Anna Onderková23. december 2019

Kalifornia: môj mesačný roadtrip

Pred pár rokmi sme si s manželom dali na mesiac pauzu od Slovenska a šli si do Kalifornie splniť náš kalifornský sen. V čom spočíval? V precestovaní všetkých parádnych miest, o ktorých som dovtedy len počula a čítala. A tak sa sen stal skutočnosťou! Kalifornia je rozhodne miestom kam sa oplatí ísť.

Ak sa človek rozhodne vydať niekam na dlhšiu dobu a vie, že bude veľa cestovať po krajine, meniť mestá a hotely, vyžaduje to nejakú prípravu. Tú sme pred odletom ani my nezanedbali. Ja viem, že sa dá kúpiť si skrátka letenku a ísť len tak naslepo. A mnohí to tak i robíte. To však nie je celkom môj prípad.

Naplánovať trasu, aspoň základné záchytné body, odhadnúť koľko kilometrov je človek schopný za deň najazdiť, kam sa dostať a koľko času kde asi stráviť. To sú základné otázky, ktoré si kladiem vždy pri plánovaní. Baví ma ešte pozrieť si vopred kalendár rôznych podujatí, festivalov, akcií a slávností, ktoré sa v okolí v tom období konajú a Kalifornia ich ponúka mnoho. Lebo zažiť niečo netradičné, čo sa deje dajme tomu len raz do roka a ja môžem byť pri tom, to vždy zvykne byť skvelým zážitkom.

 

Kalifornia – na čo určite nezabudnúť

Z praktických vecí som pri USA riešila ešte klasickú ESTU, špeciálne očkovania tu našťastie netreba, cestovnú lekárničku som vopred naplnila štandardnými liekmi a ako pred každou cestou sme sa poistili – pre každý prípad. Auto sme si požičali priamo na letisku v L.A., kam sme prileteli a odkiaľ po mesiaci aj odleteli. V mobile stiahnutá appka s navigáciou nesmie chýbať. Niektoré hotely sme zabookovali už vopred, na náhodu sme nechali len zopár nocí, kedy sme nevedeli presne odhadnúť, v ktorom meste po ceste prespíme. Našťastie, v Spojených štátoch narazíte na voľnú motelovú izbu celkom bez problémov.

 

Kalifornia a jej hviezdna atmosféra

Náš kalifornský výlet sme odštartovali na Venice Beach, čo je moja obľúbená časť Los Angeles s perfektnou širokánskou plážou, promenádou plnou umelcov, kde to počas celého dňa žije, uličkami s milými malými kaviarňami a fashion obchodíkmi, a celkovo má celá oblasť takú hipisácku uvoľnenú atmosféru.

Odtiaľ sme sa po pár dňoch presunuli priamo do mekky filmového priemyslu, do Hollywoodu. Hotel sme našli len o ulicu ďalej od Hollywood Boulevard, takže všetky hviezdičky na ňom som stihla poriadne preštudovať. Čo sa zase týka slávneho nápisu Hollywood, na internete nájdete kopec diskusií o tom, odkiaľ si s ním spravíte najideálnejšiu fotku. Ja nedám dopustiť na výhľad z Beachwood Canyon, no netvrdím, že z takej Mulholland Drive či Griffithovho observatória je horší. Stihla som si doplniť šatník na Melrose Avenue, ktorá sa stala odvtedy mojou number one nákupnou ulicou a pravidelne sa na ňu pri návštevách Mesta Anjelov vraciam.

Splnený sen – Disneyland

Vraciam sa do L.A. aj preto, že je to mesto nekonečných zážitkov a možností, ktoré sa nedajú stihnúť za pár dní. Lebo náš roadtrip pokračoval do Anaheimu, kde som si nemohla nesplniť svoj detský sen a nenavštíviť legendárny Disneyland! No a čo, že nemám ešte deti, no a čo, že som vtedy mala už krátko pred 30-tkou, aj tak som sa tam cítila ako malé dievčatko v rozprávke.

Nasadila som čelenku s mišiakovskými uškami a fotila sa s Mickey Mouse-om, Snehulienkou, užila si všetky atrakcie a so zatajeným dychom sledovala promenádu všetkých postavičiek, ktoré som poznala z disneyoviek. Netvrdím, že v Anahaime niet čo viac robiť a vidieť, no jednodňová zastávka musela stačiť, keďže som sa už nevedela dočkať ďalšej, ktorou bolo San Diego celkom na juhu Kalifornie.

 

Kalifornia – Coronado

Majú tu neuveriteľne krásne pláže a jedna z tých naj je v časti Coronado. Priamo pri pláži leží hotel s rovnomenným názvom, ktorý preslávil najmä legendárny film s Marilyn Monroe Niekto to rád horúce. Časť deja sa odohráva práve tu a dodnes z tohto miesta cítiť atmosféru 50. rokov minulého storočia. Vládne tu príjemná nostalgická nálada a oproti rušnému Los Angeles mi tu život prišiel tak krásne spomalený.

 

(Ne)Bezpečný výlet do Tijuany

Počas pobytu v San Diegu sme si v jeden deň spravili aj výlet za neďalekú mexickú hranicu, do Tijuany. Toto mestečko je známe najmä extrémnou kriminalitou a pašeráckymi gangmi, ktoré sa cez hranicu neustále snažia prevážať všetko od ľudí, až po drogy. Mnohí tvrdia, že návšteva Tijuany je nebezpečná.

Ja som nejakú extra zlú skúsenosť nemala, ak nerátam chlapíka na hraniciach pri našom návrate späť do Štátov, ktorý nám ponúkol za peniaze rýchlejší prevoz na druhú stranu (bežne sa na hraniciach čaká aj niekoľko hodín). Aj sme na to pristúpili, no keď sa jeho dodávka ani po pol hodine vôbec nehýbala a len do nej stále nasadali ďalší čudní ľudia, radšej sme vystúpili a vystáli si síce dlhý, no rozhodne bezpečnejší, rad. Každopádne, zistenie z Tijuany: majú tu fakt lacné pivo a tequilu a o dokonalom mexickom jedle hádam ani nemusím písať.

Slávna Route 66

Zo San Diega sme sa napojili na slávnu Route 66 a po nej si to namierili rovno do Las Vegas. To už je síce štát Nevada, nie Kalifornia, no nič to nemení na fakte, že Vegas treba zažiť! Ubytovať sa v niektorom z tých megalomanských hotelov, vidieť niektorú z výpravných show, ktoré sa tu každý večer konajú a áno, aj oplieskať pár dolárov v kasíne. Prípadne sa stať za noc milionárom. To sa, žiaľ, mne nepodarilo. Kým som stihla minúť všetky prachy v kasíne, presunuli sme sa radšej späť do Kalifornie. Cez malé mestečko Bakersfield, kde sme si dali len zastávku v moteli na prenocovanie, sme pokračovali ďalej do San Francisca.

Perfektné San Francisco

Poviem vám, San Fran je úplne perfektné. Zamilovala som sa do tých ich električiek, ktoré jazdia hore a dole kopcami. A do klubovej scény, ktorá tu má dlhú históriu. Pochodili sme zopár koncertov, užili si nočný život i väčšinu turistických atrakcií, ktoré pri prvej návšteve nikto nechce vynechať. A nevynechali sme ani známu väznicu Alcatraz, v ktorej kedysi sedel aj sám veľký Al Capone.

K červenému mostu Golden Gate sme absolvovali cestu počas všetkých dní, čo sme tu strávili. Tak veľmi som túžila po dokonalom zábere, no zakaždým bol ponorený do takej hmly, že ho ledva bolo vidieť. Až na štvrtý deň sa nám konečne podarilo vychytiť pekné počasie a hmla na chvíľu ustúpila. Odísť z mesta bez fotky tejto ikony? Neexistuje.

Parádny deň v Santa Cruz

O niečo južnejšie leží ďalšie príjemné malé pobrežné mestečko Santa Cruz. Hlavným lákadlom zastaviť sa tam na noc bol koncert kapelky Beach Boys, na ktorý sme už mali lístky. Bol priamo na pláži a krajší výhľad, než z lanovky, ktorá vedie ponad promenádu, sme si hádam ani nemohli želať. S pivkom v jednej ruke a plyšákom, ktorého sme vyhrali v tamojšom lunaparku v druhej, sme si užili parádny deň.

Oddych pred odletom domov

Poslednou zastávkou pred návratom do L.A. a odletom domov bola Santa Barbara, kde sme si povedali, že po toľkých najazdených tisícoch kilometrov si dáme konečne klasický niekoľkodňový plážový oddych. Ide o obľúbenú dovolenkovú destináciu Američanov a plážové domy tu vlastnia aj Kevin Costner, Tom Cruise či Jennifer Lopez. Takže si viete predstaviť, že ide o celkom vychytenú lokalitu s krásnymi plážami, dobrými reštauráciami a hotelmi. Na záver nášho kalifornského roadtripu úplne ideálny výber.

Kalifornia – highlighty

Je nemožné zhrnúť úplne všetko, čo človek dokáže zažiť za mesiac v tak zaujímavej a úchvatnej krajine, akou USA, a špeciálne Kalifornia, je. No zopár “hajlajtov” predsalen skúsim ešte vypichnúť. V San Franciscu som ochutnala tie najlepšie donuty na svete v Trish’s Mini Donuts bistre na známom Pier 39. Vo Vegas stál rozhodne za to koncert Celine Dion a nezabudnuteľný zážitok mi spôsobil David Copperfield, ktorý si ma počas svojej show dokonca vybral na pódium ako asistentku pri jednom z jeho kúziel. A ak máte radi pravú rockovú muziku, v Los Angeles určite navštívte hudobný klub Viper Room na Sunset Strip. Voľakedy ho spoluvlastnil sám Johnny Depp a o žúroch v ňom dodnes kolujú legendy.

Anna Onderková
Autor článku
Anna Onderková
Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.