat. Najmä s východom slnka sem prúdia húfne stovky, možno až tisíce, turistov, ktorí sa snažia zachytiť ten moment, kedy sa spoza chrámu predierajú prvé slnečné lúče a krásne ho osvetľujú. Ja som sa túžila týmto davom vyhnúť a chrám navštívila až predpoludním, kedy tu nie sú už žiadne obrovské masy ľudí. V areáli viete bez problémov stráviť celé hodiny prechádzaním sa po chodbách chrámu, obdivovaním architektúry, sôch a do skál vytesaných obrazcov, nápisov a reliéfov. A tiež šplhaním sa do jeho najvyšších poschodí až k vežiam, odkiaľ je skvelý výhľad na celé okolie.

Angkor Wat, chrám z 12. storočia je doslova symbolom Kambodže, vyobrazený dokonca aj na štátnej vlajke.

Chrám z filmu poprerastaný koreňmi stromov

Ďalšou nesmierne obľúbenou zastávkou v rámci angkorského komplexu je Ta Prohm. Chrám poprerastaný koreňmi stromov, ktorý ste mohli vidieť vo filme Tomb Raider s Angelinou Jolie. Natáčalo sa priamo v tomto areáli a naživo má ešte magickejšiu atmosféru ako na plátne. A to je čo povedať, keďže už vo filme vyzerá brutááálne! Pomedzi historické stavby a plaziace sa stromy sa však budete musieť predierať aj obrovskými balvanmi, ktoré tu ostali zrútené pôsobením rokov, prípadne bojov Červených Khmérov, ktorým nebolo žiadne miesto sväté.

Ta Prohm je chrám poprerastaný koreňmi stromov, ktorý ste mohli vidieť vo filme Tomb Raider

Chrám Angkor Thom s tvárami v skalách

Väčšina khmérskych stavieb má vchody zo štyroch svetových strán a inak tomu nie je ani pri chráme Angkor Thom, pre ktorý sú typické v skalách vyobrazené obrovské tváre. Tie zdobia spomínané vstupné brány, ako i jeho časť Bayon, kde ich nájdete nespočetne veľa. Niektoré jasne viditeľné, iné nenápadne ukryté zbadáte len pozorným okom. Súčasťou Angkor Thom je viacero menších či väčších chrámových stavieb, ako aj 350 metrov dlhá Terasa slonov – múr, do ktorého sú vytesané hlavy týchto zvierat.

Pre Angkor Thom sú typické v skalách vyobrazené obrovské tváre.

Atmosféra chrámu, kde ste takmer sami

Všetky doposiaľ spomenuté chrámy patria k tým najznámejším v rámci Angkoru a navštívila som ich už pred dvoma rokmi pri mojej prvej návšteve Kambodže. Tento rok som sa do Siem Reap vrátila a Angkor navštívila opäť. Tentokrát ale jeho menej známe, no nemenej krásne súčasti. Najviac ma uchvátil Ta Keo východne od Angkor Thom. Je jedným z najvyšších monumentov v komplexe a momentálne sa rekonštruuje, no ani to nebráni návštevníkom (ktorých je tu naozaj málo, takže máte celý chrám takmer pre seba), aby ho preskúmali, preliezli, alebo si len tak sadli a nasávali atmosféru z čias, keď Angkoru vládli khmérski panovníci, z ktorých mnohí si tieto stavby dali vybudovať ešte za svojho života ako svoje sídla a neskoršie hrobky.

Ta Keo je jedným z najvyšších monumentov v komplexe a momentálne sa rekonštruuje.

Bohatá história chrámu Preah Khan

Angkor, ktorý sa v súčasnosti rozprestiera na rozlohe 400 km2, bol voľakedy najväčším svetovým predindustriálnym mestom sveta. Po jeho areáli sa môžete premávať motorkami, tuk-tukmi, sem tam tu zbadáte aj auto či odhodlaných cyklistov. Práve tuk-tuk, ktorý sme využili my s manželom, nás doviezol k ďalšiemu úchvatnému chrámu, jednému z najväčších v oblasti, Preah Khan – v preklade “svätý meč”. Jeho bohatstvo v minulosti zahŕňalo množstvo zlata, striebra, perál, drahých kameňov a vraj tiež kravu so zlatými rohmi. Takmer každý meter štvorcový stien je pokrytý obrazcami, vyrytými pred stovkami rokov a ktoré síce zub času už trochu poznačil, no stále majú svoje čaro. Samozrejme, i reštaurátori tomu trošku dopomohli, aby prežili aj ďalšie generácie.

Jeden z najväčších chrámov v oblasti, Preah Kha.

Rituál obety miestnym bohom

Uprostred jazera Jayatataka sme zase objavili ostrovček s malým budhistickým chrámom Neak Poan. Po dlhej úzkej drevenej lávke sa z brehu jazera dostanete až do jeho stredu. Pri chráme sa nachádza nenápadná jaskyňa, do ktorej sa práve v čase našej návštevy začali schádzať miestni. Prinášali ovocie a rôzne jedlo ako obetu miestnym bohom, zapaľovali sviečky, vonné tyčinky, hrali na tradičných hudobných nástrojoch a spievali. Vôbec sa nami nenechali rušiť a z bezprostrednej blízkosti sme tak mohli sledovať tento obradný rituál.

Neak Poan je malý budhistický chrám uprostred jazera Jayatataka kde sa v blízkej jaskyni začali schádzať miestni.

Banteay Srei – klenot khmérskeho umenia

Pri väčšine chrámov natrafíte aj na rôznych predajcov, ktorí tu ponúkajú svoje výrobky. Od oblečenia, suvenírov v podobe obrazov či magnetiek, ale aj nápoje a ovocie, ktoré najmä pri vysokých teplotách (tie sa tu bežne šplhajú až k 40-tkam) poskytnú príjemné osvieženie. A za naozaj nízke ceny, ktoré sa dajú ešte zjednávať, ak ste šikovní v handlovaní. Inak to nebolo ani pri Ta Som, malom chráme v okolí ktorého pobehovali miestne decká. Jedným z tých vzdialenejších, ležiaci od hlavnej chrámovej oblasti 25 km, je Banteay Srei. Táto sýtočervená pieskovcová stavba s detailne prepracovaným zdobením sa však rozhodne oplatí. Práve preň je považovaný za klenot khmérskeho umenia.

Banteay Srei je sýtočervená pieskovcová stavba s detailne prepracovaným zdobením

Pamiatky zapísané v UNESCO

Ako som spomínala, v Angkore objavíte stovky zaujímavých pamiatok. Tie sú od roku 1992 zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na ich prehliadku by človek potreboval aj celé mesiace a stále by mal čo objavovať a obdivovať. Málokto však má toľko času, všakže? Ani ja som ani zďaleka nestihla všetko, čo Angkor ponúka. Práve preto som presvedčená, že “bránami” tohto priam magického miesta som rozhodne neprešla naposledy.

Pamiatky komplexu Angkor sú od roku 1992 zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zopár užitočných faktov na záver

  • Siem Reap má medzinárodné letisko, ktoré vybaví týždenne stovky letov
  • Priamymi letmi sa sem dostanete z Thajska, Vietnamu, Malajzie, Číny, Singapuru, Filipín a ďalších ázijských krajín
  • Všetky info o letoch a do Siem Reap premávajúcich leteckých spoločnostiach nájdete na oficiálnej stránke letiska rep.aero
  • V Siem Reap je množstvo hotelov, mnohé veľmi pekné a zároveň za dobrú cenu
  • Hotely zvyknú hosťom poskytovať v cene ubytovania transfer z/na letisko, 24/7 prepravu po meste tuk-tukom a niektoré dokonca i dopravu a vstup do Angkoru
  • Cena jednodňovej vstupenky do Angkoru je $37, 3-dňovej $62 a 7-dňovej $72
  • Deti do 12 rokov majú vstup zdarma, je nutné preukázať ich cestovný pas
  • Pre Kambodžanov je vstup do Angkoru taktiež zdarma
  • Nezabudnite, že i tu, ako v mnohých chrámoch po celej Ázii, platí, že by ste pri ich prehliadke mali mať zahalené telo minimálne od ramien po kolená
Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.